Zawisła tablica upamiętniająca Jerzego Puciatę. Stamtąd nadawało nielegalne radio

W ósmą rocznicę śmierci bydgoskiego malarza Jerzego Puciaty, poświęcona mu pamiątkowa tablica zawisła na ścianie wieżowca przy ul. Śliwińskiego 18.

To tutaj, w mieszkaniu przy Śliwińskiego 18 na Kapuściskach, Puciata przez wiele lat malował swoje dzieła. We wtorek, w uroczystości odsłonięcia tablicy, wzięli udział przyjaciele, znajomi i sąsiedzi artysty. Z kolei w świetlicy RSM „Jedność” otwarto wystawę jego obrazów.

Jerzy Puciata pochodził z Wilna. Malarstwo studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom uzyskał w 1958 roku w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Po studiach na stałe związał się z Bydgoszczą. Przez wiele lat był prezesem Związku Polskich Aartystów Plastyków. Zajmował się malarstwem sztalugowym, ściennym, grafiką użytkową, współpracował z biurami projektowymi. Swoją twórczość prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. W latach 80. zaangażował się w działalność „Solidarności”. Z jego mieszkania (wtedy przy ul. Przodowników Pracy) nadawało związkowe radio. W 2000 r. w plebiscycie na „Bydgoszczanina stulecia” zorganizowanym przez „Gazetę Wyborczą” uplasował się na III miejscu. Zmarł 28 czerwca 2014 roku.

Odsłonięcie tablicy Jerzego Puciaty. Fot. R. Sawicki/UMB
Udostępnij: Facebook Twitter