Teatr Kameralny rozpoczyna nowy sezon. Na scenę wlecą „Dzikie łabędzie”. A potem będzie musical

Scena z przedstawienia „Dzikie łabędzie” / Fot. B.Witkowski/UMB

Klasyczna baśń Andersena we współczesnym wydaniu otworzy nowy sezon w Teatrze Kameralnym. „Dzikie łabędzie” premierowo już w sobotę, 23 września na dużej scenie. W planach musical według „Chłopców z Placu Broni”.

„Dzikie łabędzie” to pierwsza premiera sezonu 2023/2024 w Teatrze Kameralnym a zarazem drugi spektakl oparty o ponadczasową baśń Hansa Christiana Andersena. Jak w każdej baśni mistrza, dobro będzie walczyć ze złem, magia zmieni świat, a cała historia na długo pozostanie w sercu widza.

To nie jest bardzo andersenowska baśń

Sztuka dla widzów w wieku już od lat 6 będzie nieco mniej bajkowa niż to w dziecięcym teatrze bywa. -Moim zdaniem to najbardziej liryczna i najciekawsza baśń Andersena. Jednocześnie moja ulubiona. Ta baśń jest doskonałym materiałem do stworzenia takiej prawdziwej historii, obudowanej w ramy historyczne. „Dzikie łabędzie” to doskonały materiał do przeniesienia widza w baśniowe klimaty, których we współczesnych czasach wbrew pozorom wcale nie jest tak wiele – mówi Arkadiusz Klucznik, reżyser spektaklu – Co prawda to nie jest bardzo andersenowska baśń, bo wiele z nich kolokwialnie mówiąc nie kończy się dobrze. Ta kończy się optymistycznie, jednak główna bohaterka musi przejść przez drogę przygód, cierpienia. Musi z dziecięcej księżniczki stać się dorosłą osobą – dodaje Klucznik.

Scenografię do „Dzikich łabędzi” stworzył Piotr Tetlak. Przyznał, że w procesie twórczym wziął pod uwagę tekst, uwagi reżysera i swoje pomysły. – Brałem też pod uwagę styl kostiumów, który nie mógł być w konflikcie z dekoracją. One powstawały równolegle. Wyrosłem z klucza teatru alternatywnego. Dla mnie dekoracja musi być wielofunkcyjna. To jest jeden kombajn, jeden obiekt – opowiedział scenograf podczas pokazu dla mediów.

W sztuce „Dzikie łabędzie” jedną z głównych ról zagra debiutujący na scenie Filip Kosicki. To tancerz wyłoniony z castingu. Jak przyznał, nigdy wcześniej nie miał roli „mówionej”. – Nie ukrywam, że podoba mi się. To dla mnie fajne wyzwanie. Od wielu lat tańczę i tylko tak prezentowałem się dotąd przed publicznością – mówi młody aktor.

Sezon premier w Teatrze Kameralnym

– To będzie sezon obfitujący w wiele wydarzeń. Następna premiera już 18 listopada. Będzie to przedstawienie „Strach się bać”. Wyreżyseruje je dla naszego teatru Laura Sławińska. Kontynuujemy również scenę inicjatyw aktorskich. Po Nowym Roku przedstawienie, które zaproponował Michał Rybak – zapowiada Mariusz Napierała, dyrektor Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Tym przedstawieniem, a raczej monodramem będzie „Dziwny przypadek psa nocną porą” na podstawie powieści Marka Haddona.

Kolejną, zapowiadaną na marzec 2024 roku premierą będzie musical „Chłopcy z Placu Broni”. – Mam nadzieję, że będzie to kolejny hit. To autorskie przedstawienie na podstawie książki Ferenca Molnára. Specjalnie dla naszego teatru przygotuje i wyreżyseruje je Wojtek Kościelniak. Pojawi się też wiele programów edukacyjnych dla młodych widzów – w tym projekt „Młodzi wynalazcy”. Otwieramy też szkołę musicalową Broadway nad Brdą. Dzieci w wieku 8-13 lat będą przygotowywały się do występów na scenie pod okiem instruktorów. Planujemy pokazać Państwu efekty ich pracy podczas występu w okolicy Dnia Dziecka. – dodał Mariusz Napierała.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter