Tłumy przyszły nad Kanał Bydgoski. Niezwykłe widowisko świetlne o cudzie hydrotechniki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pokaz świetlny nad Kanałem Bydgoskim / Fot. Szymon Makowski

Bydgoszczanie uwielbiają Kanał Bydgoski i tę część swego miasta i jej historii. Udowodnili to w sobotę (16 września) wieczorem, przychodząc tłumnie, aby zobaczyć specjalny pokaz świetlny ukazujący 249 lat istnienia kanału.

– Takiej widowni Kanał Bydgoski jeszcze nigdy nie miał. Jeżeli przechodziliście przez Bulwar Sebastiana Malinowskiego i zastanawialiście czemu są nad nim takie tłumy, to przyznajemy się do winy! – piszą pracownicy Muzeum Kanału Bydgoskiego, którzy zorganizowali to widowisko sfinansowane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Zorganizowało je Muzeum Kanału Bydgoskiego, którym od 2008 roku kieruje Tomasz Izajasz. Pokaz jest przykładem projektów społecznych, które mieszkańcy mogą zgłaszać, a następnie wybierać w BBO. Kolejne głosowanie już w listopadzie. Do 15 września odbywała się weryfikacja zgłoszonych projektów, w ramach której swoje zdanie mogli wyrazić także mieszkańcy.

Rewitalizacja Kanału Bydgoskiego jest jednym z priorytetów miasta, co wskazali mieszkańcy w czasie konsultacji. Oprócz inwestycji takich jak umacnianie brzegów czy nowe wrota zabytkowych śluz nad Kanałem odbywają się też liczne wydarzenia.

W sobotę tysiące ludzi szczelnie wypełniło ul. Staroszkolną i bulwar Sebastiana Malinowskiego. Okolice Muzeum Kanału Bydgoskiego tętniły życiem. Bydgoszczanie udowodnili, że bardzo lubią i są dumni z kanału, jego historii. Ukazują ją zarówno Muzeum Kanału Bydgoskiego, jak i stała wystawa „Węzły” w Młynach Rothera. W sobotę nad kanałem tysiące ludzi obejrzało specjalny pokaz z wykorzystanie świetlnych iluminacji i technik. Na kurtynie wodnej pokazano film przedstawiający historię 249-letniego bydgoskiego „cudu hydrotechniki” malowanej światłem na tafli wody.

Udostępnij: Facebook Twitter