Jedną z atrakcji Europejskich Dni Kultury będzie zwiedzanie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
Rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa, święto kultury, gromadzące tysiące uczestników w 50 krajach Europy. Także w naszym mieście.
W tym roku obchody odbywają się 9–10 i 16–17 września pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.
W województwie kujawsko-pomorskim wydarzenia EDD zostaną zorganizowane w Bydgoszczy oraz Aleksandrowie Kujawskim, Chełmcach, Chełmnie, Ciechocinku, Ciechrzu, Cielętach, Górsku, Grucie, Grudziądzu, Inowrocławiu, Krotoszynie, Nawrze, Pile, Skępem, Sicienku, Sielcu, Solcu Kujawskim, Toruniu, Wąbrzeźnie, Wenecji, Włocławku i Żninie.
W Bydgoszczy będzie możliwość zwiedzania Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz gmachu Filharmonii Pomorskiej. Atrakcje przygotowały również: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Muzeum Mydła i Historii Brudu czy też Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.
Dziedzictwo kulturowe to nie tylko odnowione zabytki historyczne. W tym roku szczególnie doceniono modernizację i wystawę w Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu. Dziedzictwo to również świadectwa niematerialne takie jak: kawalerskie „przywołówki” z Szymborza (ze Stowarzyszeniem Klub Kawalerów) czy zwyczaj chodzenia z Kozą, praktykowany od lat na Kujawach.
Europejskie Dni Dziedzictwa, jak informują organizatorzy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.
– Europejskie Dni Dziedzictwa to pospolite ruszenie ludzi dobrej woli. Pokazywanie tego, czego nie widać na co dzień – mówił Robert Kola, kierownik toruńskiego oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Wydarzenia z okazji EDD w regionie dostępne na stronie internetowej: edd.nid.pl
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!