Wyścigi smoczych łodzi odbywają na Kanale Bydgoskim. Ta konkurencja zadebiutowała na Brdzie w zeszłym roku podczas „Steru na Bydgoszcz” /Fot. B. Witkowski/UMB
Można już zgłosić drużynę do wyścigu smoczych łodzi, który odbędzie się w trakcie „Steru na Bydgoszcz”. Mogą być to drużyny rodzinne czy znajomi z pracy.
Bydgoski Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” 53’N 18’E to impreza organizowana od 2008 roku nad wodą, skierowana do wodniaków oraz miłośników sportów wodnych, zarówno mieszkańców jak i turystów, tematycznie skoncentrowana na wodach przepływających przez miasto. Większość koncertów, warsztatów, pokazów i spotkań odbywa się w pobliżu Wyspy Młyńskiej – na nabrzeżu, w Młynach Rothera czy w Przystani Bydgoszcz. W tym roku odbędzie się w dniach 14-15 czerwca.
Organizatorzy jeszcze nie przedstawili programu tegorocznego festiwalu, ale wiemy, że jedną z atrakcji, jak w poprzedniej edycji będzie wyścig smoczych łodzi. Rozpoczęły się zapisy do tej zabawy.
– Dystans, który trzeba będzie przepłynąć to ok. 130 m. Rywalizacja na wodzie odbędzie się przy Wyspie Młyńskiej. Wystarczy zebrać 8-osobową paczkę znajomych i popłynąć po zwycięstwo. Rywalizować jednocześnie ze sobą będą dwie drużyny – informuje Tomasz Izajasz z Muzeum Kanału Bydgoskiego. Placówka ta wraz z Miastem Bydgoszcz i Wodnym Towarzystwem Sportowym Astoria Bydgoszcz są organizatorami zawodów.
Wyścigi zaplanowano na 14 czerwca (sobota). Łodzie będą startować spod mostku Jana Kiepury i popłyną do mety obok Przystani Bydgoszcz. Zabawa będzie podzielona na dwie tury startowe. W pierwszej, eliminacyjnej, od godz. 13 wystartują wszystkie chętne ekipy. A drugiej, finałowej – dwie z najlepszymi czasami z pierwszej tury.
Zwycięska załoga zostanie uhonorowana pucharem oraz nagrodami rzeczowymi. Każda z drużyn biorących udział w zawodach otrzyma pamiątkowy dyplom uczestnictwa. Udział jest darmowy. Zgłoszenia i regulamin dostępne są TUTAJ.
Smocze łodzie to specjalnie skonstruowane łódki, na których wiosłuje się pagajami. Rytm wiosłowania utrzymuje się dzięki uderzeniom bębniarza siedzącego z przodu łodzi. Na końcu znajduje się sternik obsługujący wiosło kierunkowe.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!