Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ośrodek Pomocy działa w Bydgoszczy

22 lutego to Dzień Ofiar Przestępstw. Zwyczajowo święto to rozpoczyna Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W ramach akcji osoby poszkodowane mogą bezpłatnie otrzymać pomoc i poradę prawną.

Sejm RP ustanowił Dzień Ofiar przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 roku. Ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację ofiar przestępstw. Co roku prowadzone są działania na rzecz poprawy położenia pokrzywdzonych.

W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw można uzyskać nieodpłatną specjalistyczną poradę. Udzielają ich sądy, prokuratury, komendy policji, jak również organizacje pozarządowe. Zainteresowani mogą także skorzystać z pomocy psychologicznej i materialnej.

Na terenie całego kraju funkcjonuje 305 placówek działających w ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Placówkę znajdującą się najbliżej miejsca zamieszkania, można znaleźć w wyszukiwarce udostępnionej na stronie Funduszu Sprawiedliwości. W Bydgoszczy przy ul. Krasińskiego 19 znajdziemy Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Bydgoszczy. Otwarty jest w poniedziałek i wtorek odpowiednio między 13.00 -20.00 i 8.00-15.00.

Istotne informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

W Bydgoszczy po pomoc najczęściej zgłaszają się ofiary przemocy domowej

Pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem jest prowadzona na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości i finansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości. W województwie kujawsko-pomorskim działa Okręgowy Ośrodek w Bydgoszczy oraz 8 Lokalnych Punktów Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem: w Inowrocławiu, Mogilnie, Nakle n/ Notecią. Białych Błotach, Świeciu, Sępólnie Krajeńskim, Tucholi i Żninie.

W ośrodkach swoje dyżury prowadzą tzw. osoby pierwszego kontaktu, psychologowie i prawnicy. Po pomoc zgłaszać można się telefonicznie lub osobiście.

– W pierwszej kolejności kierujemy zgłaszającego się do specjalisty. Następnie ustalamy, jakie działania należy podjąć w celu rozwiązania problemu – mówi Aleksandra Smagała, koordynatorska z ośrodka w Inowrocławiu.

Punkty udzielają pomocy na wielu polach. Oprócz specjalistycznych porad, oferują m.in. bony żywieniowe i podarunkowe, dopłaty do mediów i czynszu. Wsparcie jest udzielane w zależności od problemu. – Jeśli zgłosi się do nas ofiara wypadku komunikacyjnego, która doznała uszczerbku na zdrowiu, możemy przyznać dopłatę do świadczeń zdrowotnych – dodaje Aleksandra Smagała.

Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Bydgoszczy prowadzi działalność od 2012 roku. Przez lata pomoc uzyskały tu setki poszkodowanych. W naszym mieście do ośrodka zgłaszają się najczęściej ofiary przemocy domowej – fizycznej, psychicznej i ekonomicznej. Innym częstym problemem jest niewypłacanie alimentów na dzieci.

Na facebooku udostępniony jest harmonogram dyżurów specjalistów w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Swoją pomoc zadeklarowała m.in. Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy. Prokurator Okręgowy w Bydgoszczy informuje, że do 24 lutego, w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy przy ul. Okrzei 10 oraz w Prokuraturach Rejonowych okręgu bydgoskiego, w godzinach od 10:00-15:00 dyżurujący prokuratorzy i asystenci będą udzielać bezpłatnych porad prawnych kierowanych do osób pokrzywdzonych przestępstwem

Udostępnij: Facebook Twitter