Tu uczniowie mogą poczuć się jak studenci albo detektywi. Warsztaty na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum [ZDJĘCIA]

Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach na Wydziale Farmaceutycznym / Fot. B.Witkowski/UMB

Ponad 1300 uczniów z 35 szkół bierze udział w praktycznych warsztatach, które przeprowadza dla nich Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum UMK.

25 września obchodzono Światowy Dzień Farmaceuty. Tego dnia odbyła się uroczysta inauguracja praktycznych warsztatów dla uczniów III i IV klas szkół ponadpodstawowych. To już trzecia edycja naukowych warsztatów. W dniach 25 – 29 września weźmie w nich udział ponad 1300 uczniów z 35 szkół. Na praktyczne zajęcia realizowane w laboratoriach Wydziału Farmaceutycznego zgłosiła się młodzież z całego województwa.

Pierwszego dnia w warsztatach wzięli udział uczniowie z siedmiu szkół. Zanim przystąpili do praktycznych zajęć, uzyskali ważne informacje o kierunkach studiów na Wydziale Farmaceutycznym. Dowiedzieli się m.in. do wykonywania jakich zawodów przygotują ich studia oraz na jakie zarobki mogą liczyć.

– Przybliżamy uczniom to co robimy w naszych laboratoriach. Opowiedzieliśmy też, do jakich zawodów tutaj przygotowujemy, jak to są społecznie pożądane zawody. O tym nie wszyscy wiedzą. Wiele osób nie rozpoznaje kierunku analityka medyczna. Farmacja czy kosmetologia są bardziej popularne. A to właśnie analityka medyczna przygotowuje do ważnego zawodu diagnosty laboratoryjnego. W czasie pandemii COVID okazało się, jak ważny to jest zawód. Nasi diagności organizowali pierwsze laboratorium covidowe tu w Szpitalu Uniwersyteckim. Byliśmy na pierwszej linii. Podczas rekrutacji na studia zauważalne było większe zainteresowanie ze strony uczniów, którzy brali udział w poprzednich edycjach warsztatów. Były zgłoszenia z Brodnicy, z Konina, z Włocławka. Było też więcej kandydatów z bydgoskich liceów – mówi prof. dr hab. Stefan Kruszewski, dziekan Wydziału Farmacji Collegium Medicum w Bydgoszczy.

-Warto podkreślić, że po ukończeniu kierunku analityka medyczna studenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy. To dobrze płatny zawód. Minimalna płaca początkującego diagnosty to w tej chwili około 6,5 tys. zł. – dodał prof. Kruszewski.

Bawimy się w detektywów

Zajrzeliśmy na warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie z II LO w Inowrocławiu. Młodzież zgodnie przyznała, że chociaż mają w szkole „laboratorium”, nie przypomina pracowni na Wydziale Farmaceutycznym. Uczniowie z entuzjazmem rozpoczęli laboratoryjne badania.

-Jesteśmy w Katedrze Chemii Leków. Tu odbywają się warsztaty pod kątem badania właściwości substancji leczniczych. Dziś uczniowie będą wykrywać różne substancje i wykrywać reakcje charakterystyczne. Zabawią się w detektywów. Poznają kilka technik i reakcji, potrzebnych do wykrywania substancji. Następnie otrzymają nieznany lek i będą musieli go rozpoznać – opowiadała prowadząca warsztaty laborantka.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter