Turyści zawędrowali do Ostromecka. Oglądali fortepiany i akordeony z Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Uczestnicy spaceru przed Pałacem Nowym w Ostromecku / Fot. Marek Nichczyński

Mieszkańcy wzięli udział w kolejnej wyciecze z cyklu „Zostań Turystą w Swoim Mieście”. 17 września przybyli na wspólne zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku.

Obiekt składa się z dwóch pałaców i 38-hektarowego parku. Mniejszy z nich to barokowy Pałac Stary, zwany też Myśliwskim lub Pałacem Mostowskich, pochodzący z połowy XVIII wieku. Z jego okien i tarasu rozpościera się widok na dolinę Wisły oraz rezerwat przyrody Wielka Kępa Ostromecka. Większy zwany Pałacem Nowym lub Pałacem Schönbornów to rezydencja w stylu neoklasycystycznym wybudowana w latach 1832–1848 i wzbogacona na przełomie XIX/XX w. o dwupiętrowe skrzydło, salę balową i tarasy widokowe w tzw. „kostiumie francuskim” łączącym style neorenesansowy i neobarokowy. Całość otacza park, urządzony w stylu angielskim i włoskim.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili te miejsca. Opowiedział o nich Andrzej Gawroński, kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulturowego w Miejskim Centrum Kultury.

Była to dobra okazja to poznania tzw. Składu Sommerfelda w Nowym Pałacu, czyli salonu z kolekcją fortepianów z bydgoskiej fabryki Bruna Sommerfelda, działającej w latach 1905-1945 oraz instrumentów z Bydgoskiej Fabryki Akordeonów.

Ostatnia już wycieczka w ramach cyklu „Zostań Turystą w Swoim Mieście” odbędzie się w niedzielę (24 września). Archeolog Robert Grochowski opowie o dawnej Bydgoszczy. Projekt darmowych spacerów tematycznych jest finansowany z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter