Turystyczne Oscary 2022. Muzeum Mydła i Historii Brudu powalczy o Złoty Certyfikat POT

Już od 2003 roku Polska Organizacja Turystyczna prowadzi konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny. W roku 2017 Certyfikat POT otrzymało bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu. Teraz obiekt ma szansę nagrodę specjalną – Złoty Certyfikat POT.

Jakie atrakcje turystyczne otrzymują Certyfikat POT? Te, które wyróżnia wysoka jakość i atrakcyjność. Przy ocenie kandydatów brane są pod uwagę kryteria takie jak wykorzystanie nowoczesnych technologii, nowatorskość, a także dostępność dla turystów. Obiekty, które zostały już nagrodzone Certyfikatem, mogą ubiegać się o nagrodę specjalną. Od 2008 roku Złoty Certyfikat POT otrzymują te produkty turystyczne, które rozwijają się w wyjątkowy sposób. Dotychczas tym prestiżowym wyróżnieniem nagrodzono m.in. Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Szlak Orlich Gniazd i Żywe Muzeum Piernika. Do tego grona już wkrótce może dołączyć Muzeum Mydła i Historii Brudu z Bydgoszczy.

Kujawsko Pomorska Organizacja Turystyczna opublikowała listę regionalnych zwycięzców konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny. Nasze województwo na krajowym etapie konkursu będzie reprezentować pięciu kandydatów w następujących kategoriach:

Certyfikat POT:

  • Cukrownia Żnin
  • Baseny Letnie – Wodny Plac Zabaw (Ciechocinek)
  • Park Solankowy (Inowrocław)

Certyfikat Specjalny:

  • Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło”

Złoty Certyfikat:

  • Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum, w którym dotkniesz historii

Historia wyjątkowego muzeum przy ul. Długiej 13/17 sięga 2012 roku. Pomysł na otwarcie obiektu zrodził się w głowach Darii Kieraszewicz i Adama Bujnego. Muzeum Mydła i Historii Brudu swoją tematyką nawiązuje do tradycji przemysłu chemicznego. Właściciele muzeum już w 2014 roku zaczęli starać się o Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Niestety, przez kilka edycji przegrywali na etapie regionalnym. Jak wspomina Daria Kieraszewicz, był to mocny czas w turystyce na Kujawach, a konkurencja była ogromna. Muzeum na sukces musiało poczekać jeszcze trzy lata.

– Certyfikat udało nam się uzyskać na 5-lecie istnienia muzeum. To był rok 2017. Byliśmy jedną z dziesięciu nagrodzonych atrakcji turystycznych. Co roku komisja konkursowa wybiera dziewięć z nich. Jedną wyróżniają internauci w głosowaniu – mówi Daria Kieraszewicz.

Od czasu otrzymania Certyfikatu muzeum przeszło metamorfozę. Zmieniły się nie tylko wnętrza i eksponaty, lecz również jego oferta. Aby otrzymać specjalne wyróżnienie, jakim jest Złoty Certyfikat POT, trzeba pokazać zmiany zachodzące w obiekcie i prezentować historię w nowoczesnym wydaniu. Co działo się w muzeum przez ostatnich pięć lat?

– Myślę, że zostaliśmy docenieni nie tylko za nasz rozwój, ale też za postawę w trudnych momentach. Byliśmy cały czas aktywni w czasie pandemii, nie zwalnialiśmy pracowników, próbowaliśmy działać wszelkimi dostępnymi metodami – np. on-line. Wprowadziliśmy też wiele nowych form aktywności. W lutym 2022 roku przeszliśmy ogromny remont. Ponadto prezentujemy opowieści, które zgromadziliśmy od początku istnienia muzeum. My nie pokazujemy eksponatów, my wprowadzamy gości w pewną historię. Do programu weszły u nas m.in. historia kąpieli i opowieść o wirusach, którą prezentujemy po pandemii COVID-19. Planujemy też warsztaty kosmetyczne. Nasza oferta trafia zarówno do dzieci jak i dorosłych. Muzeum Mydła i Historii Brudu to doskonałe miejsce na pierwszą wizytę w muzeum. Nie mówimy „Nie dotykaj”. Zachęcamy „dotknij i zobacz sam” – podkreśla Daria Kieraszewicz.

Wielka gala rozdania Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej, odbędzie się na przełomie listopada i grudnia. Tylko jedna atrakcja turystyczna rocznie otrzymuje Złoty Certyfikat POT. Trzymajmy kciuki za najciekawszą bydgoską atrakcję – Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter