Uczennice II LO piszą o potrzebnych inwestycjach w Bydgoszczy na spotkaniu w Młynach Rothera / Fot. B. Witkowski/UMB
Trwa zgłaszanie projektów do obecnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Licealiści poznali ideę oraz wyrazili chęci zaangażowania się podczas spotkania w Młynach Rothera. Wskazali na wady i zalety miejskich działań.
Na warsztaty przybyli uczniowie z II i IX LO – Wierzymy w wasze zaangażowanie i kreatywność. Liczmy, że przyłączycie się do tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – powiedziała Agnieszka Przybył, koordynatorka BBO, podczas spotkania w Młynach Rothera, w środę (5 czerwca).
Młodzi o BBO. Chcą więcej zieleni
Uczniowie poznali podstawowe zasady programu. W części warsztatowej na kartkach napisali – co im się nie podoba w mieście oraz co chcieliby zmienić.
Wśród wad i spraw do zmiany wymienili m. in. brak chodników i wiat przystankowych oraz zbyt dużo betonu w niektórych miejscach. Padały wskazania na jeszcze większą ilość zieleni w mieście. Pojawiły się też ciekawe pomysły, jak organizacja „młodzieżowych urzędów pracy”, czy więcej darmowych koncertów znanych artystów.
Zapytaliśmy w trakcie spotkania uczennice IX LO, co sądzą o programie. Przyznały się, że wcześniej nie słyszały o BBO. – Dobrze, że jest takie spotkanie. Nigdy nie słyszałam o tym. Mam wrażanie, że większość nastolatków i takich młodszych dorosłych też nie miało o tym pojęcia. Na pewno się zaangażujemy jako młodzi ludzie, myślący kreatywnie – powiedziała nam Nikola Głowacka z trzeciej klasy. – To genialna inicjatywa, żeby zachęcić mieszkańców do działania – dodaje jej koleżanka z klasy, Wiktoria Żytowicz.
Pytamy o ich pomysły, które można by zrealizować z BBO.
– Może jakieś nowe strefy wypoczynku, nawet zimą można postawiać budki z ogrzewaczami. Można byłoby też doinwestować połączania komunikacyjne – wskazuje Wiktoria Żytowicz.
O opinie zapytaliśmy również uczennice z II LO. Wskazały one przykładowe inwestycje, które warto zrealizować ich zdaniem. – Na pewno warto zwrócić uwagę, żeby projekty były odpowiednie dla wszystkich mieszkańców, nie tylko dla nas, młodych – powiedziała Martyna Kulczyńska.
– Wśród młodych jest duże zapotrzebowanie na rozwiniecie aplikacji Jakdojadę w Bydgoszczy. W przeciwieństwie do innych miast nie ma informacji o opóźnieniach autobusów – określiła Amelia Gosch. Podobnych głosów pojawiło się wiele.
– Moglibyśmy też inwestować w miejsca do odpoczynku. Mamy parki, ale mogłoby być w nich więcej ławek i miejsc do rekreacji, szczególnie w tych osiedlowych. Jest fajny park w Myślęcinku, ale jak ktoś mieszka dalej, to wolałby mieć takie ciekawe miejsca bliżej siebie – zauważa Jagoda Dobrak.
– Tak właśnie, nie tylko Wyspa Młyńska, fajnie, gdyby było więcej takich miejsc – zgadza się Zuzanna Zabielska.
BBO. Zgłaszamy projekty do końca czerwca
Przypominamy, że do 30 czerwca za pośrednictwem strony można zgłaszać pomysły do realizacji w ramach BBO. Szkoły lub inne placówki zainteresowane lekcją obywatelską lub warsztatami o Bydgoskim Budżecie Obywatelskim mogą skontaktować się z Biurem Komunikacji Społecznej przy Urzędzie Miasta.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!