Uczelnia z Bydgoszcz dba o równe szanse dla swych studentów / Mat. UKW
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i korzystanie z zasobów i możliwości uczelni będą coraz bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. UKW otrzymał prawie 7,5 mln złotych dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu „Uniwersytet Równych Szans 2”.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w konkursie „Uczelnie coraz bardziej dostępne” ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zajął 10. miejsce w Polsce wśród ponad 120 uczelni ubiegających się o dofinansowanie. Uczelnia uzyskała najwyższe dofinansowanie w województwie. UKW uzyskał 7,4 mln zł dotacji na projekt „Uniwersytet Równych Szans 2” z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego dofinansowanego z Unii Europejskiej.
Projekt jest kontynuacją pierwszej odsłony Uniwersytetu Równych Szans z lat 2020-2023 finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Obecny projekt będzie realizowany od stycznia 2025 roku do grudnia 2028 roku.
Co będą mieć z tego studenci i pracownicy z niepełnosprawnościami?
Przede wszystkim powstaną kolejne udogodnienia architektoniczne (windy, podjazdy) w budynkach uczelni – poprawiona zostanie dostępność architektoniczna wieżowca przy ul. Ogińskiego 16 . W Centrum Innowacji dla Dostępności UKW powstaną tyflomapy dla osób niewidzących, które wspomogą ich orientację na uczelni. W aulach zostaną zamontowane kolejne pętle indukcyjne dla niesłyszących.
W ramach projektu na uczelni wyznaczonych zostanie dwóch koordynatorów ds. dostępności (oddzielnego od dostępności architektonicznej i dostępności cyfrowej). Uruchomione będą konsultacje dietetyczne dla studentów i pracowników. Ponadto w bibliotece UKW znajdzie się książkomat oraz nowy stół do gry w showdown (gra dla niewidzących). Dodatkowe i ważne elementy to zajęcia z tutorami oraz wsparcie asystentów bibliotecznych dla osób ze szczególnymi potrzebami, a także przeszkolenie 553 pracowników z czterech rodzajów niepełnosprawności.
W pierwszej odsłonie „Uniwersytetu Równych Szans” uruchomiono między innymi wypożyczalnię sprzętu specjalistycznego dla studentów i pracowników, zakupiono samochód do przewozu osób niewidomych i słabowidzących, a także stworzono aplikację Giermek, która pomaga osobom z niepełnosprawnościami poruszać się po budynkach UKW.