Uniwersyteckie Centrum Stomatologii powstanie w Bydgoszczy. Miasto przekazało budynek Collegium Medicum

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy

Radni podjęli decyzję w sprawie przekazania budynku przy ul. Przemysłowej dla Collegium Medicum UMK. Powstanie tam, jak podkreślali przedstawiciele uczelni, Uniwersyteckie Centrum Stomatologii, kształcące studentów i całodobowe centrum pomocy stomatologicznej dla bydgoszczan. – Dziękuję za decyzję. Wzmacniamy medycynę bydgoską – mówił prof. Zbigniew Włodarczyk z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

O potrzebie powołania miejsca kształcącego lekarzy-stomatologów mówili w czasie środowej (28 lutego) sesji prof. Zbigniew Włodarczyk z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz prof. Zbigniew Burduk, pełnomocnik rektora UMK ds. powołania kierunku lekarsko-dentystycznego. Kilka dni temu o idei przekazania przez miasto budynku przy ul. Przemysłowej (kształcili się tam wcześniej studenci politologii UKW) informował prezydent Rafał Bruski.

– Kierunek lekarsko-stomatologiczny w pełni wpisuje się w rozwój uczelni medycznej w Bydgoszczy. Jego powołanie jest ważne, bo w województwie kujawsko-pomorskim liczba stomatologów na 10 tys. mieszkańców wymaga poprawy. Uczelnia nie posiada jeszcze kierunku lekarsko-dentystycznego. Powołanie i stworzenie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii ma też wspomóc pacjentów z Bydgoszczy w opiece stomatologicznej. Przy ul. Przemysłowej powstanie całodobowe centrum pomocy – mówił prof. Burduk.

Według zapowiedzi UMK za dwa – trzy lata bydgoszczanie doczekają się nocnej opieki stomatologicznej. W Collegium Medicum UMK od października ruszy natomiast kształcenie przyszłych stomatologów.

Prof. Włodarczyk wyjaśniał radnym – Pierwsza rekrutacja na kierunek lekarsko-dentystyczny zaplanowana jest na rok akademicki 2024/2025. Pierwszy etap kształcenia jest tożsamy z innymi wydziałami uczelni lekarskiej. To cztery semestry. Do UCS studenci wkroczą za 2,5 roku. Mamy zapewnione fundusze na podstawowy rozwój uczelni. Jest ukończony program nauczania. Istnieje już wstępna koncepcja przebudowy budynku przy ul. Przemysłowej.

W UCS zaplanowano ulokowanie siedmiu jednostek klinicznych

  • Klinika Stomatologii Dziecięcej,
  • Klinika Peridontologii,
  • Klinika Ortodoncji,
  • Klinika Chirurgii Stomatologicznej,
  • Klinika Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją,
  • Klinika Protetyki Stomatologicznej,
  • Klinika Radiologii Stomatologicznej.

Każda z nich dysponować będzie nowoczesnymi salami klinicznymi wyposażonymi  w niezbędny sprzęt do prowadzenia działalności dydaktyczno-leczniczej oraz własnym zapleczem sal seminaryjnych,

Udostępnij: Facebook Twitter