Uniwersytet Kazimierza Wielkiego rozpoczął rok akademicki. Dyryguje nowy rektor. Pięć nowych kierunków [ZDJĘCIA]

Ponad 8 tys. studentów rozpocznie w tym roku akademickim naukę na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Uroczystej inauguracji przewodniczył nowy rektor – prof. Bernard Mendlik. – Jestem dyrygentem, a zarządzanie uniwersytetem ma w sobie coś z dyrygowania – mówił podczas inauguracji.

Przedstawiciele uczelni i goście zebrali się w czwartek (3 października) w sali koncertowej Copernicanum przy ul. Kopernika 1, aby uroczyście rozpocząć rok akademicki na największej uczelni w Bydgoszczy. Jeszcze przed południem władze rektorskie uczelni, jak co roku, złożyły kwiaty pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego na Starym Mieście.

Sama uroczystość rozpoczęła się od przekazania przez prof. dra hab. Jacka Woźnego, ustępującego rektora, insygniów – łańcucha, berła i pierścienia nowemu rektorowi prof. dr hab. Bernardowi Mendlikowi. Tym samym rozpoczął czteroletnią kadencję.

O 15-minutowym mieście na inauguracji

Ze wszystkich sił będę starał się, aby nadchodząca kadencja była ważnym i twórczym czasem dla naszej uczelni – powiedział nowy rektor.

Z okazji uroczystej inauguracji uczelnię odwiedzili posłowie ziemi bydgoskiej, Piotr Hemmerling, wicewojewoda kujawsko-pomorski, Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek kujawsko-pomorski, radni miasta, konsulowie, przedstawiciele oświaty, wojska, policji, straży miejskiej i przedsiębiorcy.

Słowa do rektora skierował między innymi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – Zachęcam do realizowania ambitnych pomysłów, może niekiedy i szalonych, takich gdzie da się zbudować fundamenty. Szukajcie przyjaciół i partnerów, z którymi uda się osiągnąć szczyty dla uczelni, jak i dla miasta. Im lepsza uczelnia jest w mieście, tym lepiej ocenianie jest miasto.

Wykład inauguracyjny pt. „The 15 minute City Project – Facts and Myths” wygłosił prof. Oriol Maruet Sardả z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie. Dotyczył on idei, która zakłada, że wszyscy mieszkańcy miasta powinni mieć dostęp do najważniejszych usług i udogodnień – takich jak sklepy, szkoły, parki, miejsca pracy oraz placówki medyczne – w promieniu około 15 minut spacerem lub jazdy rowerem od swojego miejsca zamieszkania.

Ta idea od kilku lat coraz mocniej wybrzmiewa. Trudna do realizacji w miastach, które są już zurbanizowane. Ja się akurat z nią zgadzam. I przy okazji zachęcam wszystkich zebranych do przyjrzenia się procesowi tworzeniach tzw. planów ogólnych, czyli zupełnie nowego podejścia do planistyki. Każda jednostka samorządowa, chociażby taka jak Bydgoszcz będzie podzielona na kilkaset powierzchni, na których zostanie zapisana przyszłość naszych miast – odniósł się do wykładu prezydent Bydgoszczy.

Podczas inauguracji miały miejsce zgodnie z tradycją: immatrykulacja studentów i doktorantów, wyróżnienie pracowników medalami, wręczenie wyróżnień naukowych, nagród rektora, wyróżnienia dla najlepszych studentów i absolwentów.

UKW to ponad 8 tys. studentów

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest największą w mieście i drugą w regionie kujawsko-pomorskim uczelnią, zarówno pod względem liczby profesorów, liczby oferowanych kierunków studiów i form kształcenia, jak również pod względem liczby studentów i absolwentów. Aktualnie w gronie 670 nauczycieli akademickich jest ponad 200 profesorów, w tym – 44 tytularnych.

Ofertę edukacyjną tworzy ponad 60 kierunków realizowanych na trzech poziomach kształcenia: studiów licencjackich i inżynierskich (I stopnia), studiów magisterskich uzupełniających (II stopnia) oraz studiów doktoranckich (III stopnia). Do nowości w tym roku należą następujące kierunki: badanie i projektowanie gier, dietetyka, materiały dla zastosowań medycznych, sinologia, skandynawistyka. Uniwersytet prowadzi również ok. 30 kierunków studiów podyplomowych, poszerzających kwalifikacje i nadających nowe uprawnienia. Obecnie w murach uczelni studiuje 8,2 tys. studentów.

Uczelnia od kilku lat mocno inwestuje w infrastrukturę, w ciągu ostatnich 3-4 lat wydatkując na ten cel prawie 40 mln zł. Działania uczelni wspiera też miasta, m. in. poprzez przekazanie budynków, np. obiektu szkolnego przy ul. Bośniackiej na potrzeby szkoły międzynarodowej. W efekcie uczelnia stara się przenosić zajęcia z odległych obiektów (np. z ul. Przemysłowej) do budynków położonych bliżej centrum i głównego kampusu przy ul. Chodkiewicza. W planach jest budowa przedszkola uniwersyteckiego nakierowanego na dzieci anglojęzyczne na placu przy Muzeum Dyplomacji (ul. Berwińskiego 4).

W przyszłym roku uczelnia będzie świętowała 20-lecie przekształcenia w uniwersytet. Pracownicy planują huczne obchody i organizację szeregu imprez z tej okazji.

W najbliższa sobotę (5 października) odbędą się inauguracje na bydgoskich uczelniach niepublicznych: Wyższej Szkole Gospodarski, Uniwersytecie WSB Merito i Akademii Kujawsko-Pomorskiej.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter