Zygmunt Antończyk z prof. Bernardem Menelikiem, rektorem UKW podczas święta uczelni / Fot. B. Witkowski/ UMB
Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego świętowano urodziny uczelni. Minęły dwie dekady od kiedy stał się uniwersytetem. Największy ośrodek akademicki w Bydgoszczy otworzył kilka nowych kierunków.
Święto uczelni Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zbiega się co roku z upamiętnieniem koronacji Kazimierza Wielkiego (25 kwietnia 1333 roku) oraz lokacji miasta Bydgoszcz przez ostatniego monarchę z dynastii Piastów (19 kwietnia 1346 roku). W tym roku obchody uczelniane rozłożono na dwa dni – 24 kwietnia i 25 kwietnia.
Tego pierwszego dnia (24 kwietnia) w sali koncertowej budynku Copernicanum przy ul. Kopernika odbyło się tradycyjne, uroczyste posiedzenie Senatu UKW. – Cieszę się, że nasze święto zbiega się z tak ważnymi datami dla naszego miasta. Chcemy wzmacniać ten związek uczelni z Bydgoszczą – mówił prof. Bernard Mendlik, rektor UKW, do zgromadzonych gości.
20 lat jako UKW
W tym roku przypada 20. rocznica przekształcenia Akademii Bydgoskiej w Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Z tej okazji przygotowano okolicznościowy klip.
– Finanse uczelni są zrównoważone. Otrzymaliśmy z Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego 17 mln zł obligacji, z których sfinansujemy między innymi remont naszych domów studenckich, zapewnimy nowe lokalizacje dla trzech wydziałów umiejscowionych przy rondzie Jagiellonów oraz zakończymy budowę i wyposażanie akademickiego żłobka do końca tego roku – opowiadał o planach inwestycyjnych rektor.
UKW. Nowe kierunki od 2025 roku
Już ogłoszono 9 nowych kierunków, na których zaczną się kształcić studenci od najbliższego roku akademickiego: fizjoterapia (studia jednolite magisterskie), studia wschodnie (pierwszego stopnia), odnawialne źródeł energii (pierwszego stopnia), cyberbezpieczeństwo (pierwszego stopnia), rozwój osobisty i kariera zawodowa z AI (pierwszego stopnia), zarządzanie zasobami ludzkimi i coaching z AI (drugiego stopnia), pedagogika specjalna (studia jednolite magisterskie), finanse i rachunkowość (pierwszego stopnia), finanse i rachunkowość (pierwszego stopnia), matematyka w edukacji (pierwszego i drugiego stopnia). A zapowiadane są już kolejne.
Podczas uroczystości wręczono wiele odznaczeń, medali, wyróżnień, dyplomy doktora habilitowanego i promocje doktorskie. Rektor przyznał okolicznościowe Medale Casimirus Magnus. Otrzymali je: prof. Gesine Lenore Schiewer z Uniwersytetu Bayreuthm, która po prywatnej wizycie w Bydgoszczy w 2015 roku nawiązała kontakt z uczelnianymi germanistami, przyczyniając się do licznych kontaktów między niemiecką i polską stroną; dr Józef Eliasz, właściciel klubu Eljazz, popularyzator muzyki jazzowej, w czasach studenckich związany z uczelniani klubem Beanus oraz 97-letni Zygmunt Antończyk, emerytowany wykładowca, instruktor narciarstwa i pływania, o którym niedawno pisaliśmy.
Po oficjalnych uroczystościach w sali koncertowej odbył się „Wieczór kataloński” w wykonaniu duetu z Perpignan we Francji. Na fortepianie zagrał Lionel Berbain, a Frédéric Guisset zaprezentował dźwięki tradycyjnych katalońskich instrumentów (flabiol i tamburyn). Koncert zorganizował Wydział Edukacji Muzycznej w ramach V Festiwalu Muzycznych Interpretacji KONSTELACJE.
W piątek (25 kwietnia) o godz. 11.00 władze uczelni symbolicznie złożą kwiaty pod pomnikiem patrona uniwersytetu w 692. rocznicę koronacji Króla Kazimierza Wielkiego.
Zapisz newslettera „Bydgoszcz Informuje”