Urban Lab – Miasto dla Młodych. Laboratorium przyszłości dla Bydgoszczy

Konferencja prasowa ws, Urban Lab, od prawej: zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz, Dorota Glaza, koordynatorka projektu, Igor Migdalski, przew. Młodzieżowej Rady Miasta i Sławomir Czarnecki, dyr. Młynów Rothera / Fot. R. Sawicki/UMB

Urban Lab – Miasto dla Młodych. Tak się nazywa nowy projekt realizowany w Bydgoszczy. Jego głównym celem jest włączenie młodych mieszkanek i mieszkańców we współtworzenie miasta i zatrzymanie ich w Bydgoszczy.

Bydgoszcz jako jednym z dziewięciu miast w Polsce, które rozpoczynają realizację projektu Urban Lab – Miasto dla Młodych. – Znaleźliśmy się wśród wyróżnionych miast takich jak: Białystok, Kielce, Lublin, Opole, Rzeszów, Toruń, Szczecin, czy Zielona Góra. W ciągu najbliższych czterech lat mamy do wykorzystania 4 mln złotych na naszą autorską koncepcję, którą przez ostatnie miesiące tworzyliśmy wspólnie z partnerami – mówiła w środę (15 stycznia) podczas konferencji prasowej Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta. 

Urban Lab, miejsce, w którym młodzi bydgoszczanie będą się spotykać i wspólnie wypracować politykę młodzieżową miasta i ją współtworzyć ma już swoją siedzibę. Znajduje się w Młynach Rothera, na drugim piętrze Spichrza Zbożowego (wejście od strony tarasów i kawiarni Nowe Miejsce, czynne w poniedziałki w godz. 8-16, od wtorku do czwartku 10-18, piątek – 10-14).

Projekt jest przeznaczony głównie dla bydgoszczan w wieku 13 do 35 lat, czyli grupy, która posiada lub niedługo będzie posiadać czynne prawo wyborcze i wpływać na wypracowywanie rozwiązań dla przyszłości swojej i kolejnych pokoleń. – Zależy nam przede wszystkim na poprawie jakości życia młodych, stworzenie warunków dla lepszego i godnego życia, w konsekwencji zatrzymanie młodych w  Bydgoszczy – mówi Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej UMB, koordynatorka projektu – Przed nami 4 lata intensywnych i inspirujących działań. Wierzymy, że dzięki Urban Lab przybliżymy się do spełnienia naszej wizji i Bydgoszcz w 2030 roku będzie miastem, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec znajdzie odpowiednie warunki rozwoju – dobre miejsce do życia – dodaje.

Projekt jest realizowany we współpracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, współfinansowany w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027. Miasto pozyskało na realizację projektu 3 988 995 zł. 

Działania i narzędzia w Urban Labie

Od czwartku (16 stycznia) w Młynach Rothera zaczyna działać Urban Cafe – przestrzeń na rozmowę i dialog o mieście, miejsce spotkań przy kawie, pracy (coworking), sieciowania, inspirujących  wydarzeń w towarzystwie kawy dla każdego – Będziemy organizować w niej inspirujące wydarzenia, takie jak seminaria, wykłady, debaty, szkolenia, konferencje, warsztaty, pokazy filmów. Może to być także miejsce spotkań mniej oficjalnych, np. członków organizacji społecznych/pozarządowych czy innych grup interesariuszy miejskich – mówią twórcy projektu.

W ramach Urban Lab mają powstać:

  • diagnoza potrzeb i potencjału młodych dla Miasta Bydgoszczy;
  • Inkubator Praktyka Partycypacji, szereg debat, konsultacji, mających na celu opracowanie Polityki młodzieżowej Miasta;
  • granty – blisko 300 tys. przeznaczonych na granty, w ramach których młodzi będą mogli fundusze pozyskać swoje pomysły działań w mieście;
  • Pracownia Animacji Kultury – gdzie będą realizowane projekty z młodymi, w odpowiedzi na ich potrzeby, w lokalnym kontekście;
  • Akademia Komunikacji; Akademia Smart City;
Udostępnij: Facebook Twitter