Tomasz Izajasz podczas konferencji nad Kanałem Bydgoskim/ Fot. Szymon Makowski
Muzeum Kanału Bydgoskiego, najróżniejsze stowarzyszenia, w tym Fundacja Kanał Kultura oraz społecznicy włączyli się w organizację tegorocznych urodzin kanału. Będą trwać przez cały rok.
– Będą wydarzenia kulturalne, nieduże koncerty, spacery turystyczne, wydarzenia sportowe, przyrodnicze, proekologiczne oraz podkreślające historię tego miejsca – mówi Tomasz Izajasz, dyrektor Muzeum Kanału Bydgoskiego. Aż do końca roku odbywać się będą m.in. warsztaty kreatywne, potańcówki „na dechach”, koncerty ze sceną na wodzie. Będzie muzyka klasyczna, jazz oraz muzyka filmowa.
– W ubiegłym roku obchodziliśmy 250-lecia budowy Kanału Bydgoskiego, a teraz rozbiliśmy imprezy na cały rok – podkreśla Tomasz Izajasz. – Nie chcemy kumulacji urodzinowej Kanału Bydgoskiego, a chcemy pokazać, że to miejsce żyje przez cały rok.
Już w sobotę (26 kwietnia) – „Zielony zakątek Kanału Bydgoskiego”. To warsztaty upcyclingu, podczas których uczestnicy stworzą doniczki i ozdoby z materiałów naturalnych i recyklingowych. Uczestnicy, oprócz udziału w warsztatach, będą mieli okazję zwiedzić muzeum z przewodnikiem i poznać fascynujące opowieści o czasach, gdy Kanał Bydgoski odgrywał kluczową rolę w łączeniu dwóch wielkich rzek – Wisły i Odry. Godziny warsztatów 12.00 – 14.00 oraz 13:00 – 15:00. Zajęcia pn. „Mówią, że potrafię rysować”, to warsztaty rysowania ptaków pastelami z Dawidem Kilonem, skierowane zarówno do miłośników przyrody, jak i początkujących artystów. Uczestnicy, oprócz udziału w warsztatach, będą mieli okazję zwiedzić muzeum z przewodnikiem i poznać fascynujące opowieści o czasach, gdy Kanał Bydgoski odgrywał kluczową rolę w łączeniu dwóch wielkich rzek – Wisły i Odry. Godziny warsztatów: 12.00 – 14.00 oraz 13.00 – 15.00.
Natomiast w niedzielę (27 kwietnia_ przewidziano spotkanie pt. „O czym szumią drzewa nad Kanałem Bydgoskim”. To zwiedzanie muzeum i edukacyjny spacer z przyrodnikiem – Dawidem Kilonem, podczas którego uczestnicy poznają lokalną florę i faunę oraz tajemnice drzew rosnących wzdłuż kanału. Godziny wydarzenia 12.00 – 15.00. Odbędą się także „Warsztaty eko-twórcze – inspiracje ekologiczne”. Zajęcia z Megi Talar zachęcają do twórczego spojrzenia na ekologię i wprowadzania proekologicznych nawyków w życie codzienne. Uczestnicy, oprócz udziału w warsztatach, będą mieli okazję zwiedzić muzeum z przewodnikiem i poznać fascynujące opowieści o czasach, gdy Kanał Bydgoski odgrywał kluczową rolę w łączeniu dwóch wielkich rzek – Wisły i Odry. Godziny warsztatów 13.00 – 15.00.
Przewidziano również imprezy związane z uczczeniem Leonarda Pietraszaka pt.: „Pułkownik Dowgird nad Kanałem Bydgoskim”. Oprócz dioram historycznych przewidziano koncert muzyki nawiązującej do serialu „Czarne chmury”.
Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie Muzeum Kanału Bydgoskiego.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!