Uszkodzenie nasypu na moście Pomorskim. Zmiany w ruchu, komunikacji autobusowej i tramwajowej [SZCZEGÓŁY]

Uszkodzony nasyp i nawierzchnia jezdni oglądały służby drogowe i budowlane / Fot. B.Witkowski/UMB

Prawdopodobnie w wyniku prac wodociągowych doszło do awarii nasypu i jezdni przy wjeździe na most Pomorski od strony ronda Fordońskiego. Ze względów bezpieczeństwa – i na czas prac naprawczych – ZDMiKP ogłosił w środę (15 listopada) zmiany w ruchu i komunikacji w tym miejscu Bydgoszczy.

Uszkodzenie jezdni na wjeździe na most Pomorski od stronu ronda Fordońskiego zostało zauważone w wtorek po południu. Pierwszym krokiem ZDMiKP było wyłączenie prawego pasa ruchu, przylegającego do nasypu, przy którym na zlecenie MWiK prowadzono budowę jednego ze zbiorników na deszczówkę.

Miejsce awarii było monitorowane przez całą noc. W środę (15 listopada) odbyła się narada techniczna z udziałem przedstawicieli MWiK, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz ZDMiKP.

Następnie, w uzgodnieniu z nadzorem budowlanym oraz MWiK drogowcy podjęli działania związane z zabezpieczeniem uszkodzonego nasypu, wprowadzeniem czasowych zmian w organizacji ruchu oraz przygotowaniem docelowej naprawy nasypu.

Jak przekazuje ZDMiKP, w czwartek (16 listopada) rozpocznie się szczegółowa analiza geologiczna, która ustali zakres awarii oraz będzie podstawą do naprawy. – Po wykonaniu przez miejskie wodociągi badań geologicznych i przygotowaniu działań naprawczych, rozpoczną się działania związane z zabezpieczeniem nasypu. Kontrakt wodociągowy jest ubezpieczony. Szacunkowe koszty naprawy będą znane po opracowaniu planu naprawczego – informuje ZDMiKP.

Zmiany na moście Pomorskim

Drogowcy informują, że na podstawie posiadanych informacji oraz wizji w terenie, podjęto następujące decyzje:

– na zachodniej jezdni ul. Wyszyńskiego, przed dojazdem do mostu Pomorskiego, pozostanie zwężenie na jezdni do jednego pasa ruchu;
– utrzymane zostanie zamknięcie chodnika na moście po jego zachodniej stronie.

Uwaga! W czwartek (16 listopada) nastąpi wyłączenie mostu Pomorskiego z ruchu tramwajowego:

– w celu minimalizacji obciążeń dynamicznych powodujących drgania (wpływające niekorzystnie na uszkodzony nasyp), od godzin wczesnoporannych zamknięte zostanie dla tramwajów torowisko na odcinku od ronda Fordońskiego – przez most – do ronda Toruńskiego. Wprowadzona zostanie komunikacja zastępcza na tym fragmencie.

– na zawężonym pasie ruchu jezdni zachodniej zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu dla wszystkich pojazdów powyżej 3,5 tony – godziny wieczorne lub nocne;

Autobusy kursujące na odcinku pomiędzy rondem Fordońskim i rondem Toruńskim będą przejeżdżać po torowisku tramwajowym – po zakończeniu prac drogowych przy nawierzchniach tymczasowych w tym miejscu.

Tramwaje będą kursować wyłącznie nowym mostem na ul. Kazimierza Wielkiego oraz mostem Bernardyńskim. Oto szczegóły zmian w ruchu tramwajowym:

Linie tramwajowe nr 7 i nr 8 zmienią swoje trasy i będą kierowane przez nowy most tramwajowy w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego do Zajezdni Tramwajowej przy ul. Toruńskiej (zamiast do pętli Babia Wieś).  

Linie autobusowe zastępcze za tramwaj, tj. linia „ZaT8″ i linia „ZaT”  zostaną zawieszone.

W ich miejsce funkcjonować będzie linia „ZaT” na trasie: Kapuściska (pętla)-Wojska Polskiego-Prezydenta Lecha Kaczyńskiego-Toruńska-rondo Toruńskie (przystanek na ul. Toruńskiej w zatoce linii 76). Linia obsługiwać będzie przystanki usytuowane wzdłuż trasy przebiegu, przewidziane w rozkładzie jazdy.

O dalszych decyzjach dotyczących naprawy jezdni i nasypu przy moście Pomorskim będziemy informować na bieżąco – informują drogowcy.

Udostępnij: Facebook Twitter