VII LO – najnowocześniejsza „eko-szkoła” w Bydgoszczy. Okna będą zamykały się same, gdy popsuje się pogoda [ZDJĘCIA]

Drzwi otwarte w VII LO. Prezentacja szkoły po gruntownym remoncie / Fot. B. Witkowski/UMB

Zakończyła się kompleksowa termomodernizacja VII Liceum Ogólnokształcącego na osiedlu Leśnym. Jej częścią było zastosowanie nowoczesnych rozwiązań przyjaznych dla klimatu. Inwestycję połączono z promocją odpowiedzialnego zużycia energii.

Uczniowie VII LO wrócą we wrześniu do budynku przy ul. 11 Listopada. Będą mogli wtedy śmiało szczycić, że chodzą do najnowocześniejszej szkoły w mieście. W poniedziałek (29 kwietnia) placówka zorganizowała „drzwi otwarte” po gruntowym remoncie.

Kończymy kolejną inwestycję, która jest częścią naszego programu „Ekoszkoła i ekoprzedszkole”. Zostosowaliśmy w niej bardzo nowoczesne systemy związane z budownictwem, ale i ze sterowaniem energią – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy na konferencji zorganizowanej podczas „drzwi otwartych”. – To nasz pomysł na mądre inwestycje w mieście. Dzięki temu jednocześnie modernizujemy budynki, poprawiamy ich estetykę, zużywamy mniej energii, co ogranicza koszty. Wszystkie te inwestycje łączymy z akcjami podnoszącymi świadomość ekologiczną. Wierzę, że dzięki takim inwestycjom zostawimy kolejnym pokoleniom miasto z lepszym środowiskiem. Kontynuacja tego programu to jeden z priorytetów na kolejne lata. Jego realizację ułatwią nam pozyskane już pieniądze europejskie.

Remont to najlepszy prezent jaki otrzymaliśmy z okazji 50-lecia VII LO w Bydgoszczy, który świętowaliśmy przed rokiem. To nie tylko piękna elewacja, ale i możliwość zarządzania energią, której nie ma w tej chwili żadna bydgoska placówka. Mamy nadzieję, że będziemy skutecznie oszczędzać energię – przekazał Janusz Kitajgrodzki, dyrektor szkoły.

VII LO po remoncie

W ramach remontu wykonano docieplenie przegród budowlanych, w tym m.in. fundamentów, ścian, dachów. Wymieniono zewnętrzną stolarką okienną i drzwiową w celu spełnienia standardów cieplnych, przebudowano pomieszczenia sanitarne, wymieniono instalację wewnętrzną. Zainstalowano wentylację mechaniczną oraz klimatyzację i fotowoltaikę. Cały gmach wyposażony został w elektroniczny system sterowania budynkiem.

Budynek wyróżnia się na tle innych termomodernizacji w Bydgoszczy. Do izolacji użyto najnowocześniejsze materiały izolacyjne. Dzięki wszystkim zainstalowanym urządzeniom budynek stanie się samowystarczalny energetycznie i będzie zeroemisyjny. To pierwszy w Bydgoszczy budynek, który jest wyposażany w najnowsze nowinki techniczne. W salach lekcyjnych znajdą się czujniki komfortu, które będą zarządzały światłem i temperaturą powietrza w szkolnych pomieszczeniach. Okna są wyposażone w automatyczne czujniki uchylania okien. System sterowania budynkiem współpracuje z czujnikami pogodowymi, dlatego unikniemy możliwości przewietrzenia sal w mrozy czy podczas opadów deszczu – powiedział Rafał Pyjos, kierownik Referatu Obsługi Technicznej Termomodernizacji z Wydziału Inwestycji Miasta

Szkoła przed remontem była w fatalnym stanie, zniszczona, z odpadającą elewacją. Została wybudowana w latach 60-tych, jako tzw. „tysiąclatka”. Od tego czasu nie przeprowadzano większych remontów. Oprócz termomodernizacji budynku teren wokół szkoły wyłożono nową kostkę brukową.

Na konferencję z okazji zakończenia remontu przybyli dawni dyrektorzy VII LO: Edward Stramowski i Alina Kalosza oraz obecni uczniowie oraz absolwenci. – Jak chodziłam tutaj do pierwszej klasy, to szkoła wyglądała zupełnie inaczej. Jestem w szoku, pozytywnie zaskoczona, jak to wszystko się zmieniło. Nie obeszłam jeszcze całej szkoły, ale już z zewnątrz robi wrażanie. Wszystko jest takie ładne i pachnie nowością. Wszyscy uczniowie czekają, żeby tutaj wrócić – powiedziała Nikola Krzewińska z klasy 2c.

Wykonawcą prac była bydgoska firma Ebud-Przemysłówka. Całkowity koszt inwestycji to około 14 mln złotych. 7 mln zł wyniosło dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego EOG (projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię) 2014-2021 w ramach europejskiego programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. W trakcie prac budowlanych licealiści uczyli się w budynku dawnego gimnazjum przy ul. Kościuszki 37 A.

Eko-konkurs podczas prac remontowych

Wraz z termomodernizacją VII LO odbywały się działania edukacyjne i informacyjne. Blisko 90 uczennic i uczniów VII LO zostało zaproszonych do udziału w warsztatach, które dotyczyły m. in. odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i właściwości gospodarki niskoemisyjnej. W szkole powstało również koło zainteresowań nawiązujące tematycznie do ekologii, ochrony środowiska i zjawisk wpływających na możliwość zwiększenie dbałości o środowisko.

Czysta Bydgoszcz zorganizowała z tej okazji konkurs dla uczniów szkoły. Ich zadaniem było wykonanie pracy plastycznej o tematyce ekologii, a szczególnie związane z efektywnością energetyczną i zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. W konkursie wzięło udział 16 uczniów. Zwyciężyła praca Łukasza Kozioła z klasy 2a.

Najbliższa miejska inauguracja roku szkolnego odbędzie się 2 września w murach VII LO przy ul. 11 Listopada.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter