Rondo na Prądach może otrzymać nazwę / Fot. BMK
Przedstawiciele Bydgoskiej Masy Krytycznej złożyli wniosek o nadanie imienia ich organizacji rondu na Prądach. – To swoiste podziękowania wielopokoleniowemu ruchu społecznemu za promowanie roweru jako codziennego i bezpiecznego środka transportu – piszą rowerowi społecznicy.
W piątek (31 stycznia) najstarszy, rowerowy ruch społeczny świętował 21-lecie. Odbyło się to podczas tradycyjnego przejazdu ulicami miasta, w ostatni piątek miesiąca. Był szampan i urodzinowe gadżety. Ale było coś jeszcze ekstra. Społecznicy ogłosili, że postarają się, by ich organizacja miało swoje rondo w Bydgoszczy. Chodzi dokładnie o miejsce na Prądach, gdzie łączą się ulice Łochowska, Nakielska, Sicieńska, Lisia i Agatowa.
Dlaczego akurat tam? – To w tym miejscu powstała droga rowerowa, która rozpoczęła realizację wieloletniego planu strategicznych inwestycji rowerowych. Doprowadzaliśmy, za pośrednictwem Zespołu ds. Polityki Rowerowej Miasta Bydgoszczy, do powstania dokumentu, który ma stworzyć infrastrukturę rowerową w osi wschód-zachód oraz północ-południe. Rondo na Prądach może stać się swoistym symbolem rowerowej rewolucji – tłumaczy Sebastian Nowak, prezes Stowarzyszenia Bydgoska Masa Krytyczna.
Masa Krytyczna. W trosce o rowerzystów
Masa Krytyczna jest ogólnoświatowym ruchem społecznym, który powstał w 1992 roku w San Francisco. Stał się formą bezpośredniego działania mieszkańców mającego na celu poprawienia bezpieczeństwa rowerzystów jako uczestników ruchu drogowego. Inicjatywa szybko rozprzestrzeniła się na cały świat.
– Na ulicach naszego miasta Bydgoska Masa Krytyczna pojawiła się po raz pierwszy w styczniu 2004 roku, rozpoczynając swoje przejazdy z parkingu Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” w formie niezorganizowanego, spontanicznego ruchu społecznego. W 2010 roku powstało Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna, którego celem jest organizowanie przejazdów Bydgoskiej Masy Krytycznej zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, we współpracy z Urzędem Miasta i Policją. Łącznie, przez 21 lat działalności ruchu społecznego Bydgoska Masa Krytyczna w przejazdach wzięło udział kilkanaście tysięcy bydgoszczan, ale także wielu rowerzystów z innych zakątków Polski, a nawet i świata – informują rowerowi społecznicy.
To także najdłużej działająca Masa Krytyczna w Polsce. Stowarzyszenie pełni rolę organizacji będącej przedstawicielem rowerzystów w mieście, przekazując postulaty do ratusza. Działania organizacji przyczyniły się do powstania Zespołu ds. Polityki Rowerowej Miasta Bydgoszczy. To jeden z pierwszych zespołów społecznych funkcjonujących przy ratuszu.
Rondo im. Bydgoskiej Masy Krytycznej
Społecznicy powołując się na wszystkie dokonania stowarzyszenia uznali, że nadanie tego imienia rondu byłoby: „swoistym podziękowaniem wielopokoleniowemu ruchu społecznemu za promowanie roweru jako codziennego i bezpiecznego środka transportu”.
Wniosek trafił do Biura Rady Miasta. Będzie rozpatrywany przez Komisję Kultury i Nazewnictwa.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!