Przemysłowy zabytek został odkryty na terenie dawnej cegielni w Fordonie. – To najstarszy lub jeden z najstarszych zachowanych kotłów parowych w polskich zbiorach muzealnych – chwali się Muzeum Wodociągów, do którego trafi wykopany obiekt.
Dr Wojciech Siwiak, archeolog, nadzorujący prace wykopaliskowe, wyczuł woń nafty, kiedy odnalazł kocioł. – Zakopany w ziemi mógł służyć jako zbiornik paliwa. Kiedy go znaleźliśmy, był zalany wodą. Wstępnie, na podstawie fotografii, udało się ustalić, że wykorzystywano go w cegielni. Był częścią urządzeń, w których wytwarzano parę do napędzania maszyn w fabryce – mówi.
W czwartek (10 listopada) został wyciągnięty z wykopu i przewieziony do Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej. Tam będzie wystawiony jako eksponat. – Zostanie poddany konserwacji. Będzie ustawiony na stojakach, na zewnątrz – mówi Bartłomiej Bromberek, koordynator muzeum. – Nie musi zostać poddany jakimiś delikatnymi zabiegami, jak robi się to przy innych znaleziskach. Kocioł ma dość grube ściany. Będzie wypiaskowany i pomalowany – tłumaczy Siwiak.
Kocioł z Fordonu. Jeden z najstarszych w Polsce
– Wstępna kwerenda może wskazywać, że będzie to najstarszy lub jeden z najstarszych zachowanych kotłów parowych w polskich zbiorach muzealnych. Z końca XIX wieku zachował się kocioł parowy znajdujący się obecnie w Muzeum Nafty w Bóbrce. W kotle wytwarzano parę o bardzo wysokim ciśnieniu, niezbędną do pracy maszyn parowych. Urządzenia, jak ten zbiornik, funkcjonowały w miejskim przedsiębiorstwie wodociągowym w Bydgoszczy m.in. przy ulicy Jagiellońskiej. Służyły jako zbiorniki napędzające silniki parowe. Takiego obiektu nie udało nam się do tej pory pozyskać – informuje muzeum.
Jest na nim dobrze zachowana tabliczka znamionowa, z której dowiadujemy się, że był odlany w 1880 roku, w niemieckim Chemnitz. Wyróżnia się numerem seryjnym 97. – Waży około 6 ton i ma 6,2 m długości. Jest wysoki na 1,8 m – powiedział Siwiak, zaraz po wyciągnięciu kotła z ziemi.
Znalezisko odkryto podczas prac archeologicznych prowadzonych przy okazji budowy osiedla „Panorama Wiślana” przy ul. Fordońskiej.
Więcej informacji z Bydgoszczy na naszym newsletterze.