Konferencja poświęcona Bydgoskiemu Rokowi Szwalbego, od lewej: Adam Gajewski, Andrzej Gawroński, Marzena Matowska, Iwona Waszkiewicz i Maciej Puto / Fot. B.Witkowski/UMB
Patronem 2023 roku w Bydgoszczy jest Andrzej Szwalbe. Uczczeniu jego osoby i dorobku poświęconych będzie wiele koncertów, filmów, debat, wystaw, wykładów, konkursów. Planowane są także dwa murale i tablice pamiątkowe. Będą happeningi, gra planszowa, gry miejskie, spacery, wyprawy, książki, albumy i wydawnictwa.
– Andrzej Szwalbe, honorowy obywatel Bydgoszczy był znakomitym wizjonerem i kreatorem bydgoskiej kultury – podkreśliła Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy podczas wtorkowej konferencji prasowej. – Był budowniczym i pierwszym dyrektorem Filharmonii Pomorskiej. Jego aktywność przyczyniła się do powstania w Bydgoszczy Galerii Miejskiej BWA, Opery Nova, Akademii Muzycznej. Wspierał pałace w Ostromecku i Lubostroniu. W roku Andrzeja Szwalbego będziemy mogli dużo się dowiedzieć na jego temat.
Rok Szwalbego – ważny dla Bydgoszczy
– Rok Andrzej Szwalbego przypada w bardzo ważnym momencie dla Filharmonii Pomorskiej, ponieważ minęło 70 lat od powołania naszej instytucji – przypomniał Maciej Puto, dyrektor bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej.
O piątkowym (13 stycznia, godz. 19.) koncercie w Filharmonii Pomorskiej już pisaliśmy. W programie znajdą się działa kompozytorów związanych z Andrzejem Szwalbe i Bydgoszczą. Jak przypomniał dyrektor Puto, Andrzej Szwalbe chciał, żeby Henryk Mikołaj Górecki, którego symfonia zostanie wykonana w piątek, zasiadł na fotelu rektora tworzonej w Bydgoszczy Akademii Muzycznej.
Kolejnym projektem w ramach obchodów roku Szwalbego będzie orkiestra młodych. O jej składzie zdecyduje Adam Sztaba. Czekają nas również wiosenne plenerowe koncerty przed wejściem do Filharmonii Pomorskiej. Powstanie również mini serial prezentujący osobę i dzieła Andrzeja Szwalbego. 61. Bydgoski Festiwal Muzyczny obywać się będzie pod hasłem „Andrzej Szwalbe i jego dzieło”. Powstanie katalog prezentujący wszystkie dzieła zebrane przez Andrzeja Szwalbego.
– Moim zdaniem rok Szwalbego był oczekiwany, ponieważ bardzo dużo środowisk włączyło się w jego organizację – mówiła podczas konferencji Marzena Matowska, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. – Już na początku stycznia pojawiło się ponad 30 projektów (m.in. murale, spacerki, debaty). To nie będzie tylko rok konkursów, wydawnictw, eventów czy publikacji, ale to będzie rok myślenia o filozofii życia w trudnym świecie, a przecież Andrzej Szwalbe również żył w trudnym świecie.
Kalendarz imprez towarzyszących obchodom roku Andrzeja Szwalbego prezentowany będzie na stronie miasta (www.bydgoszcz.pl). A nowe propozycje należy wysyłać na adres: rok.szwalbego@gmail.com.
– Andrzej Szwalbe powtarzał: „Łączy nas Bydgoszcz” – przypomniała Marzena Matowska. – Mamy nadzieję, że projekty zgłoszone w ramach obchodów roku Szwalbego połączą wielu nowych partnerów. MCK, Ostromecko to miejsca, w których – poza dzielnicą muzyczną – wiele imprez może się wydarzyć.
Adam Gajewski z MCK, koordynator działań na barce „Lemara” poinformował, że co miesiąc przygotowywane będą radiowe podcasty z ludźmi, którzy zetknęli się z Andrzejem Szwalbe, dla których jego dzieła są ważne. Przypomniał również, że w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się kilkaset wycinków prasowych poświęconych działalności Andrzeja Szwalbego od lat 60. minionego wieku. – Mowa w nich o sprawach wielkich, ale i mniejszych, jak np. sprowadzeniu zabytkowego instrumentu z byłej NRD – dodaje Gajewski. – Na podstawie tych wycinków prasowych przygotujemy kronikę pana Andrzeja. Odbędzie się również program Wielka Gra dla młodzieży szkolnej.
Andrzej Gawroński, kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulturowego i Lokalnego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku, przypomniał, że Ostromecko, to miejsce, które Andrzej Szwalbe upodobał sobie szczególnie i to jemu zawdzięczamy, że pałace przetrwały do dziś.
– Pamiętajmy, że w naszych pałacach znajduje się nieprawdopodobna kolekcja fortepianów, kolekcja stworzona przez Andrzeja Szwalbego – dodaje Andrzej Gawroński. – Ostromecka kolekcja jest drugą w Polsce po Opatówku. Cztery fortepiany zostały zrewitalizowane. Kupiliśmy do kolekcji Andrzeja Szwalbego kolejny instrument, dodam, że jest to jeden z trzech zachowanych na świecie! Można powiedzieć, że ten wyjątkowy fortepian jest prezentem dla Andrzeja Szwalbego od bydgoszczan.
Przy okazji obchodów roku Andrzeja Szwalbego powstał specjalny numer Kuriera Ostromeckiego, który będzie wręczany gościom. W tym roku odbędzie się także cykl kilkunastu koncertów fortepianowych – pierwszy 22 stycznia o godz. 16.00.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter!