W maju, w Polsce, mieszkało 3,4 mln Ukraińców. A ilu w Bydgoszczy?

Analitycy Unii Metropolii Polskich oszacowali, że w maju 9% mieszkańców Bydgoszczy stanowili Ukraińcy. Główne źródło danych to informacje z urządzeń mobilnych.

Według najnowszego raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza w maju br. ludność Polski łącznie z Ukraińcami wynosiła 41,64 mln, a jeszcze w kwietniu 42,11 mln. Wyniki wskazują, że to właśnie kwiecień, kilka tygodni po napaści Rosji na Ukrainę, był miesiącem największego przyrostu ludności ukraińskiej w Polsce – prawie 4 mln osób. Analiza jest kontynuacją raportu, który opublikowano pod koniec kwietnia tego roku.

Z badania UMP wynika, że w maju br. Ukraińcy stanowili 8 proc. ludności Polski. Co jeszcze wiemy? W kwietniu w Polsce przebywało 3,85 mln Ukraińców. Na koniec maja oszacowano liczbę 3,37 mln osób, a w samych 12 największych polskich miastach 1,43 mln. Wśród Ukraińców przebywających w naszym kraju siedmiu na dziesięciu mieszkało w obszarach metropolitalnych UMP (69 proc.).

Według UMP w maju 9% mieszkańców Bydgoszczy stanowili Ukraińcy. Zgodnie z szacunkiem, było to 32 730 osób (w tym 3 948 dzieci) na ogólną liczbę 376 821 mieszkańców. Szacunek GUS z końca 2020 mówi, że w mieście żyją 344 tysiące osób.

Szacunek ws. liczby Ukraińców w Bydgoszczy w raporcie UMP.

Opracowane w raporcie dane zostały zebrane przez firmę Selectivv dzięki nowatorskiej metodzie Geotrappingu, która, poprzez agregowanie informacji z urządzeń mobilnych, pozwoliła określić liczbę oraz lokalizację Ukraińców i Ukrainek (osób od 15 roku życia) przebywających w Polsce. Dane te zostały zestawione z informacjami o numerach PESEL, które z kolei pozwoliły oszacować liczbę ukraińskich dzieci, mieszkających w Polsce.

– To, co zwraca uwagę w serii danych Selectivv, to stały udział Ukraińców przebywających na obszarze największych 12 polskich metropolii – 69 proc. Z upływem miesięcy nie słabnie zatem rola największych miast jako głównych obszarów docelowych uciekinierów z Ukrainy – mówi dr hab. Agata Górny z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Udostępnij: Facebook Twitter