W bydgoskim Teatrze Kameralnym dzieci z Ukrainy przygotowały w wakacje specjalny spektakl / Fot. B.Witkowski/ UMB
Niemiecki dziennik „Rhein-Neckar Zeitung” pisze o gościnności bydgoszczan i pomocy, jakiej Mannheim udziela naszemu miastu w kwestii przyjęcia wojennych uchodźców z Ukrainy.
Mannheim jest miastem partnerskim Bydgoszczy. Liczy 310 tys, mieszkańców i znajduje się na południu Niemiec, w Badenii-WIrtembergii i największym miastem regionu Rhein-Neckar. O pomocy bydgoszczan udzielanej 50 tys. ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do naszego miasta po rosyjskiej agresji, pisze w swoim środowym (28 grudnia) wydaniu dziennik „Rhein-Neckar Zeitung”.
Bydgoszcz dla Ukrainy. Mannheim dla Bydgoszczy
„Polskie miasto partnerskie przyjęło 50 000 uchodźców z Ukrainy. Mannheim wspiera Bydgoszcz: Więcej klas i podręczników” – informuje w tytule „Rhein-Neckar Zeitung”. W niemieckiej gazecie czytamy: „Bydgoszcz, polskie miasto partnerskie Mannheim, stoi obecnie w obliczu poważnych wyzwań logistycznych i humanitarnych z powodu ogromnego napływu ukraińskich uchodźców. Dlatego Mannheim szczególnie wspiera miasto partnerskie i udzieliło bezpośredniej pomocy w wysokości około 257 tys. euro.”
„Rhein-Neckar Zeitung” przypomina, że przyjęcie 50 tys. uchodźców w mieście liczącym ok. 340 tys, mieszkańców to wielkie wyzwania dla Bydgoszczy: „Od początku wojny w tutejszych szkołach uczyło się ponad 2500 uczniów-uchodźców. Wiele dzieci i młodzieży uczestniczy w zajęciach on-line prowadzonych przez ukraińskie szkoły i należy się spodziewać dalszego wzrostu liczby uczniów w bydgoskich szkołach.”
Dziennik informuje, że dzięki pomocy Mannheim udało się urządzić i wyposażyć dodatkowe sale lekcyjne dla uczniów z Ukrainy w specjalne monitory ułatwiające naukę języka polskiego oraz podręczniki i materiały szkolne.
„Rhein-Neckar Zeitung” cytuje burmistrza Mannheim, Petera Kurza: „Wsparcie z Mannheim jest szczególnie istotne, ponieważ chodzi o umożliwienie młodym ludziom dostępu do edukacji” oraz prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego: „Ten gest solidarności jest bezcenny i na zawsze pozostanie w pamięci jako symbol przyjaźni i otwartości na narody w potrzebie.”