W szpitalu Jurasza odsłonięto tablicę upamiętniającą profesora Romana Mazura

W czwartek w Klinice Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej prof. Romana Mazura / Fot. nadesłane

W towarzystwie  rodziny, przyjaciół, kadry naukowej i pracowników Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza uroczyście odsłonięto w czwartek (11 maja) tablicę poświęconą  prof. Romanowi Mazurowi, wybitnemu neurologowi.

Prof. Roman Mazur ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku, uzyskując dyplom lekarza w 1954 r. Stopień dr hab. uzyskał w 1971 roku, a rok później we wrześniu 1972 wszedł do Zespołu Nauczania Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku z siedzibą w Bydgoszczy i objął jego kierownictwo. W początkowym okresie Zespołu Nauczania Klinicznego pracował w  Oddziale Klinicznym Neurologii, który stał się bazą kliniczną do nauczania studentów IV i V roku studentów Wydziału Lekarskiego AM w Gdańsku. Od 1985 r. profesor Roman Mazur kierował Katedrą i Klinika Neurologii, która weszła w skład powstałej Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Jego osiągnięcia badawczo-dydaktyczne były podstawą nadania mu tytułu profesora nadzwyczajnego w roku 1987 i profesora zwyczajnego w roku 1995.

Profesor Roman Mazur był m.in. członkiem Amerykańskiej Akademii Neurologii, Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Udaru Mózgu oraz jego twórcą i honorowym prezesem.

Prof. Mazur zmarł 20 sierpnia 2021 r.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter