Wakacje 2022. Jak przeżyć przygodę, czyli zanocuj legalnie w lesie

Bushcraft, czyli po polsku „krzakowe rzemiosło”. Brzmi dziwnie, ale oznacza po prostu przebywanie w dziczy, a tłumacząc na nasze warunki: nocleg w lesie. Można to zrobić legalnie i to nawet niedaleko Bydgoszczy.

Biwakowanie z noclegiem w leśnej głuszy stało się legalne dzięki wprowadzonemu przez Lasy Państwowe programowi „Zanocuj w lesie”. Pierwszy warunek takiego pobytu jest więc jasny – taki biwak można rozłożyć tylko pod państwowymi drzewami.

Oczywiście trzeba rozstrzygnąć kwestię, jak taki las znaleźć i gdzie go szukać. Pomoże w tym krótkie surfowanie w internecie – w Mapie Banku Danych o Lasach (BDL). Gdy mapa się otworzy, wygląda z pozoru mocno nieczytelnie. Nie ma co się zrażać. Trzeba tylko w menu, które widać na mapie odznaczyć pole pt. Mapa zagospodarowania turystycznego. Po rozwinięciu ukaże się pole pt. Program zanocuj w lesie. Na mapie obszary, gdzie można posmakować bushcraftingu, świecą się na żółto.

Zanocuj w lesie koło Bydgoszczy

Sprawdzenie, gdzie można zanocować legalnie w lesie niedaleko Bydgoszczy, jest łatwe. Najbliżej jest Las Gdański – teren między ul. Gdańską a Lewińskiego. Z Fordonu najbliżej będzie do lasów ciągnących się od Jarużyna do Niemcza (Las Jastrzębie). Kto ma ochotę może się także wybrać do leśnej głuszy w pobliżu Ostromecka albo na południe od granic miasta, do dwóch obszarów wyznaczonych w Puszczy Bydgoskiej.

Obszary z legalnym bushcraftingiem wokół Bydgoszczy. https://www.bdl.lasy.gov.pl/

Zasady nocowania w lesie

Legalny nocleg wymaga oczywiście przestrzegania zasad. Jedna z najważniejszych to ograniczenie liczby biwakujących. W tym samym miejscu, w jednym czasie, może biwakować maksymalnie 9 osób. Biwak nie może być dłuższy niż dwie noce z rzędu i wtedy nie wymaga to spełnienia żadnych formalności.

Nocleg w lesie. https://www.lasy.gov.pl

Natomiast nocleg w większej grupie i biwakowanie przez dłuższy czas należy zgłosić mailowo w odpowiednim nadleśnictwie. Zgłoszenie należy przesłać nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym biwakiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia w mailu zwrotnym od nadleśnictwa, które jest zgodą na taką aktywność. Adres, na który trzeba wysłać zgłoszenie, należy znaleźć na stronie konkretnego nadleśnictwa. Zgłoszenie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,
  • planowane miejsce biwakowania (nazwa obszaru),
  • zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Ważne też, szczególnie w wakacje, gdy jest upalnie, aby sprawdzić, czy na danym obszarze nie występuje zakaz wstępu do lasu np. związany z zagrożeniem pożarowym. Zagrożenie jest aktualizowane w ciągu dnia o godzinie 10.00 i 14.00. Sprawdzić je można – TUTAJ – wybierając w menu „Mapa zagrożenia pożarowego”.

Ogniska można rozpalać tylko i wyłącznie w miejscach wyznaczonych do tego przez nadleśnictwa. Od czerwca, nocleg w lesie może być wygodniejszy, jeśli ktoś woli, gdyż zezwolono na używanie kuchenek gazowych. Oczywiście pod pewnymi warunkami:

  • używanie kuchenek dozwolone jest tylko pod stałym nadzorem, gwarantującym zabezpieczenie przed ewentualnym powstaniem pożaru
  • należy sprawdzić obowiązujące w danym dniu zagrożenie pożarowe, dwukrotnie w ciągu dnia.

W przypadku dużego zagrożenia (3, „czerwony” stopień) używanie kuchenek jest zabronione. Zabronione jest także używanie kuchenek na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach, w których wysokość koron znajduje się poniżej 5 metrów od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosem.

Udostępnij: Facebook Twitter