Wakacje w mieście. Roz-dźwięk ożywia Londynek. Artystyczne lato na bydgoskim osiedlu

Londynek w wakacje będzie rozbrzmiewał muzyką

Od 15 czerwca aż końca sierpnia Londynek będzie żył wakacyjnym połączeniem sztuki i dźwięku. To serce projektu „Roz-dźwięk”.

Ten kulturalny projekt będzie realizowany przez Fundację Nowa Sztuka Wet Music w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Od 15 czerwca do 31 sierpnia bydgoski Londynek ożyje dzięki serią wydarzeń
artystycznych i kulturalnych. Przez całe lato będą tam miały miejsce koncerty, wystawy, warsztaty oraz spotkania z artystami. – Będziemy edukować, inspirować, integrować i dobrze się bawić – podkreśla Artur
Maćkowiak, prezes Fundacji Nowa Sztuka Wet Music – Przez ponad dwa miesiące uczestnicy będą mieli okazję przenieść się w świat niezwykłych dźwięków i kreatywnych doświadczeń, które połączą muzykę z innymi formami sztuki. W programie przewidzieliśmy także działania specjalnie dla dzieci – dodaje.

Cały projekt rozpocznie się w sobotę (15 czerwca). W Bibliotece Londynek przy ul. Pomorskiej 80-86 (godz. 19) odbędzie się wernisaż wystawy plakatów Dawida Ryskiego. Ta wystawa pokazuje dzieła znanego ilustratora i grafika oraz uznanego muzyka, demonstrując, jak muzyka może stanowić inspirację dla dla graficznych kreacji artystycznych.
Ryski to autor wielu plakatów koncertowych dla takich gwiazd jak Franz Ferdinand, Turnstile czy Enter Shikari, Dawid Ryski, niezaprzeczalnie przekracza granice sztuki graficznej. Jego prace, zdobiące strony renomowanych magazynów jak The Washington Post czy The Wall Street Journal, to połączenie pasji do ilustracji i muzyki. Projektując plakaty koncertowe, Ryski nie tylko tworzy grafiki, ale także wplata w nie pulsującą energię muzyki, co sprawia, że każde dzieło staje się niepowtarzalne. To właśnie ten unikalny styl sprawia, że wernisaż jego wystawy to nie tylko okazja do podziwiania talentu, ale także spotkanie z artystą, który chętnie podzieli się swoimi inspiracjami i przemyśleniami.

A co dalej będzie się dziać w „Roz-dźwięku”? – oto szczegóły letnich atrakcji:

Warsztaty „Zbuduj własną bitmaszynę” – Stwórz własny instrument muzyczny na naszych warsztatach!

29 czerwca (godz. 17) w Galerii Pleszyński Kobra, która mieści się w historycznym budynku dawnych Pomorskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Kobra”, odbędzie się wydarzenie „Zbuduj własną bitmaszynę”. Poprowadzi je ReverbRick, czyli Daniel Górny – muzyk, eksperymentator, sounddesigner i twórca syntezatorów modularnych. Jego pasja do muzyki elektronicznej i tworzenia instrumentów przerodziła się w zawód oraz fascynujące hobby. Od lat 90. tworzy muzykę, zaczynając od programów zwanych trackerami, a obecnie preferuje hardware’owe rozwiązania i buduje unikalne instrumenty muzyczne. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość stworzenia własnego instrumentu perkusyjnego przy użyciu dostarczonych przez nas elementów, takich jak potencjometry, przyciski, diody oraz arduino. Warsztaty są przeznaczone przede wszystkim dla dorosłych, którzy pragną wziąć udział w tworzeniu własnych instrumentów muzycznych. Jeśli masz zacięcie do majsterkowania i chciałbyś/ chciałabyś spróbować swoich sił w tej niezwykłej dziedzinie, te warsztaty są dla Ciebie!
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: info@wetmusic.pl

Spotkanie autorskie z Alex Freiheit (SIKSA)
4 lipca (godz. 17) w Bibliotece Londynek inspirujące spotkanie z Alex Freiheit, członkinią duetu SIKSA. Spotkanie poprowadzi Jacek Skolimowski, który zaprosi Alex do rozmowy o jej książce „a Diablica gruchnie basem”, karierze artystycznej oraz unikalnym połączeniu muzyki z performancem. Jej twórczość to mieszanka muzyki, performance’u i sztuki wizualnej, często poruszająca kontrowersyjne tematy społeczne i polityczne. Alex Freiheit nieustannie eksploruje nowe ścieżki wyrazu, łącząc w sobie różnorodne formy sztuki, co prowadzi do powstawania unikalnych i niezapomnianych doznań dla każdego, kto ma odwagę zanurzyć się w jej świat. Będzie to doskonała okazja, aby zgłębić świat tej wyjątkowej artystki i zadać jej pytania na temat jej artystycznej ścieżki i życiowych inspiracji.

Koncerty zespołów Trupa Trupa oraz you.Guru z gościnnym udziałem saksofonisty Tomka Gadeckiego
20 lipca (godz. 21) w Klubie Mózg odbędzie się niezwykły wieczór muzyczny. Na scenie pojawi się trójmiejski zespół Trupa Trupa, który zdaniem Pitchforka „wnosi poezję i subtelność do psychodelicznego rocka”. Drugi wykonawca to bydgoska grupa you.Guru z gościnnym udziałem wybitnego saksofonisty Tomka Gadeckiego. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory będące wynikiem wspólnej, czterodniowej, rezydencji artystycznej.

Plakat projektu

Wystawa unikatowych kolaży i grafik Beaty 'Barrakuz’ Śliwińskiej
27 lipca (godz. 19) w Bibliotece Londynek będzie miała miejsce wystawa „Please don’t stop the music” Beaty Barrakuz’ Śliwińskiej. To nie tylko prezentacja unikatowych kolaży i grafik, ale także opowieść o fascynującym związku sztuki wizualnej z muzyką. Beata 'Barrakuz’ Śliwińska jest znana z umiejętności harmonijnego łączenia różnorodnych mediów i stylów, tworząc niepowtarzalne kompozycje, które
przenoszą widza w intrygujący świat dźwięków i obrazów.

Koncert „Zdarzenie dźwiękowe”
Qba Janicki, Adam Kempa, Mateusz Lubiewski, Grzegorz Pleszyński – 9 sierpnia (godz. 19) w Galerii Pleszynski Kobra, mieszczącej się w historycznym budynku dawnych Pomorskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Kobra”, odbędzie się niezwykłe spotkanie z udziałem bydgoskich artystów, będące wynikiem dwudniowej rezydencji artystycznej. Czy efektem finalnym będzie koncert, czy malowanie obrazów, a może coś na przecięciu tych dwóch dziedzin sztuki, okaże się w dniu prezentacji.

Warsztaty dla dzieci „Malujemy na Londynku”
10 sierpnia (godz. 10-13) w Bibliotece Londynek odbędą się kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat. Podczas warsztatów, w atmosferze zabawy, będziemy szukać rysunkowych, malarskich i graficznych sposobów na opowiadanie o muzyce. Poprzez uważne słuchanie i wrażliwe tworzenie z użyciem kolorów, rysunku i elementów grafiki, uczestnicy będą mieli okazję wyrazić swoje wrażenia związane z dźwiękami, harmonią, melodią, tonem oraz kompozycją muzyczną.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: info@wetmusic.pl

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Grabowskim (Dezerter)
22 sierpnia (godz. 19) w Bibliotece Londynek zapraszamy na spotkanie autorskie z Krzysztofem Grabowskim, tekściarzem oraz muzykiem zespołu Dezerter! To nie tylko okazja do spotkania z ikoną polskiego punk rocka, ale także do pogłębionej dyskusji na temat roli muzyki w społeczeństwie oraz wpływu punk rocka na kulturę i życie. Pretekstem do spotkania jest ostatnia książka Grabowskiego „Przyjeżdżajcie, będzie super”.

Udostępnij: Facebook Twitter