Ważne zmiany na parkingach P&R w Bydgoszczy. Bilety okresowe – na 30 dni, dwa tygodnie, pięć dni albo dobę

Od kwietnia będzie można wykupić bilet okresowy na P&R. Zmiany mają zachęcić kierowców do korzystania z systemu. Decyzję w tej sprawie będą musieli podjąć bydgoscy radni.

Po okresie testów, które pokazały że obecna formuła funkcjonowania parkingów P&R nie cieszy się zainteresowaniem mieszkańców, postanowiono wprowadzić do niego liczne zmiany.

Kup bilet na P&R – autobus i tramwaj za darmo

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przedstawił propozycje zmian w funkcjonowaniu parkingów P&R w Bydgoszczy. Najważniejszą jest wprowadzenie biletów okresowych.

Od kwietnia planowane są udogodnienia dla osób które regularnie dojeżdżają do Bydgoszczy samochodami i pracują w Śródmieściu. Będzie można wykupić bilet okresowy na parkowanie i podróż komunikacją miejską w bardzo atrakcyjnej cenie. Bilet jednodniowy będzie kosztował 12 złotych, pięciodniowy – 34 złote, czternastodniowy – 80 złotych, a bilet trzydziestodniowy – 108 złotych. Dotychczasowe opłaty godzinowe pozostają bez zmian – informuje Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy.

Jak w praktyce będzie działał system po zmianach? Kierowca wjedzie np. 1 kwietnia na parking P&R, wykupi tam miesięczny bilet za 108 zł (tyle samo kosztuje sieciówka na 30 dni w komunikacji publicznej) odbierze bilet i będzie mógł na jego podstawie korzystać z miejskich tramwajów i autobusów.

Uwaga – jednak tylko w tym czasie, kiedy auto będzie pozostawać na parkingu. Po wyjechaniu z parkingu, bilet na komunikację zostanie automatycznie zawieszony. Gdy opuści parking, bilet parkingowy nie będzie go upoważniał do jazdy autobusami i tramwajami.

Skąd będzie wiadomo, że auto opuściło P&R? Przy wyjeździe każdego auta skanowane są tablice rejestracyjne, a informacja trafia do systemu. Będą ją mieć również kontrolerzy przy sprawdzaniu ważności biletów. Taka sama zasada dotyczy pozostałych biletów okresowych.

Abonament będzie obowiązywał dla jednej lub dwóch osób podróżujących razem samochodem. Podróż komunikacją miejską również będzie musiała odbywać się wspólnie (maksymalnie dwie osoby). Bilet okresowy nie będzie „przypisany” do jednego parkingu działającego w systemie P&R. Będzie obowiązywał na wszystkich. Uwaga – z wyjątkiem parkingu przy ul. Grudziądzkiej.

Bilet przypisany do tablicy rejestracyjnej samochodu

Oczywiście, aby parkingi P&R nie stały się zapleczem parkingowym dla właścicieli aut mieszkających w ich pobliżu (w końcu mają zachęcać do przesiadki do komunikacji miejskiej kierowców przyjeżdżających do Bydgoszczy) nie będzie możliwości pozostawienia auta na parkingu przez całą noc. Doba parkingowa będzie trwała do godziny 2.00 w nocy. Oznacza to, że parking należy opuścić do godziny 1:59 w nocy, natomiast wjechać na parking można po 2:00 w nocy. Jeżeli kierowca pozostawi auto przez całą noc, będzie musiał zapłacić dodatkową opłatę w wysokości 100 złotych.

Najistotniejsze jest to, że bilety okresowe P&R będzie można kupić tylko w przyparkingowych biletomatach, a bilet będzie przypisany do numeru rejestracyjnego samochodu. Co ważne, zakupiony bilet okresowy spowoduje, że od kierowcy czy pasażera nie będą wymagane żadne dodatkowe czynności – bramki na parkingu będą otwierać się automatycznie po odczycie numeru rejestracyjnego, biletu nie trzeba będzie oczywiście kasować w tramwaju czy autobusie, wystarczy go okazać w czasie kontroli.

Sieć parkingów P&R w Bydgoszczy

Przypomnijmy, obecnie system P&R w naszym mieście tworzą:

  • Parking Las Gdański (skrzyżowanie Gdańska-Rekreacyjna) – 125 miejsc
  • Rondo Kujawskie – 140 miejsc parkingowych
  • Parking na Węźle Zachodnim – 75 miejsc
  • Parking Przylesie (rejon skrzyżowania Akademicka-Korfantego) – 160 miejsc.
  • Wielopoziomowy parking przy ul. Grudziądzkiej – 285 miejsc (działa w ramach Strefy Płatnego Parkowania)

Obecnie pozostawienie auta na parkingach Park&Ride uzależniona jest od liczby pasażerów i czasu korzystania z systemu. Całodzienne pozostawienie pojazdu i podróż komunikacją miejską w przypadku P&R – jednej lub dwóch osób kosztuje 12 zł. Dla porównania parkowanie tylko przez trzy godziny w strefie płatnego parkowania to wydatek 13,7 zł.

Oczywiście proponowane zmiany w funkcjonowaniu systemu P&R musi jeszcze zatwierdzić Rada Miasta Bydgoszczy, która zajmie się sprawą na najbliższej sesji zaplanowanej na środę w przyszłym tygodniu.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter