Przy ul. Tatrzańskiej będzie biegła Wielka Pętla Fordonu / Fot. B. Witkowski/UMB
Zakończył się przetarg na realizację odcinka rowerowej Wielkiej Pętli Fordonu. Jeśli dobrze pójdzie, zacznie on być rozbudowywany jeszcze w tym roku. To ważny krok w realizacji całego projektu. Na pozostałe odcinki trzeba będzie jeszcze poczekać.
O Wielkiej Pętli Fordonu mówi się od lat. To duży projekt, który zakłada docelowo utworzenie nowoczesnej trasy – dla pieszych czy rowerzystów – otaczającej wszystkie fordońskie osiedla. Od dawna zabiegają o niego fordońscy społecznicy. Mają je połączyć odcinki trasy wybierane do realizacji w ostatnich głosowaniach w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim oraz istniejące już drogi rowerowe (łącznie 21 km). Północna część pętli ma przebiegać u podnóża fordońskiego zbocza tzw. „górek” od osiedla Eskulapa do Tatrzańskiego. To właśnie tę część podzielono na odcinki, które mają zostać wybudowane z funduszy BBO.
Budowa Wielkiej Pętli Fordonu w końcu ruszy?
We wtorek (10 października) zakończył się przetarg na rozbudowę kilometrowego odcinka między ulicą Tatrzańską i Bora-Komorowskiego z myślą o utworzeniu WPF. Ofertę za 1,686 mln zł złożyła tylko firma Starbag z Pruszkowa. Jest ona obiecująca, gdyż niewiele przewyższa oczekiwania ZDMiKP (1,659 mln zł). Jeśli podmioty się porozumieją, budowa tego fragmentu może rozpocząć się jeszcze w tym roku. Wykonawca będzie miał pół roku od podpisania umowy na zrealizowanie tej inwestycji.
Wspomniany odcinek będzie wiódł wzdłuż ulic Geodetów i Wierchowej, jego część jest drogą gruntową, połączy się on z wałem przeciwpowodziowym otaczającym od wschodu Fordon. Na skrzyżowaniu z ul. Wyzwolenia zaplanowano bezpieczny przejazd oraz przejście dla pieszych. W ramach tej inwestycji utwardzane lub przebudowywane będą też zjazdy na tereny posesji. Prace po podpisaniu umowy zajmą około pół roku. Zaczną się one na ul. Geodetów.
Trzeba będzie odkupić teren
Trwa również projektowanie sąsiedniego odcinka pomiędzy szkołą przy ul. Kromera i ul. Wierchową. Prace pochłoną ponad 300 tysięcy złotych. Dokumentacja i niezbędne pozwolenia powinny zostać skompletowane do końca 2025 roku. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia „Koniczyna” Grzegorza Bebyna z Osielska. Ten odcinek jest skomplikowany, ponieważ wymaga pozyskania gruntów niebędących własnością miasta.
Kończą się także prace budowlane na ok. 800-metrowym odcinku trasy w Starym Fordonie, które zostały zlecone w ramach rewitalizacji terenów nad brzegiem Wisły. Promenada dla rowerzystów ma być gotowa jeszcze w październiku.
Wielka Pętla Fordonu. Monitoring i oświetlenie
Dalej trasa pobiegnie w kierunku Brdyujścia, przekroczy ulicę Fordońską, w okolicach ul. Kaliskiego i przez planowany park akademicki na zapleczu kampusu Politechniki Bydgoskiej dotrze do skrzyżowania ulic Akademickiej i Rejewskiego. Tam połączy się z istniejącą już drogą rowerową wzdłuż ul. Matki Teresy z Kalkuty prowadzącą na osiedle Eskulapa.
Miasto posiada kompletną dokumentację na trasę pomiędzy osiedlami Szybowników i Tatrzańskim. Zlecenie prac budowlanych zostało jednak wstrzymane ze względu na zawiadomienie byłego członka Rady Osiedla Nowy Fordon o możliwych nieprawidłowościach przy podejmowaniu uchwały przez Radę Osiedla. Sprawę wyjaśnia Komisja Rewizyjna Rady Miasta.
Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniać mają monitoring oraz oświetlenie. Na trasie rekreacyjnej znajdą się m.in. zadaszone stacje przystankowe wyposażone w ławki, oraz inne elementy małej architektury m.in. stojaki na rowery, tablice informacyjne, śmietniki.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!