Noc muzeów w Młynach Rothera / Fot. Mat. prasowe/P.Chenc
2023 rok jest pod patronatem Mikołaja Kopernika, dlatego też przy okazji Dnia Nauki Polskiej w Młynach będzie można odkryć tajniki astronomii. Weekendowy program wydarzeń jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, więc każdy znajdzie coś dla siebie!
– Jako centrum nauki chcemy popularyzować różne dziedziny naukowe w angażujący i twórczy sposób. Tym razem zapraszamy na wydarzenia powiązane z tematyką astronomii. Przygotowaliśmy szereg różnorodnych aktywności, także mamy nadzieję, że mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy odwiedzą nas podczas „Weekendu z nauką w Młynach” – mówi Anna Czarnecka, kierowniczka działu komunikacji Młynów Rothera.
Dźwięki i obrazy z kosmosu
W sobotę, w Młynach, odbędzie się koncert audiowizualny. Koncert VOICES OF THE COSMOS to przedstawienie dźwięków prosto z kosmosu, muzyka improwizowana, która łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy wykorzystują nietypowe, lecz autentyczne, dźwięki pochodzenia kosmicznego, odbierane przez radioteleskopy oraz oryginalne pozaziemskie sygnały wyłapywane przez urządzenia radiowe. W Polsce to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa dźwiękowej eksploracji kosmosu. Podczas koncertu, oprócz szerokiego spektrum dźwięków, będzie można również posłuchać wykładu astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.
A w niedzielę Młyny zapraszają w podróż… do gwiazd! Przewodnikiem w tej podróży będzie astronom, który nie tylko posłuży radą, ale też opowie kosmiczne ciekawostki. Na uczestników będą czekały profesjonalne teleskopy, które pozwolą poznać ciała niebieskie.
Młyn-Maszyna w Młynach Rothera
– W Młynach Rothera naukowa atmosfera sprzyja nie tylko odkrywaniu zagadnień astronomii, ale także zdradzaniu pierwszych szczegółów dot. powstającej właśnie wystawy Młyn-Maszyna. Aby zaangażować lokalną społeczność, postanowiliśmy zaprosić naszych Gości do podjęcia wspólnej próby budzenia Maszyny. Mamy nadzieję, że dźwięki kosmicznej muzyki nam w tym pomogą. Przekonamy się już w najbliższy weekend – mówi Sylwia Mularczyk, główna specjalistka ds. programowych.
Zespół Młynów Rothera intensywnie pracuje drugą wystawą stałą, która będzie miała premierę jeszcze w tym roku. Wystawa „Młyn-Maszyna” będzie w angażujący sposób tłumaczyć zagadnienia fizyczne. Naukowy weekend z pewnością stanowi idealną zapowiedź wystawy i jest ciekawą propozycją na rodzinne aktywności.
Warsztaty w najbliższy weekend Młyny organizują we współpracy z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego i Obserwatorium Astronomicznym. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny, jednak na część wydarzeń obowiązują zapisy. Więcej informacji i wejściówki są dostępne na stronie internetowej Młynów Rothera.