Zaczynają się dwie niezwykle interesujące festiwale: Bydgoski Festiwal Muzyczny i Vintage Photo Festival. Rządzić będzie jeszcze, ale to już w innych miejscach, rock i muzyka progresywna. No i cały czas świętujemy 250-lecie Kanału Bydgoskiego.
Vintage Photo Festival w całym mieście
Vintage Photo Festival to: jeden z najstarszych i największych festiwali poświęconych fotografii analogowej w Europie. 10. Vintage Photo Festival to, jak na jubileuszową edycję przystało, wielkie nazwiska. Sarah Moon, która swoją karierę rozpoczęła jako modelka, szybko przeniosła swoją pasję na drugą stronę obiektywu, stając się ikoną fotografii. Tworzyła dla najbardziej znanych domów mody takich jak Dior, Yohji Yamamoto, Chanel, Comme des Garçons i Cacharel. Jej unikalny styl i podejście do fotografii mody zdobyły uznanie na całym świecie. Na gali otwarcia festiwalu otrzyma statuetkę „Złotej Rolki” za całokształt twórczości.
Jedną z gościń specjalnych 10. edycji festiwalu będzie Magdalena Wosinska jedna z najbardziej cenionych fotografek w USA, która od początku swojej kariery większość prac tworzy na kliszy. Niewątpliwą atrakcją będzie także fotoplastikon z archiwalnymi zdjęciami Bydgoszczy ustawiony na tarasie Młynów Rothera.
Bydgoski Festiwal Muzyczny – inauguracja
W piątek (13 września) i sobotę (14 września) – początek o godz. 19 – dwa pierwsze koncerty Bydgoskiego Festiwali Muzycznego. Na inaugurację wystąpi światowej sławy baryton Tomasz Konieczny oraz orkiestra symfoniczna Filharmonii Pomorskiej. W sobotę Soloists Amsterdam Baroque Orchestra. BFM trwa do 4 października.
Komediowo w Adrii
„Prywatna klinika” to szalona farsa, w której humor rozwija się aż po ostatnią scenę! Lekka fabuła, wyraziste postaci i fenomenalna obsada zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie.
Akcja skupia się wokół Harriet, rozwódki mieszkającej w eleganckim mieszkaniu w Brighton, która rozwiązuje swoje finansowe problemy dzięki wsparciu dwóch żonatych dżentelmenów i perfekcyjnie zorganizowanego kalendarza. Spektakle w piątek (13 września) o godz. 17 i 20.15 w Adrii przy ul. Toruńskiej.
Hollywoodzki hit na scenie Opery Nova
W Operze Nova weekend z „Bulwarem Zachodzącego Słońca” – to musical Andrew Lloyda Webbera, który powstał na podstawie hollywoodzkiego filmu z Glorią Swanson i Williamem Holdenem. Historia starzejącej się gwiazdy, która marzy o powrocie na szczyt zostanie zaprezentowana w piątek i sobotę (godz. 19) oraz niedzielę (godz. 18).
Nie ogarniam, czyli o demonach – w Teatrze Polskim
– Spektakl powstał w nadziei, że teatr pomoże zamanifestować to, że każda i każdy z nas czasem czuje, że „nie ogarnia”, że przymus „ogarnięcia się” bywa ciężarem nie do zniesienia, że w końcu – mamy prawo „nie ogarniać”! Przecież nikt nie ogarnia wszystkiego, nikt nie ogarnia zawsze i wszędzie, jesteśmy w tym razem. Celem twórczyń i twórców jest okazanie wsparcia osobom, które napotkały w swoim życiu różne problemy życiowe, zdrowotne, społeczne, psychologiczne lub inne i chcą sobie z nimi poradzić. Spektakl daje przestrzeń, by pogodzić się ze swoimi demonami, emocjami, by pozwolić sobie na „nieogar” – piszą twórcy przedstawienia, które można obejrzeć na małej scenie Teatru Polskiego w piątek i sobotę (godz. 19) oraz niedzielę (godz. 18).
Koncerty nad Kanałem Bydgoskim – świętujemy jego 250-lecie
Przed nami kolejny weekend z obchodami 250-lecia Kanału Bydgoskiego. W sobotę (14 września) spotykamy się nad Starym Kanałem – o godz. 19 koncert na wodzie zespołu Pinky Loops. Dzień później świętowanie przenosi się także na boisko Gwiazdy Bydgoszcz – o 15.30 wielki mecz Samorządowcy – Dziennikarze. Cel – zebranie pieniędzy dla dzieci z domów dziecka. Od 15 na Gwieździe bezpłatna strefa atrakcji dla dzieci. W niedzielę o 19 nad Kanałem natomiast na bulwarze Sebastiana Malinowskiego koncert z udziałem Macieja Miecznikowskiego.
Jazz na Krętej
Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz zaprasza na koncert realizowany w ramach Europejskiej Akademii Jazzu Kujawy+Pomorze, który odbędzie się na scenie letniej Centrum Artystycznego Eljazz w Bydgoszczy 13 września 2024 o godzinie 20 przy ul. Krętej. Wstęp wolny. Przed bydgoską publicznością wystąpi NOWIK, ELIASZ QUINTET.
Rockowo w Fabryce Lloyda
Dwie rockowe kapele Nocny Kochanek i Turbo zagrają w piątek (13 września) o godz. 19.30 na scenie Fabryki Lloyda. Początek o godz. 19.30.
Progresywnie w MCK
W sobotę (14 września, początek o godz. 17) w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się jedna z trzech imprez dziewiątej edycji festiwalu muzyki progresywnej Progressive Evening. Gościem specjalnym imprezy będzie Józef Skrzek. Progressive Evening to cykliczna impreza. Organizują ją Stowarzyszenie Krzewienia Kultury ScenaArt oraz Miejskie Centrum Kultury, które zapraszają na dziewiątą edycję Progressive Evening. W tym roku odbędzie się w trzech odsłonach i jedna z nich (pozostałe są w Grudziądzu i Toruniu) będzie mieć miejsce 14 września w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego. To sześciogodzinne spotkanie z gwiazdami muzyki progresywnej. Zaprezentują się trzy kapele: bydgoski ATAN, znany od lat 80. RSC z Rzeszowa, a na deser legendarny, grecki ELYSION.
Magda Steczkowska w bazylice
Magda Steczkowska wraz z wybitnym pianistą i kompozytorem Adamem Niedzielinem zagrają w bydgoskiej bazylice (sobota, godz. 19) koncert poświęcony Janowi Pawłowi II. – Zabiorą w niezwykłą muzyczną podróż, okraszoną opowieściami z osobistych spotkań Artystki z Papieżem i pełną ukochanych pieśni Jana Pawła II. Repertuar koncertu tworzą piosenki opowiadające o niezwykłych chwilach z życia papieża – piszą organizatorzy.
Bydgoskie Święto Cykliczne
W niedzielę (15 września) o godz. 10 ze Starego Rynku wyrusza rowerowy rajd – Bydgoskie Święto Cykliczne. Święto Cykliczne zrodziło się w 2009 roku jako ogólnopolska idea łącząca największe miasta Polski. W tym samym czasie w wielu punktach na mapie naszego kraju odbywały się rajdy rowerowe połączone z promocją ruchu rowerowego i nastawieniem na aktywny wypoczynek. Z czasem liczba miast zaangażowanych w tę akcję zaczęła maleć, ale w Bydgoszczy wszystko pozostaje bez zmian! W tym roku przejazd do Łochowa na rodzinny piknik inauguruje tak że obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który będzie trwać od 16 do 22 września.
Jedno miasto – trzy kultury w Starym Fordonie
W niedzielę (15 września) zapraszają do Starego Fordonu na festyn „Jedno miasto. Trzy kultury” Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu i Fundacja Synagoga w Fordonie-Dom Kultury. Wstęp wolny, Szczegółowy plan poniżej.
12.00-14.45 – wycieczka z przewodnikiem ulicami Starego Fordonu.
15.00-16.00 – prelekcja połączona z promocją albumu o Fordonie pt. „Fordon na pocztówce i zdjęciu”
11.00-15.00 Synagoga-Kino Wisła otwiera podwoje. Projekcja filmów dokumentalnych powstałych z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, o Święcie Starego Fordonu, dokument „Nie poddać się, a zwyciężyć”, „Fordon historia królewskiego miasta” animowana produkcja „Powroty”, „Port w Fordonie” i inne.
Szwederowo upamiętni wrzesień 1939
Już po raz piętnasty odbędzie się na Szwederowie Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej poświęcony pamięci zamordowanych 10 września 1939 roku przez Niemców bydgoszczan. W niedzielę (15 września, godz. 10) na ścianie kamienicy przy ul. Ugory 18 odsłonięty zostanie także mural upamiętniający tę tragedię. Także w niedzielę (15 września) o godz. 12 wystartują najmłodsi: przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. O godz. 12.30 start biegu głównego na dystansie 10 km.