Zapraszamy nad piękny Kanał Bydgoski / Fot. B. Witkowski/UMB
Trwają obchody 250-lecia Kanału Bydgoskiego i tego nie można przegapić. Pierwszy weekend po wakacjach w mieście stoi jednak pod znakiem smaków świata, śliwki, powideł i kulinariów.
Festiwale smaków i piwa
Od piątku (6 września) do niedzieli (8 września) trwa na Wyspie Młyńskiej potrójne, kulinarne szaleństwo. Każdego dnia, w godzinach 15-21 dania i potrawy w ramach Festiwalu Smaków Świata, Festiwalu Azjatyckiego oraz Festiwalu Piwa i Trunków Rzemieślniczych. – Do miasta zawitają smaki z Azji, Europy, aż po Amerykę. Będziecie mieli okazję spróbować produktów wytwarzanych metodami rzemieślniczymi, według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Najlepsze dania, przetwory, przyprawy, sery, wędliny będą czekać na was w jednym miejscu – zachęcają organizatorzy.
Włoskie Lato przy Gdańskiej 5
Towarzystwo Polsko-Włoskie w Bydgoszczy zaprasza na Włoskie Lato. W czasie koncertu w piątek (godz. 17) w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 wystąpią Swietłana Pobereżniuk oraz Ewa i Guido Cruccillo.
Abba symfonicznie w Filharmonii Pomorskiej
Wykonawcy na scenie Filharmonii Pomorskiej / Fot. M.Kledzik/Filharmonia Pomorska
Koncert „Abba symfonicznie” wyprodukowany przez Filharmonię Pomorską był przebojem na początku roku. Wraca po wakacjach. W piątek i sobotę (godz. 19) wielkich przebojów szwedzkiej Abby można posłuchać w wykonaniu doskonałych wokalistów oraz orkiestry symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.
Smolasty w Fabryce Lloyda
Polski raper i producent muzyczny na plenerowej scenie Fabryki Lloyda zagra w piątek (godz. 20.30) swoje największe hity.
250 lat Kanału Bydgoskiego – weekend z łodziami
Od 5 września rozpoczęły się imprezy związane z 250-leciem Kanału Bydgoskiego. Można już zwiedzać wystawy na moście Staromiejskim oraz w Muzeum Kanału Bydgoskiego na ul. Staroszkolnej 10. W sobotę (7 września) na Starym Kanale między IV a V Śluzą wyścigi smoczych łodzi. O godz. 20 natomiast kino plenerowe przy V Śluzie (Czarna Droga). W niedzielę (8 września) od 12 spływ kajakowy, ale niestety nie ma już wolnych miejsc.
20. Mózg Festival
To 20. już Mózg Festival. Organizatorzy zapraszają w piątek i sobotę>
W piątek:
JUTRZENKA, ul. Kościuszki 53
Biuro Dźwięku Katowice
18:00 SSRI (Zɢɪᴇʀᴢ/Ksᴀᴡᴇʀóᴡ) – ᴋᴏɴᴄᴇʀᴛ
19:00 object blue (Lᴏɴᴅᴏɴ) – ᴋᴏɴᴄᴇʀᴛ
Bydgoskie Spotkania Sonokinetyczne
20:00 Rafał Ryterski (Wᴀʀsᴢᴀᴡᴀ) – ᴋᴏɴᴄᴇʀᴛ ᴢ ᴜᴅᴢɪᴀłᴇᴍ ᴘᴜʙʟɪᴄᴢɴᴏśᴄɪ / sᴘᴀᴄᴇʀ
GALERIA BWA, ul. Gdańska
21:00 Okołomózgowa Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Wojciecha Rusina. Partytura animowana 1 – ᴋᴏɴᴄᴇʀᴛ ᴀᴜᴅɪᴏᴡɪᴢᴜᴀʟɴʏ
MÓZG, ul. Parkowa
22:00 Nick Dunston (Bᴇʀʟɪɴ) – ᴋᴏɴᴄᴇʀᴛ
23:00 Bogdan Raczynski (Lɪsʙᴏᴀ) – ɪɴsᴛᴀʟᴀᴄᴊᴀ ᴅźᴡɪęᴋᴏᴡᴀ
00:00 Niet F–n (Cᴀʀʀᴀʀᴀ) – ᴋᴏɴᴄᴇʀᴛ
W sobotę natomiast:
GALERIA BWA
14:00 How To Keep Your Mind Clear. Prowadzenie: Ewa Kaian Kochanowska i Hanna Janicka (Gᴅᴀńsᴋ/Bʏᴅɢᴏsᴢᴄᴢ) – sᴘᴏᴛᴋᴀɴɪᴇ / ʀᴏᴢᴍᴏᴡᴀ
JUTRZENKA, ul. Kościuszki 53
Biuro Dźwięku Katowice
17:00 Anna Pašić (Wᴀʀsᴢᴀᴡᴀ) – ᴋᴏɴᴄᴇʀᴛ
18:00 Jędrzej Siwek (Kᴀᴛᴏᴡɪᴄᴇ) – ᴋᴏɴᴄᴇʀᴛ
19:00 Tirvyous Wagon (Kʀᴀᴋóᴡ/Bʏᴅɢᴏsᴢᴄᴢ/Sᴢᴄᴢᴇᴘᴏᴄɪᴄᴇ Rᴢąᴅᴏᴡᴇ) – ᴋᴏɴᴄᴇʀᴛ
Mózg
20:30 Trondheim Voices (Tʀᴏɴᴅʜᴇɪᴍ) – ᴋᴏɴᴄᴇʀᴛ
21:30 Wojciech Rusin (Lᴏɴᴅᴏɴ) – ᴋᴏɴᴄᴇʀᴛ ᴀᴜᴅɪᴏᴡɪᴢᴜᴀʟɴʏ
22:30 Toma Kami (Pᴀʀɪs) – ᴅᴊ sᴇᴛ
Narodowe Czytanie na Starym Rynku
W sobotę (7 września) o godz. 11 na dziedzińcu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Posłuchamy Małgorzaty Trofimiuk i Damiana Kwiatkowskiego, aktorów bydgoskiego Teatru Polskiego. Na Narodowe Czytanie w ich wykonaniu zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna na Starym Rynku. Na jej dziedzińcu będzie można przypomnieć sobie losy romantycznego bohatera. – Serdecznie zapraszamy do wspólnego czytania wszystkich miłośników literatury, teatru i nie tylko – zachęcają organizatorzy.
Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych
Ta tradycyjna impreza odbywa się już poza Bydgoszczą, ale tysiące bydgoszczan odwiedzają zawsze Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych. W tym roku dwa dni świętowania, w sobotę i niedzielę.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Okręgowym
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Okręgowe zaprasza spichrzy na Grodzką. W sobotę (12.00 – 20.00_ – Zwiedzanie wystawy historycznej „Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” oraz ekspozycji czasowej „POWROTY Stary Fordon 1973–2023 SUPPLEMENTUM”. Zwiedzający wystawę stałą będą mogli skorzystać z „Historycznej Przymierzalni”!
godz 17.00 – 17.45 – „Perfekcyjna pani domu w międzywojennej Bydgoszczy”– wykład dr Anny Nadolskiej, kierowniczki Działu Historii MOB i badaczki dziejów kobiet.
Święto ulicy Pod Blankami
Święto ulicy Pod Blankami będzie okazją do odkrycia tego miejsca i jego historii. Podczas sobotniej (7 września) imprezy Pod Blankami 2.0 można się wybrać na spacer z przewodniczką w rytmie jazzu, obejrzeć wystawę w galerii i iść na targ gier z lat 80-tych. – Rozpoczynamy od godz. 15.00 spacerami z przewodnikiem, opowiadającym o historii ulicy Pod Blankami (kolejne o 15.30, 16.00, i 16.30). Galeria Katarzyny Puchowskiej wystawi obrazy autorki oraz prace Romana Puchowskiego – nieżyjącego już społecznika, który malował m.in. Bydgoszcz. Galeria pokaże także archiwalne zdjęcia bydgoskiego fotografika, Jerzego Riegla – opowiada nam menedżer Starego Miasta i Śródmieścia, Maciej Bakalarczyk. – Na ulicy ustawiona będzie też mała wystawa, pokazująca historię takich firm jak Fabryka Musztardy Pilińskiego, destylarnia Jakuba Goerdela, także trochę opakowań firmy Lukullus. Oglądającym przygrywał będzie kwartet jazzowy. W Centrum Gier Pegaz odbędzie się „nerd bazar”. Będzie można kupić gry, plakaty i komiksy z lat 80-tych. Tam też przeprowadzone będą zajęcia z gier planszowych dla dzieci, a w klubie Prolog 9 rozegrany zostanie turniej w grę Klask. Podświetlona po zmroku, ulica będzie doskonałą okazją do zrobienia ciekawych zdjęć – zapowiada.
Potańcówka na barce Lemara
W sobotę od godz. 19 zaprasza do tańca na barce Lemara „Ferajna Bydgoska”. To bydgoska kapela podwórkowa z prawdziwego zdarzenia. Duchem i ciałem wraca do czasów przedwojnia, ulicznych występów i cwaniackich pomysłów. W repertuarze przedwojenne szlagiery, największe hity dwudziestolecia międzywojennego, taneczne zabawy i wspaniałą atmosfera!
Kabaret Hrabi w Immobile Łuczniczka
Kabaret Hrabi wystąpi w sobotę (7 września) w hali Immobile Łuczniczka. Ich pogram „Lubię to” to kompilacja skeczów i piosenek ze wszystkich programów kabaretu. Początek o godz. 19.
Waleczne Dzieciaki w olimpijskim stylu
W niedzielę (8 września, godz. 11) kolejne wyzwanie w Myślęcinku dla Walecznych Dzieciaków. To rywalizacja połączona z zabawą. Nie zabraknie urozmaiconych przeszkód, wody i błota. Będą również ślizgi i zjazdy linowe. – W tym roku szczególnie pamiętamy o Walecznych Dzieciakach ze szpitali onkologicznych i im będziemy chcieli w symboliczny sposób pomóc – informują organizatorzy.
Queen symfoniczne w Operze Nova
W niedzielę (8 września, godz. 19) koncert QUEEN SYMFONICZNIE. W Operze Nova można wysłuchać muzyki zespołu QUEEN z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu chóru i orkiestry ALLA VIENNA, którzy już od ponad 12 lat grają twórczość tej legendarnej grupy.