Weekend w Bydgoszczy 8-10 września: Wójcicki, Zamachowski i inne gwiazdy. Będzie się działo w mieście [ZAPOWIEDZI]

Zbigniew Zamachowski wystąpi w koncercie razem z m.in. Jackiem Wójcickim i Hanną Śleszyńską / Fot. Mat. UMB

Zapowiadają się trzy dni dobrej pogody, ale warto pamiętać o tym, co dzieje się w naszym mieście. Przedstawiamy nasze propozycje weekendowych imprez.

Wioślarze-studenci walczą o mistrzostwo Europy.

W czwartek (7 września) na Wyspie Młyńskiej, o godz. 17.00 odbyła się ceremonia otwarcia Akademickich Mistrzostw Europy organizowanych przez UKW przy wsparciu Bydgoskiego Centrum Sportu. Wystartują osady z ponad 80 uczelni z 21 krajów. Zawody na torze w Brdyujściu rozpoczynają się w piątek od godzi n porannych. Zakończą finałami 10 września. Wioślarze na zawodach AME nie reprezentują swoich krajów, ścigają się w brawach uczelni. Mogą w nich brać udział osoby ze statusem studenta lub absolwenci do jednego roku po ukończeniu studiów. Progiem wiekowym jest 30 lat. Szczegółowy program – TUTAJ.

Włoskie Lato przy Gdańskiej 5

Towarzystwo Polsko-Włoskie w Bydgoszczy zaprasza na Włoskie Lato – koncert, który odbędzie się w piątek o godz. 17 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy Gdańskiej 5. Wystąpią: – Ewa Sikocińska-Gacka „DANI”, Wiesław Nowicki, Maria Jolanta Kowalska.

Laureatka festiwalu w Opolu śpiewa w Światłowni

Daria Barszczyk- bydgoszczanka, wokalistka, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego na Bydgoskiej Akademii Muzycznej, laureatka I miejsca podczas XVI Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie w 2021 r. oraz zdobywczyni nagrody Stowarzyszenia Artystów i Wykonawców Polskich „SAWP” podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w konkursie Debiuty zaśpiewa w piątek o godz. 18 w bydgoskim klubie Światłownia przy ul. Św. Trójcy 18.

Piosenki Osieckiej, Młynarskiego, Przybory i Kofty w filharmonii

Zbigniew Zamachowski podczas sierpniowej „Rzeki Muzyki” / Fot. Mat. UMB

Koncert pt. „Piosenki-to? – Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta…” odbędzie się w piątek (8 września) o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej. W programie najpiękniejsze piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Jeremiego Przybory w wykonaniu młodych i bardziej doświadczonych aktorów.
Młode pokolenie aktorów reprezentować będzie Marcin Januszkiewicz, Jakub Gąsowski i Katarzyna Dąbrowska. Swoje wyjątkowe interpretacje wykonają również Hanna Śleszyńska, Jacek Wójcicki, Zbigniew Zamachowski i Joanna Trzepiecińska.

Mózg Festival po raz dziewiętnasty

Trwa 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych Mózg Festival. Oto program piątkowych i sobotnich wydarzeń, które odbywają się w Teatrze Polskim, klubie Mózg przy ul. Parkowej oraz Galerii Miejskiej bwa:

piątek:
20:00 Barbara Drazkov (Teatr Polski)
21:00 Reinhold Friedl & Frank Gratkowski – koncert (Teatr Polski)
22:00 Josep-Maria Balanyà & Tamara Joksimovic (Teatr Polski)
23:00 Dalila Kayros & Danilo Casti – koncert audiowizualny (Mózg)
00:00 LASY (Mózg)
sobota:
15:00 DO NOT FORGET TO KEEP YOUR MIND CLEAR – spotkanie artystów z publicznością (Galeria Miejska BWA)
20:00 Piotr Peszat – koncert (Teatr Polski)
21.00 Jon Dobie & Tomasz Glazik (Teatr Polski)
22:00 HYBRID – spektakl na rapera 4 performerki i wizualizacje (Teatr Polski)
23:00 Marek Chołoniewski/Chris Cutler/Artur Lis/Piotr Madej – instalacja/koncert (BWA)
00:00 Ursula Sereghy – koncert (Mózg)
01:00 Grischa Lichtenberger – koncert audiowizualny (Mózg)
02:00 – Hilde Wollenstein – dj set (Mózg)

Europejskie Dni Dziedzictwa w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego serdecznie zapraszają do udziału w 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Obchody będą odbywać się w weekendy 9–10 i 16–17 września 2023 r. pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. W sobotę i niedzielę spotkania w ramach EDD odbędą się m.in. w Bibliotece Głównej oraz Filharmonii Pomorskiej. Szczegółowy program – TUTAJ.

Starym mercedesem do Starego Fordonu

Pojedź zabytkowym autobusem do Starego Fordonu i poznaj jego historię. Trwają zapisy na darmowe wycieczki

Zabytkowy autobus będzie dowoził mieszkańców do Starego Fordonu z Śródmieścia i z Łęgnowa / Fot. Bydgoski Budżet Obywatelski

We wrześniu w naszym mieście można przeżyć wyjątkową podroż w czasie zabytkowym autobusem marki Mercedes do Starego Fordonu. Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy, dzięki wyborowi mieszkańców w głosowaniu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, organizuje przejazdy do niedawno odnowionej części miasta położonej nad Wisłą. Wędrując malowniczymi uliczkami, goście wraz z przewodnikiem, Damianem Amonem Rączką ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, zgłębią historię Starego Fordonu.

Przejazdy odbędą się w dwóch terminach:

1. Wycieczka 9 września 2023 r. (sobota) – wyjazd ze Śródmieścia

Uczestnicy będą mieli okazję wsiąść do zabytkowego autobusu na przystanku autobusowym Rondo Jagiellonów (przy Hotelu City) o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00 oraz 14:30. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto się pospieszyć!

2. Wycieczka 10 września 2023 r. (niedziela) – wyjazd z Łęgnowa

Zainteresowani wycieczką będą mogli dołączyć na przystanku autobusowym Świetlicowa o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00 oraz 14:30.
Aby wziąć udział w tych niezwykłych podróżach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: link do formularza wycieczki ze Śródmieścia oraz link do formularza wycieczki z Łęgnowa. Liczba miejsc ograniczona.

Muzyka dla najmłodszych

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

„Od brzuszka do uszka” maluszka to cykl koncertów dedykowanych kobietom w ciąży, niemowlętom i małym dzieciom do 2. roku życia. W sobotę (9 września) o godz. 10.30 w Filharmonii Pomorskiej kolejny występ. A od godz. 11 Akademia WioliMisia – propozycja dla rodzin z dziećmi w wieku od 3 do 6 roku życia. Dzieci poznają brzmienie różnych instrumentów, popularne melodie i piosenki, style i literaturę muzyczną.

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

W czasie kolejne edycji Narodowego Czytania zanurzymy się w literackim świecie „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. Na czytanie zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna na Starym Rynku w sobotę od godz. 9. – To niezwykłe wydarzenie, które łączy nas w miłości do literatury i wspólnym odkrywaniu kulturowego dziedzictwa. Zachęcamy wszystkich miłośników literatury, czytelników, uczniów bydgoskich szkół oraz mieszkańców miasta do wzięcia udziału w głośnym czytaniu arcydzieła „Nad Niemnem”. To niesamowita okazja, by razem przenieść się w świat pełen emocji i uniwersalnych wartości – zachęcają organizatorzy.

Bydgoskie osiedla bez tajemnic – Wyżyny

W sobotę o godz. 12 przy ul. Władysława Bełzy (wejście do Jaru Czynu Społecznego) zbiórka przed kolejnym spacerem z cyklu „Bydgoskie osiedla bez tajemnic”. Piotr Weckwerth oprowadzi chętnych tym razem po Wyżynach.

Reggae, dub i zapisy dla Fundacji DKMS

W sobotę od godz. 14 w myślęcińskim Wakeparku całodniowe spotkanie z Ruff Puff Sound System. To bydgoski kolektyw, pasjonaci muzyki reggae dub od 15 lat na scenie. W trakcie trwania imprezy będzie stoisko Fundacji DKMS gdzie w prosty sposób będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

„Śląsk” śpiewa na swoje 70-lecie w Operze Nova

Zespół „Śląsk” jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów. Odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, realizując ponad 9 tysięcy koncertów dla ponad 27 milionów widzów.
Jubileuszowy program artystyczny stanowić będzie mariaż programów galowych Zespołu „Śląsk”, na który złożą się między innymi największe muzyczne przeboje – kompozycje i opracowania Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara, Ireneusza Łojewskiego i Czesława Płaczka oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej i Juraja Kubanki. Reaktywowane zostaną wybrane pozycje repertuarowe, w tym słynne, niepowtarzalne „Helokanie” Stanisława Hadyny oraz „Tańce lubelskie”. Jubileuszowy koncert w sobotę (9 września) w Operze Nova. Początek o godz. 20.

Żużlowcy walczą o mistrzostwo Europy na stadionie Polonii

Bydgoskie zawody, które odbędą się 9 września o godz. 20 na stadionie przy ul. Sportowej, są trzecim z czterech turniejów Speedway European Championships. Po dwóch poprzednich, w Częstochowie i Gustrow, prowadzi Duńczyk Mikkel Michelsen przed swym rodakiem Leonem Madsenem i Łotyszem Andrejem Lebedevsem. Najlepszy z Polaków jest Kacper Woryna, czwarty w klasyfikacji. Za nim znajdują się jeszcze Patryk Dudek i Janusz Kołodziej. Cykl wyłaniający mistrza Europy zakończy się 22 września w Pardubicach.

Darmowa wycieczka po Okolu

Kanał Bydgoski
Kanał Bydgoski / Fot. B.Witkowski / UMB

Na turystyczny spacer pt. Okole – od Garbarni po śluzy zaprasza w ramach cyklu „Zostań Turystą w swoim mieście” Piotr Weckwerth. Bezpłatna wycieczka odbędzie się w niedzielę (10 września). Zbiórka o godz. 10 przy wejściu na kampus WSG przy ul. Garbary. Cykle „Zostań Turystą w swoim mieście” to aż 25 wydarzeń od 4 czerwca do 26 września. Atrakcje organizowane są dzięki wsparciu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego dzięki czemu udział w nich jest całkowicie darmowy.

Frymark – niedzielny jarmark przed BCF

Frymark to cykliczny jarmark z produktami ekologicznymi, regionalnymi i rękodziełem – odbywa się w każdą niedzielę od godz. 10 w samym centrum Bydgoszczy na placu Praw Kobiet przed Bydgoskim Centrum Finansowym (dawna Drukarnia). Można tam skorzystać z licznych degustacji, pobawić się smakiem, odkryć nowe produkty. Jest zdrowe, pyszne i wartościowe jedzenie; pieczywo tradycyjne i dla diet eliminacyjnych, wypieki i słodycze (również dla cukrzyków, GF, bez jaj), wybór nabiału koziego i krowiego (mleka, sery, jogurty, podpuszczkę), duży asortyment wędlin, kiełbas, mięsa eko. Miody, warzywa, owoce i ich przetwory, przyprawy z całego świata, herbaty mistrzowskie, masło klarowane z Bieszczad, pełno zieleniny, jajka, dania dla wegan i wegetarian.

Aktywne Dzieciaki na Astorii przy Królowej Jadwigi

W niedzielę (10 września) o godz. 11 na basenie Astoria przy Królowej Jadwigi – dla dzieci – zawody połączone z zabawą na basenie Astorii w Bydgoszczy. Zadaniem będzie przebiegnięcie wodnego toru przeszkód w jak najkrótszym czasie. Oprócz tego będzie możliwość wystartowania w kilku konkurencjach pływackich. Impreza skierowana jest do dzieci umiejących pływać w wieku 7-16 lat.
Uczestników obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Limit startujących to 150 osób przy czym jednorazowo na basenie przebywać może 50 dzieci. Na podstawie zgłoszeń zostaną ustalone 3 kategorie wiekowe i wyznaczony godzinny pobyt na basenie 11-12, 12-13 lub 13-14. Zawody są drugą częścią projektu społecznego BBO „Aktywne Dzieciaki” i są bezpłatne dla zarejestrowanych dzieci. Rodzice mogą towarzyszyć dzieciom na trybunach lub na basenie pod warunkiem wykupienia biletu wstępu.

Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie

To tradycyjny bieg, który odbywa się już po raz 14. na Szwederowie. Jego celem jest uczczenie pamięci ofiar II wojny światowej na Szwederowie i Bydgoszczy. Start w niedzielę (10 września) od godz. 12 – biegi młodzieżowe i dla dzieci. Start biegu głównego o godz. 13.

Komediowo z Michałem Koterskim

„My Baby, czyli rodzinny biznes” to komedia, którą można zobaczyć w niedzielę o godz. 15.30 i 18 w Filharmonii Pomorskiej. – Trzeba mieć zasady, prawda? Prawda! Chyba że ktoś w zamian zaproponuje posadę prezesa zarządu dochodowej firmy… Przed takim dylematem staje 40-letni Adam. Jaką decyzję podejmie? Jedno jest pewne – po drodze nie zabraknie niespodzianek, które rozbawią do łez – zachęcają organizatorzy. Występują m.in. Michał Koterski i Ewa Gawryluk.

Bydgoska Scena Barokowa

Prolog piątej edycji festiwalu muzyki dawnej to niedzielny koncert kameralny religijnej muzyki francuskiej (początek o godz. 16), którego można wysłuchać w kościele pw. NMP z Góry Karmel, ul. Spacerowa 69.

Operetka i opera w Ostromecku

Ostromecko.

Koncert „Na skrzydłach miłości” to najbardziej znane arie operowe i operetkowe w wykonaniu Dariny Gapicz, której akompaniować będzie Marianna Sybiriakova-Khikhlovska. Wspólnie zaprezentują wybitne arie operowe i operetkowe, ukazując różnorodne oblicza miłości w kompozycjach mistrzów muzyki. Darina Gapicz jest wieloletnią solistką Opery Nova w Bydgoszczy. Wstęp wolny. Początek w niedzielę w Pałacu Nowym w Ostromecku o godz. 16.




Udostępnij: Facebook Twitter