Weekend w Bydgoszczy z Fiszem i Emade, urodzinowym biegiem i żużlem. TOP 10 najciekawszych wydarzeń w mieście

Bydgoski Bieg Urodzinowy na 678. urodziny naszego miasta / Fot. R. Sawicki/UMB

Kwiecień to urodzinowy miesiąc dla Bydgoszczy, a najważniejszym elementem świętowania urodzin jest tradycyjny bieg – w niedzielę 14 kwietnia. W ten weekend widać, że wiosna się na dobre rozpoczęła. To nasze TOP 10 tego, co można robić w Bydgoszczy – w kolejności chronologicznej.

1. Teatralna wiwisekcja dyktatury

Scena ze spektaklu / Fot. Natalia Kabanow

„Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” – na ten znakomity spektakl z tekstem Julii Holewińskiej zaprasza Teatr Polski w Bydgoszczy na swą małą scenę przy ul. 20 Stycznia w piątek (12 kwietnia, godz. 19), sobotę (13 kwietnia, godz. 19) oraz niedzielę (14 kwietnia, godz. 18). – Dramat pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną. W grudniu 1989 roku małżeństwo Ceaușescu widziało, co dzieje się na ulicach i jak demonstranci reagują na ich widok, jednak nie dopuścili do siebie myśli, że to właśnie przeciwko nim zwraca się społeczeństwo. Zdaniem obojga ich sytuacja wynikała ze zdrady. Ceauşescu do samego końca odrzucali zarzut o wpędzenie kraju w głód i nędzę, wskazywali za to na osiągnięte przez nich sukcesy. Twórców i twórczynie przedstawienia interesują też losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu w ich ostatnich godzinach – piszą twórcy przedstawienia, w którym znakomitą kreacją w roli Eleny Ceausescu popisuje się Małgorzata Witkowska.

2. Symfonia, którą wszyscy kochają w Filharmonii Pomorskiej

IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” Antonína  Dvorzaka to bez wątpienia największe osiągnięcie twórcze tego kompozytora. Powstała w 1893 roku w czasie 3-letniego pobytu Dvorzáka w Stanach Zjednoczonych. To także jedna z ulubionych kompozycji wszystkich melomanów. W piątek (godz. 19) wykona ją Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Mykoły Diadiury. W drugiej części koncert potrójny Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Kateryny Diadiury (fortepian), Tomasza Strahla (wiolonczela) i Aldony Cisewskiej (skrzypce).

3. Fisz Emade Tworzywo w MCK

Bracia Piotr i Bartosz Waglewscy, czyli FISZ EMADE TWORZYWO w piątek o godz. 20 koncertują w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego. Po dwóch latach od premiery płyty „Ballady i Protesty” nadszedł czas na koncertowe pożegnanie się z tym albumem. FISZ EMADE TWORZYWO to jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2002 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce około hiphopowej. Ich ostatni album, „Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu – do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta – hip – hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań.

4. Bydgoska Masa Krytyczna

Rowerowa Bydgoska Masa Krytyczna także poczuła wiosnę i zaprasza na inaugurację sezonu turystycznego. Start ze Starego Rynku w sobotę (13 kwietnia) o godz. 9, a meta w Tazbirowie – Rodzinnym Portem Jachtowym – nad Zalewem Koronowskim.

5. Osiedla bez tajemnic – bezpłatne wycieczki po mieście

W ten weekend startuje także popularny cykl bezpłatnych wycieczek po bydgoskich osiedlach, podczas których przewodnikiem jest Piotr Weckwerth, organizowanych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Pierwsza wyprawa w sobotę o godz. 10 po osiedlu Glinki-Rupienica (zbiórka skrzyżowanie ulic Beskidzkiej i Karpackiej, przy Muzeum Fotografii). Druga w niedzielę (14 kwietnia, godz. 10) po Zimnych Wodach-Czersku Polskim – zbiórka na skrzyżowaniu ulic Smętnej i Nastrojowej.

6. Musicalowy wyciskacz łez w Teatrze Kameralnym

Spektakl Chłopcy z Placu Broni
Spektakl Chłopcy z Placu Broni / Fot. B.Witkowski / UMB

Najbardziej znany w Polsce reżyser musicali Wojciech Kościelniak stworzył w Teatrze Kameralnym spektakl „Chłopcy z Placu Broni”na podstawie powieści Ferenca Molnara. Piękna opowieść o Nemeczku wzruszała całe pokolenia czytelników. Przedstawienia na scenie przy ul. Grodzkiej w sobotę i niedzielę o godz. 16.

7. Karnawał zwierząt w Operze Nova dla dzieci

Zabawna inscenizacja „Karnawału zwierząt” wg dzieła Camille’a Saint-Saensa w Operze Nova to propozycja dla dzieci. Wspaniała lekcja muzyki dla najmłodszych melomanów, którzy – słuchając pięknej bajki – uczą się rozpoznawać brzmienie instrumentów muzycznych: kwintetu smyczkowego, instrumentów dętych i fortepianów. Spektakle w piątek o godz. 11 oraz w sobotę i niedzielę o godz. 17.

8. Techno w Hali Targowej

Hala Targowa przy ul. Magdzińskiego zaprasza na „Halę Techno”, czyli wielogodzinne spotkanie z tym rodzajem muzyki – w głównej roli Monster Peregrin. Początek o godz. 22 w sobotę (13 kwietnia).

9. Bydgoski Bieg Urodzinowy

A to bydgoska, kwietniowa tradycja – Bieg Urodzinowy, bo w kwietniu Bydgoszcz świętuje urodziny, teraz już 678. W niedzielę o godz. 11 start nad Kanałem Bydgoskim przy stadionie Gwiazdy Bydgoszcz. Jest piękna trasa i dystans 5 km dla wszystkich.

10. Abramczyk Polonia inauguruje żużlowy sezon

W niedzielę (14 kwietnia) startują także żużlowcy Abramczyk Polonii. O godz. 14 na stadionie przy ul. Sportowej 2 pierwszym rywalem w Metalkas 2. Ekstralidze będzie silna ekipa Arged Malesy Ostrów Wlkp. Celem żużlowców jest awans do ekstraligi.

Udostępnij: Facebook Twitter