Podpisanie umowy, od prawej: prof. Aleksander Araszkiewicz, prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ, Dariusz Rutkowski, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Świeciu oraz dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju / Fot. Ryszard Wszołek
Politechnika Bydgoska podpisała umowę z Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. To kolejna lecznica, z którą współpracować będzie przyszły Wydział Medyczny PBŚ. W lipcu br. uczelnia zamierza złożyć pełną dokumentację pod wnioskiem o zgodę na kształcenie na kierunku lekarskim.
Umowę ze szpitalem w Świeciu podpisano w poniedziałek (12 czerwca). Współpraca obejmie możliwość wykorzystania infrastruktury oraz zasobów kadrowych szpitala przez przyszły Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej. Ponadto lecznica udostępni uczelni jednostki organizacyjne na potrzeby kształcenia w zawodach medycznych. Studenci odbywać będą także praktyki w szpitalu psychiatrycznym.
– Cieszymy się ze współpracy. Wracamy do tradycji lat 80., wówczas w naszym szpitalu wiedzę i doświadczenie zdobywali przyszli psychiatrzy – mówi Dariusz Rutkowski, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Świeciu. – Po kilkudziesięciu latach przerwy, kadra medyczna ponownie będzie kształcić się w szpitalu w Świeciu.
Placówka jest kolejną, z którą uczelnia nawiązuje współpracę na potrzeby kształcenia studentów Wydziału Medycznego. Zaplecze kliniczne dla studentów tworzyć będzie także Szpital MSWiA w Bydgoszczy oraz Wielospecjalistyczny Szpital Miejski na Kapuściskach, który docelowo miasto przekaże uczelni. Stosowną uchwałę podjęli już radni.
– Trwają rozmowy z kolejnymi lecznicami. Kończymy także kompletowanie kadry medycznej, która tworzyć będzie nowy wydział – mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju.
Dokumentacja w komplecie
W lipcu br. uczelnia zamierza złożyć w Ministerstwie Edukacji i Nauki pełną dokumentację pod wnioskiem o zgodę na kształcenie na kierunku lekarskim. Następnie ministerstwo przesyła wniosek do Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która ma trzy miesiące na jego ocenę. We wniosku powinna się znaleźć lista przyszłych wykładowców oraz szpitali, z którymi uczelnia podpisze umowy. Jeśli PBŚ nie udałoby się dotrzymać tego terminu (nie wszystkie umowy zostałyby zawarte), przesunie się deklaratywny termin złożenia wniosku. Pod koniec czerwca uczelnia przedstawić ma konkretne informacje w tej sprawie.
Miasto, które wspiera ten plan, zamierza przekazać uczelni szpital miejski na Kapuściskach. Pod koniec marca rektor Politechniki Bydgoskiej, prof. dr hab. inż Marek Adamski poprosił prezydenta Bydgoszczy o wsparcie kształcenia studentów na tworzonym właśnie kierunku lekarskim. Prezydent Rafał Bruski zaproponował radnym, by Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Warmińskiego w Bydgoszczy, który podlega obecnie miastu, stał się lecznicą prowadzoną przez uczelnię medyczną – w przyszłości przez Politechnikę Bydgoską. Podpisanie końcowego porozumienia będzie możliwe dopiero po uzyskaniu przez Politechnikę Bydgoską zgody Ministra Edukacji i Nauki na uruchomienie studiów magisterskich na kierunku lekarskim.
Pierwszy rocznik studentów Wydziału Medycznego PBŚ ma rozpocząć kształcenie wraz z początkiem roku akademickiego 2024/2025.