Lemur Czesio z bydgoskiego zoo też czeka na majówkę / Fot. B.Witkowski/UMB
Rozpoczyna się Wielka Majówka. Od piątku (28 kwietnia) aż do środy (3 maja) wielu z nas zostanie w mieście. Nie będziemy się nudzić. Oto nasze propozycje. Zaczynamy od zaproszenia na rejs.
Rejs Słonecznikiem po Brdzie
Od piątku (28 kwietnia) wracają na rzekę turystyczne statki: Słonecznik i Słonecznik II. Bilety można zakupić on-line oraz stacjonarnie w Bydgoskim Centrum Informacji przy ul. Batorego 2. Jest również możliwość zakupu biletu u załogi statku, ale tylko bezpośrednio przed wybranym rejsem, jeśli będą wolne miejsca. Od poniedziałku do piątku tramwaje wodne kursować będą od godz. 10 do 18.20. W weekendy liczba kursów ulegnie zwiększeniu. Pierwszy już o godz. 9.15. Słoneczniki kursują na dwóch malowniczych liniach: Staromiejska – rejs rozpoczyna się i kończy na Rybim Rynku i trwa około 60-70 minut (w zależności od pracy śluzy); Słoneczna – rejs rozpoczyna się i kończy na Rybim Rynku i trwa około 60 minut.
Piątkowy koncert w filharmonii
Długi weekend można rozpocząć w piątkowy wieczór od koncertu w Filharmonii Pomorskiej. Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Raoula Grüneisa i Mariusz Patyra (skrzypce) zagra Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa oraz Koncert na orkiestrę Beli Bartoka.
Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa, podobnie jak jego oba koncerty fortepianowe, jest właściwie symfonią ze współudziałem instrumentu solowego. Problemy techniczne pojawiające się w tym utworze są rzeczywiście wyjątkowe. Krytycy nazwali go „koncertem przeciwko skrzypcom”. Wielu wirtuozów przez długi czas nie chciało podjąć trudu pokonania piętrzących się w nim przeszkód i dopiero na początku XX wieku zadomowił się na estradach całego świata. Uznany za jedno z największych arcydzieł literatury skrzypcowej, stał się jednocześnie najwyższym sprawdzianem technicznych interpretacyjnych możliwości solisty.
Koncert na orkiestrę Beli Bartóka po raz pierwszy wykonany został w 1944 roku przez słynną Bostońską Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją S. Kusewickiego. Osiągnął wkrótce popularność przerastającą powodzenie wcześniejszych dzieł Bartóka. Napisany jest na wielką orkiestrę symfoniczną o potrójnym składzie instrumentów dętych i sporej perkusji. Początek o godz. 19.
Majówka w zoo w Myślęcinku
Po okresie jesienno-zimowym wiosna już na dobre zagościła w myślęcińskim ogrodzie zoologicznym. Na 45 hektarach mieszka w nim aż 1371 zwierząt. Jest więc wiele do oglądania. Do końca kwietnia, czyli do niedzieli zoo jest otwarte od godz. 9 do 18. Od 1 maja aż do końca sierpnia czas wydłuży się jeszcze o godzinę – aż do 19.
Jan Kaczmarek w Teatrze Polskim
„Tivi de domo” to tytuł najnowszej realizacji Teatru Kameralnego, której bohaterem jest Jan Kaczmarek, satyryk i bard znany z Kabaretu Elita i radiowego Studia 202. „Tivi de domo”, to wybór jego najważniejszych piosenek, które zostaną zaśpiewane przez aktorów Teatru Kameralnego w zupełnie nowych aranżacjach. Usłyszymy m.in. takie utwory jak: „Kurna chata”, „Czego się boisz głupia” i „Do serca przytul psa”. Przedstawienia w piątek (28 kwietnia) i sobotę (29 kwietnia) o godz. 19 przy ul. Grodzkiej.
„Kolory zwiedzania” w Teatrze Polskim
Spektakl „Kierunek zwiedzania” inspirowany książką Marcina Wichy o tym samym tytule to próba spaceru po wyimaginowanej wystawie prac Malewicza, do którego zaproszeni zostaną widzowie. „Człowiek maluje, kiedy cierpi, kiedy wątpi. Musi cały czas udowadniać sobie i innym, że jest coś wart. A jeśli byłbym pewien swojego geniuszu? Po co wtedy miałbym malować?”
Spektakl można zobaczyć w sobotę (29 kwietnia, godz. 19) i niedzielę (20 kwietnia, godz. 18).
Majówka w Młynach Rothera
Na świętowanie zapraszają Młyny Rothera. – Zapraszamy do środka – zachwyć się poprzemysłową architekturą i podziwiaj miasto z punktu widokowego! Tu porozmawiasz też z nami o historii tego miejsca i planach na przyszłość, kupisz bilety i młyńskie pamiątki – piszą pracownicy Młynów. Godziny otwarcia:.
- 29.04 sobota 12.00-20.00; 30.04 niedziela 12.00-20.00; 1.05 poniedziałek 10.00-20.00; 2.05 wtorek 10.00-20.00; 3.05 środa 10.00-20.00
Młyny zapraszają na wystawę stałą Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” – Poznaj Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczuj ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców i podejmij wyzwanie – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym?
Można odpocząć w kawiarni Nowe Miejsce i zwiedzić wystawy czasowe: „Koloryt gwary miejskiej” i „BDG Projekt – nowe logo Miasta Bydgoszczy”
Wycieczki po mieście – Projekt Zabytek
Projekt Zabytek zaprasza w majówkę na pierwszy w tym sezonie spacer z cyklu Kierunek Wycieczka. Tym razem obieramy kierunek na zieleń w mieście nad Brdą. Bydgoszcz jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Jest w nim wiele parków, skwerów i zieleńców. Po za tym może pochwalić się sporą liczbą pomników przyrody. Podczas spaceru przewodnik opowie Państwu właśnie o tych pomnikach ale też zwróci uwagę na roślinność ukrytą na kamienicach.
Zbiórka: Park kieszonkowy – zbieg ul. Gdańskiej i Al. Mickiewicza. Start: 10. Koszt: 15 zł
Spacery po Starym Mieście i Śródmieściu
Spacery z przewodnikiem to doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. W 2023 roku dwie trasy:
Poznaj Stare Miasto – w każdą sobotę – czas trwania: 1,5 godz. Spacer przez Stary Rynek, katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską
Dookoła Śródmieścia – w każdą niedzielę – czas trwania: 1,5 godz. Spacer w okolice fontanny Potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki.
Start: w każdą sobotę i niedzielę do końca sierpnia o 12.30 przy Bydgoskim Centrum Informacji, ul. Batorego 2
Czas trwania spacerów: ok. 1,5 godz. Koszt: 15 zł za osobę (dzieci do lat 10 bezpłatnie).
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszy zakup biletu w Informacji Turystycznej lub online.
Bydgoski Festiwal Operowy i trzy spektakle w majówkę
W sobotę (29 kwietnia), a potem w poniedziałek (1 maja) i środę (3 maja) można zobaczyć kolejne trzu spektakle w ramach 29. BFO. Na początek „Przygody Lisiczki Chytruski” (na zdjęciu, fot. Marek Olbrzymek) pokaże zespół Opery im. L. Janáčka Teatru Narodowego w Brnie (Czechy). Dzieło Leoša Janáčka „Przygody Lisiczki Chytruski” pokazuje świat, w którym świat ludzi miesza się ze światem zwierząt i nie ma odpowiednika w gatunku operowym (sobota, godz. 19)
1 maja (godz. 19) pokaz współczesnej opery komicznej Benjamina Brittena pt. Albert Herring (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a 3 maja spektakl baletowy „Bajadera” w wykonaniu artystów Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie.
Festyn w Fordonie
Majówka w Fordonie to festyn na placu przy ul. Orląt Lwowskich. Będzie można zobaczyć festiwal baniek mydlanych. Zagra Jurek Paterski i wiele innych atrakcji m.in. festiwal rękodzieła i produktów regionalnych. Festyn w niedzielę (30 kwietnia) od godz. 10.
Otwarcie sezon w Wakeparku
W niedzielę (30 kwietnia) otwarcie sezonu 2023 w Wakepark Bydgoszcz w Myślęcinku. Przez cały dzień będzie można popływać na wake’u, pograć w siatkówkę plażową, rozgościć się z przyjaciółmi na plaży słuchając muzyki.
Wieczorem występ RAT KRU.
Światowy Dzień Jazzu
W niedzielę (30 kwietnia) odbędzie się koncert w ramach Światowego Dnia Jazzu na tarasach Młynów Rothera w Bydgoszczy. Koncert w godzinach 16 – 21 (wstęp bezpłatny).
W trakcie koncertu usłyszymy grupy: RGG, Michał Barański – Masovian Mantra, SUNDIAL Trio, Rafał Gorzycki & BKK oraz Azztronauci.
Frymark na majówkę
FryMARK to cykliczny jarmark z produktami ekologicznymi, regionalnymi i rękodziełem – spotkanie w niedzielę w centrum Bydgoszczy na Placu Praw Kobiet przed Bydgoskim Centrum Finansowym. Można kupować i skorzystać z licznych degustacji, pobawić się smakiem, odkryć nowe produkty i upodobania swoich kubków smakowych. Początek od godz. 10.
Potrójna dawka standupu
Trzech standuperów: Adek Nietreba, Tomasz Karp Bartkowiak, Arek Piaszczyński to dwie godziny historii i opowieści. – Będzie pikantnie, czasami wulgarnie, ale taki jest stand up – piszą organizatorzy. Występ w Cafe Kino przy ul. Długiej w niedzielę o godz. 17.
Astoria gra najważniejszy mecz sezonu
Koszykarze Enei Abramczyk Astorii walczą o utrzymanie w ekstraklasie. W niedzielę (godz. 17.30) podejmą w derbowym meczu Arrivę Twarde Pierniki Toruń. Bydgoszczanie mają o jedno zwycięstwo więcej w sezonie i jeśli wygrają na pewno zapewnią sobie utrzymanie. Porażka także nie przekreśli ich szans, ale wówczas rozstrzygną wyniki w ostatniej kolejce rundy zasadniczej.
Majówka w Exploseum
-Czy słyszeliście o Zmorku? To sympatyczny upiorek mieszkający w Exploseum. Jest bardzo zaprzyjaźniony z pracownikami i zwiedzającymi, jednak niewiele o nim wiadomo. Od lat chodzą słuchy o skarbie ukrytym w fabryce materiałów wybuchowych, czyżby Zmorek był jego strażnikiem? Już 1 maja wyrusz na pełną niebezpieczeństw przygodę i przekonaj się, że skarby można znaleźć nie tylko w bajkach… – zapraszają pracownicy Exploseum. Bydgoskie muzeum w poniemieckie fabryce materiałów wybuchowych zaprasza w poniedziałek (1 maja) do udziału z rodzinnej grze terenowej lub/i zwiedzania trasy alternatywnej z przewodnikiem.
Gra rodzinna: wejścia: godz12; 13, 14. Koszt: 7 zł/osoba. Zespoły: 2-8 osobowe. Nie obowiązują rezerwacje, ilość pakietów na każdą godzinę jest ograniczona.
Trasa alternatywna: wejścia: 12.30; 13.30; 14.30; 15.30. Koszt: 7 zł/osoba. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod numerem 52 585 97 41.
Zlot motocyklistów w Fabryce Lloyda
Ogólnopolska akcja zbiórki krwi organizowana przez motocyklistów zrzeszonych w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych zatrzymuje się w Fabryce Lloyda w Bydgoszczy. W niedzielę (30 kwietnia) od 11 do 17 motocyklowy piknik, od 11.30 do 16 oddawanie krwi w krwiobusie. O godz. 20 część biletowana – oncert „Historia Rocka” – Grupa Dyrektorzy.