Rynek w Fordonie po rewitalizacji – tam odbywać się będą letnie koncerty / Fot. R. Sawicki/UMB
Te wakacje będą wyjątkowe dla mieszkańców Starego Fordonu i odwiedzających go coraz liczniej turystów. 16 czerwca pierwszy letni koncert na Rynku. Pięć dni później rozpocznie się 3-dniowe świętowanie 600. rocznicy nadania praw miejskich. A już w piątek II Forum Wiślane.
3 lipca 2024 roku przypadają okrągłe, 600. urodziny Starego Fordonu. Przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim współczesna dzielnica Bydgoszczy, a do 1973 roku osobne miasteczko, otrzymała z rąk króla Władysława Jagiełły. Pierwsze jubileuszowe obchody odbędą się jeszcze w czerwcu i zostaną połączone ze świętowaniem Nocy Świętojańskiej.
Drugie Forum Wiślane
W piątek (14 czerwca) Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza na II Forum Wiślane. SMSF od początku jest zaangażowane w przywracanie Wisły dawnemu miasteczku Fordon, ale także całej Bydgoszczy. – Jesteśmy przekonani, że jest to jeden z filarów rzeczywistej rewitalizacji społecznej tej części
Miasta. Docelowo staramy się, aby powstała w Fordonie turystyczna przystań wraz z centrum informacji ekologicznej dla całego obszaru rzecznego Bydgoszczy – przekazuje SMSF. 14 czerwca przed południem odbędą się działania edukacyjne dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bydgoszczy na łodzi Wiślana, a o 17.00 otwarte spotkanie w fordońskiej synagodze.
– Podczas dotychczasowych rejsów i spotkań z mieszkańcami zaobserwowaliśmy, że wiedza na temat Wisły i ogólnie rzek jest znikoma. Jedną z przyczyn niedoborów wody jest niszczenie ekosystemów rzek poprzez ich zatruwanie, ale także agresywną regulację. Wiele osób jednak nie widzi między tym związku – podkreśla SMSF.
Podczas II Forum Wiślanego odbędzie się bydgoska premiera filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”. Film prezentuje obraz niszczonych na całym świecie przez człowieka rzek w imię rozwoju technologicznego, zysku, który nie ogląda się na koszty środowiskowe, ani społeczne. Pokazuje także ludzi, którzy o te rzeki walczą, skłania do refleksji i wzmacnia postawy proekologiczne.
600-lecie Fordonu. Biesiada u króla i spacer śladami czarownic
– Od marca ubiegłego roku szukaliśmy sposobu, aby uroczyście zaakcentować te 600. urodziny. Rzadko zdarza się, żeby urodziny obchodziło miasto, które zostało wchłonięte przez większy ośrodek i stało się jego osiedlem. Urodzinowe obchody zapanowaliśmy na trzy dni. Rozpoczną się w piątek, 21 czerwca. O godzinie 20 uroczysta msza w kościele pw. Św. Mikołaja. O 21 przenosimy się na nadwiślańskie bulwary. Tam zapraszamy na pokaz inscenizacji nadania aktu lokacyjnego Fordonowi. Potem „biesiada” u króla Jagiełły przy koncercie muzyki dawnej i pokazie średniowiecznego tańca – mówi Katarzyna Zwierzchowska, prezes fundacji Dum Spiro, Spero, jedna z pomysłodawczyń i współorganizatorek urodzin Fordonu.
Bogaty harmonogram wydarzeń czeka na gości w sobotę, 22 czerwca. Świętowanie rozpocznie o godzinie 11:30 terenowy rajd rowerowy „Tour de Fordon”. Potem zabawa dla dużych i małych na bulwarach. W godzinach 14-19 odbędą się m.in. warsztaty zielarskie, malowanie kawą, wspólne plecenie wianków połączone z sesją portretową, warsztaty tworzenia historycznych nakryć głowy, pokaz w warsztacie mincerskim, gry historyczne. Nie zabraknie kuchni polowej i waty cukrowej, oraz licznych kramów, stoisk i pokazów inscenizacyjnych. W obozie historycznym zaplanowano takie atrakcje jak bieg woja, pokaz stemplowania tkanin i tkanie na krośnie. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie”. Około godziny 17 pod sceną pokaz medycyny średniowiecznej realizowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej PESTIS. O 19:30 rozpocznie się potańcówka. Dzień zakończą Wianki Dwóch Rzek. 23 czerwca Ludmiła z grupy Fordońskie Czarownice zabierze chętnych śmiałków na spacer etnobotaniczny.
– W te obchody zaangażowała się bardzo duża liczba współorganizatorów i bardzo możliwe, że jeszcze ktoś wesprze nasze święto. Wspólnie ze mną pomysłodawcami wydarzenia byli Robert Szydłowski – mincerz Fordoński, Aneta Szydłowska z Fordońskich Czarownic, Marek Zwiefka z Muzeum Wojsk Lądowych oraz Robert Grochowski, historyk i archeolog. obchody 600-lecia Fordonu organizują Fundacja Brama Epok, Fundacja Dum Spiro, Spero, Mincerz Fordoński i Fordońskie Czarownice. Nasi partnerzy to Muzeum Wojsk Lądowych, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Bełzy (filia nr 24). Mamy bardzo wielu współorganizatorów – m.in. rady osiedla Stary Fordon i Nowy Fordon, OSP Bydgoszcz-Fordon, Stowarzyszenie Fordońska Kopalnia Pomysłów, Fundacja MoKKKa, Aurelia Ratajczak. Patronatem honorowym objęli nas wojewoda kujawsko-pomorski, prezydent miasta Bydgoszczy i Kapituła Rycerstwa Polskiego – dodaje Katarzyna Zwierzchowska.
Letnie koncerty na rynku w Fordonie
Obchody 600. urodzin to nie jedyna letnia atrakcja, jaka czeka w Starym Fordonie. W niedzielę (16 czerwca) rozpoczyna się cykl letnich koncertów na rynku w Starym Fordonie. To impreza, którą mieszkańcy miasta wybrali w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Przez całe wakacje, od czerwca do sierpnia zrewitalizowany rynek ożyje dzięki muzyce na żywo. Zaprasza Fundacja Synagoga w Fordonie – Dom Kultury
16.06.2024r. – Niedziela godzina 18:00, Big Band Dobrcz, Orkiestra
23.06.2024r. – Niedziela godzina 18:00, Miód
28.06.2024r. – Piątek godzina 19:00, Majki Kowalski Duet
07.07.2024r. – Niedziela godzina 19:15, Raffa Quartet
14.07.2024r. – Niedziela godzina 19:15, Kreartiv Michał Maciudziński solo
21.07.2024r. – Niedziela godzina 19:15, Kepa solo
04.08.2024r. – Niedziela godzina 19:15, Where is James?
11.08.2024r. – Niedziela godzina 19:15, Easy Quartet, Jarosław Majewski
18.08.2024r. – Niedziela godzina 19:15, Wojciech Metlicki duet
25.08.2024r. – Niedziela godzina 19:15, Worries. Maciej Żuk
Zapisz się do naszego newslettera!