W październiku Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu ogłosiło ogólnopolski konkurs na wykonawcę murali na ścianach aresztu. Teraz poznaliśmy zwycięskie projekty.
Murale stworzą cztery odrębne historie. Warunkiem przystąpienia do konkursu było zaprojektowanie jednego z murali (lub wszystkich).
Kwitnący drut i bogini zwycięstwa
Komisja zebrała się 30 listopada, by ocenić 14 prac, które wpłynęły na konkurs. Dla sekcji A – 8 projektów, dla sekcji B – 7 projektów, dla sekcji C – 5 projektów, dla sekcji D – 9 projektów. Prace jednego z artystów wyróżniły się na tle innych. Artur Stec z Nowego Sącza wykona bowiem dwa murale. Jego pomysły zostały najlepiej ocenione dla murali sekcji A (budynek administracji przy rynku w Starym Fordonie) i dla sekcji B (mur od budynku administracji do budynku przy ul. Sikorskiego). Obie koncepcje nawiązują do historii Fordonu i tworzą spójną kompozycję. Widzimy na nich kamienice, które swoją stylistyką i detalami (stare fotografie, herb, napisy) nawiązują do wielokulturowej historii miasta.
Mural na ścianie budynku od ul. Zakładowej wykona Grupa LUXUS. Reprezentuje ją Ewa Ciepielewska z Wrocławia. Charakterystyczny projekt ukazuje kwiaty „wyrastające” z drutu kolczastego. W sekcji D, na ścianie szczytowej od ul. Promenada, będziemy mogli podziwiać mural „trójwymiarowy”. Prezentuje boginię Nike z wieńcem laurowym w jednej dłoni i mieczem w drugiej. Za nią w tle retro „widokówka” ze Starego Fordonu”. Bogini „wyrasta” z więziennych murów, które rozbija. Autorem projektu jest Łukasz Chwałek z Zielonej Góry.
Zapisz się do naszego newslettera!
Ogłoszenie wyników konkursu zbiegło się w czasie z VI edycją wydarzenia Jedno Miasto Trzy Kultury. „Więzione za Wolność”. Z tej okazji 4 grudnia na terenie Aresztu Śledczego w Bydgoszczy-Fordonie nastąpiło otwarcie Izby Pamięci. W wydarzeniu wziął udział m.in. minister Łukasz Schreiber. Z dużym entuzjazmem opowiadał o nowych fordońskich muralach.
– To jest ważna rzecz z punktu widzenia mieszkańców – areszt śledczy będzie dużo lepiej się prezentował. Również z punktu widzenia popularyzacji historii i znaczenia tego miejsca – temat konkursu jest niezwykle wymowny. Więzione za wolność – podkreślenie i nawiązanie do tych osadzonych, które się akurat nigdy w tym więzieniu nie powinny znaleźć. Dzięki nim, dzięki ich postawie, możemy się dziś spotykać w wolnej, niepodległej Polsce. Myślę, że to szansa dla młodych artystów na to by pokazać swoje umiejętności – mówił Łukasz Schreiber.
Prace nad muralami rozpoczną się w 2023 roku. Cały projekt jest współfinansowany ze środków budżetu państwa.
Najnowsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!