Wiklinowa rzeźba stanęła w pałacowym parku w Ostromecku. Waży trzy tony

Forma przestrzenna zbudowana przez studentów i pracowników Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ Fot. Nadesłane

Już po raz ósmy w regionie stanęła wiklinowa forma przestrzenna zbudowana przez studentów i pracowników Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.

– Nie przypadkiem wybraliśmy Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku jako miejsce powstania naszej rzeźby. Od stuleci wierzby były naturalnymi nasadzeniami na terenach nadwiślańskich, dlatego w tegorocznym plenerze ponownie wykorzystaliśmy ten surowiec – mówi dr Piotr Tołoczko, wykładowca w Katedrze Architektury Wnętrz PBŚ, pomysłodawca i koordynator wydarzenia.

Kulista forma stanęła w Alei K. F. Schinkla na terenie pałacowym w Ostromecku. Trzynastu artystów z Politechniki Bydgoskiej zbudowało ją z prawie trzech ton wikliny technicznej, konopianki. Wiklina ta ma szczególne właściwości plastyczne, co czyni ją łatwą w formowaniu. Średnica powstałej rzeźby to niemal pięć metrów.

Przestrzenna kula zostanie w Ostromecku na dłużej, w naturalny sposób wkomponowując się w krajobraz Zespołu Pałacowo-Parkowego.

To już ósmy plener zorganizowany przez studentów Architektury wnętrz i Wzornictwa PBŚ. Poprzednie odbyły się w Solcu Kujawskim, Ciechocinku, Toruniu, Tleniu i na Wyspie Młyńskiej. W tym roku partnerem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter