Wisła ciągle wysoko w Fordonie. Stan pogotowia przeciwpowodziowego w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Wisła w Fordonie – stan rzeki we wtorek (13 lutego) / Fot. B.Witkowski/UMB

Od początku lutego w Fordonie notuje się wysoki stan Wisły. Bulwary zostały zalane. Spowodowała to fala wezbraniowa na rzece. Mamy stan pogotowia przeciwpowodziowego. Do stanu alarmowego jeszcze daleko.

Od dwóch tygodni na fordońskim nabrzeżu możemy obserwować przedwiosenne wezbranie Wisły. Woda z największej polskiej rzeki wdarła się na wyremontowane bulwary. Zalała ławki i kosze na śmieci. Nie można nawet dojść do koła ratunkowego na nabrzeżu. Okolicznych mieszkańców może to niepokoić, tym bardziej, że poziom wody wciąż się podnosi. W poniedziałek (12 lutego) Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało komunikat o ogłoszeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego. Stało się tak, ponieważ poziom wody przekroczył na wodowskazie w Fordonie stan ostrzegawczy, tj. 5,3 metra. We wtorek rano (13 lutego) było już 5,4 m.

Skąd bierze się wezbranie rzeki?

Warto uspokoić wszystkich, iż jest to naturalne zjawisko. Wyremontowane w 2022 roku bulwary fordońskie były już zalane pod koniec lutego ubiegłego roku. Wtedy taki stan trwał kilka dni. Dodajmy, że wyremontowany, betonowy bulwar jest nie tylko po to by spełniać cele rekreacyjne, ale i ma chronić przed powodzią. Rok temu to zadanie po raz pierwszy zostało wykonane. Teraz jest tam także specjalna bariera przeciwpowodziowa.

Obecnie w Fordonie na Wiśle mamy stan ostrzegawczy, a stan alarmowy ogłasza się, gdy poziom wody osiągnie 6,5 metra, więc jeszcze sporo do niego brakuje. W tej chwili większość stacji hydrologicznych przy Wiśle, od wysokości Włocławka, informuje o stanie ostrzegawczym.

Wysokie stany wód w rzekach (tak jak obserwujemy to w tym przypadku) spowodowane są obfitymi opadami deszczu, roztopami oraz kumulacją spływu wód z gruntu do Wisły. Kiedyś, gdy jeszcze ludzie żyli według rytmu wielkiej rzeki, nazywali taki przedwiosenny wzrost poziomu wody „marcówką”, od nazwy pierwszego wiosennego miesiąca.

Majestat królowej rzek

Wezbrania to święto rzeki – czytamy na profilu Wisła 774 Fordon, prowadzonym przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu – Woda zalewa i nawadnia pas przybrzeżny, łąki, lasy łęgowe, przynosząc cenne składniki odżywcze. Woda się akumuluje, zostaje w krajobrazie (co jest najlepszą metodą retencji) oraz stabilizuje wody gruntowe – wyjaśniają społecznicy.

Fordoniacy zachęcają do szczególnego obserwowania rzeki w tym czasie. – Warto wybrać się na spacer i podziwiać Wisłę […] w tak potężnym majestacie.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter