W piątek '”Władysław Jagiełło” kursuje już na linii nr 10 między Fordonem a Lasem Gdańskim / Fot. R. Sawicki/UMB
To nie przypadek, że specjalny, królewski tramwaj, ochrzczony imieniem wielkiego władcy Władysława Jagiełły, został zaprezentowany na pętli Niepodległości. Błękitny swing z Pesy ma przypominać o 600-leciu nadaniu praw miejskich Staremu Fordonowi. Już wyjechał na trasę.
W piątek (20 września) pokazano kolejny z nowych swingów z bydgoskiej Pesy. Jest wyjątkowy, bo swym wyglądem ma przypominać o 600-leciu nadaniu praw miejskich Fordonowi. Nawiązuje także do innej daty – roku 1973, kiedy Fordon został częścią Bydgoszczy. Błękitny, królewski tramwaj „Władysław Jagiełło” jest trzecim ze specjalnie zaprojektowanym wyglądem. Po mieście jeżdżą już pojazdy poświęcone Andrzejowi Szwalbemu oraz 25-leciu wstąpienia Polski do NATO i 20-leciu powstania w Bydgoszczy JFTC.
– Pojawi się kolejnych 26 nowoczesnych tramwajów, ale ten jest wyjątkowy. Ma za patrona króla, który 600 lat temu nadał prawa miejskie Fordonowi. Symbolizuje także wielokulturowość Fordonu. Nawiązuje również do roku 1973, kiedy Fordon został połączony z miastem Bydgoszcz – powiedział podczas prezentacji tramwaju na pętli Niepodległości zastępca prezydenta miasta Łukasz Krupa.
Takie materialne przypomnienie o tych wydarzeniach i uczynienie z króla Władysława Jagiełły patrona tramwaju to inicjatywa prezydenta Rafała Bruskiego, którą poparło Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu i Rady Osiedli. Nowy swing to pamiątka, ale przede wszystkim kolejny, nowoczesny wóz wożący bydgoszczan. Obecnie jeździ w mieście 45 niskopodłogowych tramwajów. – Realizujemy odbiór od Pesy dostawę kolejnych trzydziestu, a „Władysław Jagiełło” jest wśród nich czwarty. Kolejna transza dostaw pojawi się w pierwszej połowie 2025 roku. Będzie mieć wtedy 75 takich nowoczesnych pojazdów – mówi Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. – Cieszę, że komfortowe, ekonomiczne i bezpieczne tramwaje są także elementem budowania tożsamości Bydgoszczy – dodał Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży Pesa Bydgoszcz SA.
– Inspiracją do powstania grafiki na tym tramwaju była fordońska społeczność, dzięki której poznałam historię. Dziękuję także miastu za kolejne inspiracje. Podstawową koncepcją jest płynący błękit wody i zmieniająca się historia – tłumaczy Marta Wota, projektantka grafiki „Władysław Jagiełły”.
To właśnie ten władca, założyciel dynastii Jagiellonów, 3 lipca 1424 roku nadał prawa miejskie – Nadał je Fordanowi, bo tak się przez wiele lat nazywało- przypomniał Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu – Miastem wzorcowym była Bydgoszcz. Przez 549 lat nasz Fordon, przechodząc różne koleje losu, rozwijał się nad Wisłą, a w 1973 roku został przyłączone do Bydgoszczy. Ten tramwaj będzie przypominał mieszkańcom, że jesteśmy od 51 lat jednym, wspaniałym miastem – mówił znawca historii Fordonu.
O tych dziejach i jego wielokulturowości przypominają właśnie wymalowane na tramwaju grafiki: poza królem mamy tam także kościół św. Mikołaja, fordońskiego Ikara, wizerunek mostu na Wiśle oraz herby Bydgoszczy i Fordonu. Są także trzy daty: 1424, 1973 i 2024.