Włoski jarmark powrócił na Most Staromiejski. Sprawdźcie, jakie przysmaki można tam kupić [ZDJĘCIA, CENY]

Na Moście Staromiejskim po raz kolejny pojawiły się charakterystyczne białe stoiska ozdobione włoskimi flagami. Jarmark to okazja by spróbować prawdziwych produktów z Italii. Sprawdziliśmy, co polecają sprzedający.

Na stosikach królują regionalne produkty – słodkie i wytrawne. Przechodząc obok nie sposób nie poczuć aromatycznych włoskich serów, wędlin, oliwek i pomidorów suszonych na słońcu. Nie brakuje też past, pesto, dżemów czy anchois zamkniętych w szklanych słoiczkach. Mikołaj, jeden ze sprzedawców poleca przede wszystkim sery, w tym Il Piccolo Re – czyli ser z truflami. Niestety ten smakołyk słono kosztuje. Cena za kilogram to 250 zł. Poleca również Parmigiano Reggiano dojrzewający 3 lata i klasyczny Grana Padano. W czasie degustacji częstuje nas serem marynowanym w białym winie. Kosztuje 19 zł/100 gr. Po zakupie przystawki można wybrać dodatek do prawdziwego włoskiego obiadu. W słoiczkach kilka rodzai pesto – w tym klasyczne bazyliowe i o smaku suszonych pomidorów. Zapłacimy za nie 25 zł za słoiczek. Fani wędlin też będą mieli w czym wybierać. W lodówkach różne rodzaje salami – np. z truflami – 25 zł/100 gr. Nie zabrakło wędzonego klasyka czyli Prosciutto w cenie 25 zł/100 gr. Nieco tańsza jest Mortadela – to „tylko” 13,5 zł/100 gr.

Na kolejnych stoiskach piętrzą się typowe włoskie antipasti – suszone pomidory, oliwki, oliwa i anchois. Niewielkie rybne filety sprzedawane są w kilku wersjach – klasycznej, oraz nieco delikatniejszej. – To są anchois marynowane z cytryną w białym winie. Są jaśniejsze od tych klasycznych – tłumaczy sprzedawczyni.

Wycieczkę po włoskim jarmarku kończymy na stoisku „słodkim”. – Mamy tutaj ciastka migdałowe z różnymi dodatkami: pistacja, czekolada, pomarańcza, pistacja, wiśnia i klasyczne. Dalej mamy nugat – to taki miękki deser z orzeszkami. Jest dostępny w kilku smakach. Mamy też słodkie kremy – pistacjowy, czekoladowy, cytrynowy, słony karmel i migdałowy – tłumaczy sprzedawczyni. Obok kremów kolorowe dżemy w nieco innych smakach niż w polskich sklepach. Królują smaki różnych odmian pomarańczy. Za słoiczek dżemu lub kremu zapłacimy 33 zł. Włoski Jarmark przywrócił na Most Staromiejski również pizzę. Można jej skosztować w kawałkach na wynos.

Bądź na bieżąco – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter