Setne urodziny Stanisława Szostaka – jubilat na balkonie słucha wojskowej orkiestry / Fot. R. Sawicki / UMB
Stanisław Szostak czekał na balkonie bloku na osiedlu Przylesie w Fordonie, gdy wojskowa orkiestra zaczęła specjalny koncert na jego setne urodziny. Ojciec chrzestny sztandaru Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych odebrał życzenia od dowództwa IWSZ, województwa i prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.
Koncert, który rozpoczął się tuż przed godz. 9 rano wzbudził sensację na ul. Witeckiego. Orkiestra wojskowa ustawiła się na wprost balkonu. Jubilat, w czarnym, wojskowym berecie już na nich czekał. Wokół w oknach oglądało wszystko wielu sąsiadów. Stali także pod blokiem. Setne urodziny Stanisława Szostaka rozpoczęły się od odegrania „Przybyli ułani pod okienko”. Potem były kolejne utwory i oklaski od widzów i słuchaczy.
Stanisław Szostak był żołnierzem Armii Krajowej. Stracił nogę, gdy w 1944 roku NKWD wywiozło go do łagru i kopalni na Uralu. Bohaterski weteran jest ojcem chrzestnym sztandaru Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wojsko postanowiło w specjalny sposób uczcić jego urodziny. – Żyjąc w niełatwych czasach, nigdy nie utracił Pan wiary w zwycięstwo. Jako żołnierz Armii Krajowej i uczestnik heroicznych walk o niepodległość Rzeczpospolitej, zapisał się Pan w historii jako wzór patriotyzmu i męstwa. Pańska działalność konspiracyjna oraz udział w bitwie pod Osuchami są dowodem na to, że nawet w najtrudniejszych chwilach potrafił Pan stać na straży wolności i honoru Polski. Pana późniejsze losy, związane z represjami sowieckimi i wywózką do łagru, a także powrót do kraju i aktywność społeczna, świadczą o niezłomnej wierze w wartości, którym poświęcił Pan swoje życie. Szczególnym powodem do dumy jest również Pańska rola Ojca Chrzestnego Sztandaru Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – symbolu chwały, tradycji i zobowiązania wobec Ojczyzny – napisano w specjalnym przesłaniu do jubilata. Przekazał je osobiście zastępca dowódcy IWZS gen. Piotr Wagner. W piątkowy (28 marca) poranek zasłużonemu mieszkańcowi Bydgoszczy życzenia złożył także prezydent Rafał Bruski oraz wicewojewoda Michał Koniuch. – Pragnę złożyć w imieniu własnym oraz mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy głębokiego szacunku za podjęty przed laty trud bohaterskiej walki o wolną Polskę. Niezwykła życiowa droga jest świadectwem niezłomności, odwagi i oddania Ojczyźnie, które stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń naszych rodaków – mówił prezydent Bydgoszczy.
Stanisław Szostak – bohaterski weteran
Stanisław Szostak urodził się w 1925 roku w Łukowej, w powiecie Biłgoraj, a wychowywał się w Puławach. Jesienią 1939 roku rodzina przeniosła się do wsi Osuchy, gdzie jego ojciec działał w konspiracji. On sam przez pewien czas był nieformalnym łącznikiem, przenosił broń i amunicję. Zaprzysiężony został w styczniu 1942 roku jako „Trzynastka” w oddziale por. Edwarda Błaszczaka ps. „Grom”, inspektora Biłgoraj AK. Wraz z resztą oddziału w 1943 uczestniczył w akcjach samoobronnych nad Tanwią przeciw „kałmukom”, we wrześniu tego samego roku brał udział w akcji na posterunek żandarmerii niemiecko-
ukraińskiej, a 26-28 czerwca 1944 uczestniczył w bitwie pod Osuchami. Działał w konspiracji do wkroczenia wojsk sowieckich. 20 grudnia 1944 został aresztowany przez UB. Przekazany został w ręce NKWD i w styczniu 1945 roku wywieziony do lagru w Kizlu, a potem do kopalni węgla w Połowince na Uralu. Stracił tam nogę i został odesłany do kraju. 16 stycznia 1944 powrócił do Polski.