Wrota śluzowe na Starym Kanale Bydgoskim są remontowane. Po ich instalacji będą podświetlone [ZDJĘCIA]

Trwa remont wrót na trzech śluzach znajdujących się na Starym Kanale Bydgoskim. Od ostatniej wymiany drewnianych elementów minęło 30 lat. Nowe ściany będą wykonane z solidnego drewna, powinny wytrzymać kilka kolejnych dekad. Zabytkowe konstrukcje będą podświetlone.

Woda z komory IV śluzy przy ul. Wrocławskiej została wypompowana, w niektórych miejscach widać dno i pozostawione tam odpady. W czwartek (20 lipca) pracownicy firmy Mój Dom z Drewna z Jaziewa koło Augustowa, którzy znają się na remontowaniu śluz, wyciągali za pomocą dźwigu wrota śluzowe. – Sporo lat przepracowałem na Kanale Augustowskim przy podobnych remontach – opowiada jeden z pracowników.

Wpływ do komory jest zablokowany drewnianym belami, utworzono tzw. szandory. Woda powoli spływa między szczelinami. W jej dalszym transporcie, w kierunku skanalizowanej części zabytkowego akwenu, pomaga pompa silnikowa.

Trzeba było odkręcić śruby, było z tym trochę problemów. Metalowe okucia są tutaj w dobrym stanie. Będziemy je montować w nowych, drewnianych elementach wrót, które wykonamy z modrzewia – wyjaśnia Jan Siłkowski, kierownik prac.Konserwacje wykonamy u siebie. Stalowe elementy będą wyczyszczone i pomalowane. Następne, przywieziemy części wrót, aby jest zamontować w komorze. Zajmie nam to około półtora miesiąca. Taki remont powinien wystarczyć na następne 30-40 lat – wyjaśnia.

Stary Kanał Bydgoski. Wszystkie wrota będą jak nowe

Przy VI śluzie, obok ul. Bronikowskiego i stadionu Gwiazdy czekają już odrestaurowane części wrót. Tam prace demontażowe rozpoczęły się kilka tygodni temu. W poniedziałek (24 lipca) fachowcy będą instalować nowe elementy.

Nad przebiegiem prac czuwa miejski konserwator zabytków. – Dobrze, że wrota doczekały się remontu. Ich stan już tego wymagał. Ostatni taki remont przeprowadzono 30 lat temu. Prace postępują bardzo szybko. Ściany miały liczne odkształcenia. Będziemy jeszcze robili próby ubarwienia drewna, aby po zamontowaniu, wrota wyglądały estetycznej i dobrze komponowały się z okuciami – mówi Sławomir Marcysiak.

Na końcu będą wyremontowane wrota V śluzy, przy Czarnej Drodze. Zakończą się one już po wakacjach.

Koszt prac wyniesie 3,7 mln zł, z czego blisko 3 mln pochodzi z budżetu miasta, a ponad 800 tys. z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ochrony zabytków na 2023 rok.

Oświetlenie zabytkowych śluz

Później trzy śluzy zyskają oświetlenie, podkreślające ich zabytkowy walor. To część zadania ponadosiedlowego wybranego przez mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Odcinek Starego Kanału Bydgoskiego został wyłączony z eksploatacji w 1915 roku. Park przy kanale to jedno z ulubionych miejsc na spędzenie wolnego czasu przez bydgoszczan. Śluzy we wspominanych miejscach powstawały w 1774 roku, gdy powstawał Kanał Bydgoski. Obecna ich forma pochodzi z lat 1807-1810. Stary Kanał Bydgoski – za ul. Wrocławską w kierunku ronda Grunwaldzkiego, został zasypany na przełomie lat 60. i 70 ub. wieku przez rozbudowę ul. Focha.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter