Wstępne ustalenia po wybuchu pożaru przy ul. Fordońskiej w Bydgoszczy. Skutki dramatyczne: troje rannych, w tym jedna osoba w stanie ciężkim

W sobotnim pożarze, w domu przy Fordońskiej 449, ucierpiały trzy osoby. Prawdopodobnie doszło do podpalenia podczas wymiany butli gazowej. Sprawą zajmie się prokuratura.

Do tragicznego zdarzenia doszło w sobotę (28 stycznia). Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze i wybuchu po godz. 15.00. Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce, zlokalizowano pożar na pierwszym piętrze kamienicy. Dwie osoby, kobieta i mężczyzna, zostali ewakuowani. Po rozpoczęciu gaszenia natrafiono na kolejną kobietę, była nieprzytomna. – Obecnie w szpitalu znajdują się dwie osoby. Jedna z nich, 52-letnia kobieta, jest w stanie ciężkim – informuje nadkom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Było podpalenie, ale butla nie wybuchła

Do zdarzenia wyjechało siedem zastępów straży, w tym ochotnicy z Fordonu. Szybko udało się opanować pożar. – W czasie akcji strażacy wynieśli z budynku dwie butle z gazem. Musiały być schłodzone. Według wstępnych spostrzeżeń osób znajdujących się na miejscu, źródłem pożaru była butla gazowa przy kuchence gazowej – przekazuje Karol Smarz, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Podczas czynności gaśniczych wyrzucono rzeczy, które mogły być zarzewiem ognia.

– W niedzielę, 29 stycznia, na miejsce przybył biegły z zakresu pożarnictwa z prokuratorem. Wstępnie ustalono, że nie doszło do wybuchu samej butli, tylko podpalenia przy wymianie butli – uzupełnia Słomski.

Obecnie budynek jest odcięty od mediów. Jego konstrukcja nie jest naruszona. Sprawa jest badana pod kątem naruszenia paragrafu 160 kodeksu karnego: narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jak używać butli z gazem

Butle z gazem to często wykorzystywane źródło energii do ogrzewania domu czy kuchenki gazowej. Pamiętajmy, aby zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa przy obchodzeniu się nimi. Nie używajmy ognia oraz elektrycznych urządzeń w ich pobliżu. Ciśnienie butli z gazem rośnie wraz z temperaturą otoczenia. W pomieszczeniu, w którym jest powyżej 35 stopni Celsjusza, butla jest dużym zagrożeniem. Nigdy nie trzymaj butli w pomieszczeniach, w których poziom podłogi jest poniżej poziomu gruntu. W razie wycieku gaz, który jest cięższy od powietrza, zgromadzi się nisko i nie wypłynie na zewnątrz, co jest niebezpieczne. Nie przechowuj w jednym pomieszczeniu butli i materiałów łatwopalnych. O ostrożności należy pamiętać także przy instalacji gazowej. Jej montażem zajmują się tylko fachowcy posiadający wpis w Centralnym Rejestrze Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane. Musi być ona poddawana próbie szczelności. Jeśli w domu jest dostęp do instalacji gazowej, zabrania się używania butli. Dużym zainteresowaniem cieszą się czujniki gazu, które alarmują w przypadku wyższego stężenia w pomieszczeniu.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Do wybuchu doszło w kamienicy przy ul. Fordońskiej 449 / fot. Google Street.
Udostępnij: Facebook Twitter