W ciągu ostatniego roku odeszło wielu znanych mieszkańców Bydgoszczy. Przypominamy ich sylwetki.
Prof. Jan Jakóbowski
Prof. dr hab. Jan Jakóbowski zmarł 19 września 2022 roku, miał 89 lat. Znakomity pedagog od początku nauczycielskiej działalności zawodowej (1953 r.) związany był z Bydgoszczą, początkowo jako nauczyciel szkoły podstawowej, Studium Nauczycielskiego, a następnie Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. W okresie pracy zawodowej pełnił wiele funkcji, m.in. był kierownikiem Szkoły Ćwiczeń i dyrektorem Państwowego Zakładu Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. W macierzystej uczelni sprawował poważne funkcje kierownicze. Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Pedagogicznego, organizatorem i dyrektorem Instytutu Nauczania Początkowego i Wychowania Przedszkolnego, dwukrotnie pełnił funkcje prorektora WSP (w latach 1980-81 i w latach 1984-87). Od początku istnienia kierował Zakładem Dydaktyki oraz Instytutem Edukacji Szkolnej. W roku 1999, poza Akademią Bydgoską im. Kazimierza Wielkiego, włączył się w proces kształcenia kadr pedagogicznych dla regionu jako rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.
Opublikował ponad 100 prac, w tym 15 pozycji książkowych, jako autor, współautor lub redaktor prac zbiorowych.
Ryszard Kubiak
Wioślarz, jeden z najwybitniejszych sterników w historii polskiego wioślarstwa, 14-krotny mistrz Polski, trzykrotny olimpijczyk (1972, 1976, 1980), brązowy medalista z Moskwy (1980) w czwórce ze sternikiem. Zmarł 6 lutego 2022 roku, w wieku 72 lat. Był rodowitym bydgoszczaninem, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej, podoficer WP, trener i działacz. Prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej.
W czasie sportowej kariery reprezentował barwy KKW i Zawiszy. Chciał zostać „prawdziwym wioślarzem”, ale urodził się za późno. Chłopców mierzących 170 cm (druga połowa lat sześćdziesiątych), już na wioślarzy nie rekrutowano (szukano dwumetrowców). Sternikiem został z konieczności, ale dzień ten uważa za najszczęśliwszy w życiu. Został bowiem jednym z najlepszych sterników w historii polskiego wioślarstwa.
Prof. Elżbieta Laskowska
Zmarła 1 maja 2022 roku, miała 76 lat. Prof. dr hab. Elżbieta Laskowska była wieloletnim pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (1984-2019), profesorem nauk humanistycznych i filologiem. W historii uczelni zapisała się jako ceniona badaczka etyki słowa i wartościowania w języku. Była współtwórczynią kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. W 2007 roku została pierwszym kierownikiem Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Przez dwie kadencje była również dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej.
W 2008 roku została wybrana prezesem nowo powstałego Stowarzyszenia Etyki Słowa. Była zaangażowana również w życie Bydgoszczy, w latach 1990 – 1994 zasiadała w Radzie Miasta.
Była również jedną z założycielek i aktywną działaczką Wincentyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Stryszek”.
Andrzej Magowski
Andrzej Magowski miał 56 lat. Zmarł nagle w ostatni piątek (28 października). W ostatnim czasie pełnił funkcję wiceprezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej ds. szkoleniowych. Był trenerem-koordynatorem i przewodniczącym Wydziału Szkolenia. – Szok i niedowierzanie towarzyszą nam po informacji, która dotarła do nas piątkowego popołudnia. Trudno nam w tej chwili napisać więcej, nasze myśli są obecnie z najbliższymi Andrzeja, którym składamy wyrazy najgłębszego współczucia – napisali jego przyjaciele z K-PZPN.
Andrzej Magowski był wychowankiem BKS Bydgoszcz. Potem grał w Polonii Bydgoszcz oraz ElanieToruń. W 1990 roku został piłkarzem pierwszoligowej Olimpii Poznań. Rozegrał 73 ligowe spotkania, z czego 48 w I lidze. Wystąpił także w 26 meczach I ligi w barwach Warty. W 2000 roku zakończył karierę piłkarską. Potem był trenerem w klubach w regionie. Od 2013 roku był trenerem koordynatorem Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.
Andrzej Malingowski
Był znanym, bydgoskim architektem. Zmarł 24 grudnia 2021 roku w wieku 67 lat. Andrzej Malingowski od wielu lat wspólnie z żoną Sławomirą prowadzili studio architektoniczne Futura. Członek Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów KPOIA, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów KPOIA (2002-2010), członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, wieloletni prezes, wiceprezes i skarbnik Oddziału Bydgoskiego SARP, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP.
Andrzej Malingowski
Zaprojektował wiele budynków publicznej jak i osiedli mieszkaniowych. Najbardziej znane w Bydgoszczy to hotele „Słoneczny Młyn” i „Sepia Mercury”, biurowiec Asecco Poland przy ul. Lenartowicza, Klinika Oftalmika na Modrzewiowej, karczmy „Ogniem i Mieczem” oraz „Karczma Kujawska” w Myślęcinku. Pod jego okiem restaurowano i adaptowano hotel w Pałacu w Ostromecku.
Dzięki jego pracy powstało też wiele budynków mieszkalnych w Bydgoszczy: budynek BTBS przy ul. Jasnej 33, Czerwonego Krzyża 13, osiedle na ul. Żeglarskiej, osiedle budynków jednorodzinnych na Zamczysku, Lake Residence w Osielsku, Nordic Residence, czyli 480 mieszkań na ul. Sybiraków
Ks. Władysław Mielcarek
Jeden z najbardziej znanych, bydgoskich kapłanów. Zmarł 24 listopada 2021 roku. Miał 96 lat. Ks. Władysław Mielcarek, długoletni proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie.
Urodził się 9 października 1925 r. w Chełmcach koło Kruszwicy. W czasie okupacji wraz z rodziną został przewieziony do Chełma Lubelskiego. Na Lubelszczyźnie działał w konspiracji – był łącznikiem Armii Krajowej. Po wojnie, w 1947 r., zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Pięć lat później otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. 1 lipca 1972 r. został administratorem parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Ugory na Szwederowie. Funkcję pełnił przez 32 lata.
Andrzej Młyński
Radny Bydgoszczy, Andrzej Młyński, zmarł 17 listopada 2021 roku. Miał 70 lat. Był radnym Miasta Bydgoszczy w latach 1994-2002, a następnie 2014-2018 i 2018-2023. Reprezentował okręg numer 3 w Fordonie. Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Zasiadał w Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Polityki Zdrowotnej oraz Komisji Samorządności i Statutowo-Organizacyjnej. Był emerytowanym kolejarzem, działał w Katolickim Stowarzyszeniu Kolejarzy Polskich oraz duszpasterstwie kolejarskim. Od lat działał społecznie przede wszystkim na rzecz mieszkańców Fordonu. Nieprzerwanie od 2005 roku przewodniczył Radzie Osiedla Tatrzańskiego. Pomagał m.in. w organizacji festynów oraz półkolonii dla dzieci i młodzieży z Fordonu.
Wojciech Nowacki
W wieku 63 lat, 12 grudnia 2021 roku, zmarł były wiceprezydent Bydgoszczy (2006-2010), założyciel, wydawca i redaktor naczelny portalu informacyjnego – bydgoszcz24.pl. Był absolwentem VI LO. W młodości czynnie uprawiał sport. Był mistrzem Polski juniorów w skoku o tyczce.
Po zakończeniu studiów odbył zakończoną egzaminem pozaetatową aplikację sędziowską, a ponieważ na pracę w sądzie nie mógł w tamtym czasie liczyć, podjął pracę w IKP. W latach 1991-93 kierował Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. W latach 2002-2006 był radnym. Od 2006 do 2010 roku pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Konstantego Dombrowicza.
Czesław Paterka
Czesław Paterka / Fot. CWZS Zawisza Bydgoszcz
Czesław Paterka był sztangistą, rekordzistą świata, reprezentantem Polski i Zawiszy Bydgoszcz. Zdobywał wiele medali dla wojskowego klubu.
Jago kariera przypadła na przełom lat 60-tych i 70-tych, gdy bydgoski Zawisza odnosił największe sukcesy w podnoszeniu ciężarów. W latach 1970-72 wraz z kolegami zdobył trzy razy z rzędu Drużynowe Mistrzostwo Polski. Jego największym sukcesem było ustanowienie rekordów świata i Europy w wyciskaniu w kategorii 82,5 kg podczas turnieju z okazji 25-lecia Zawiszy Bydgoszcz, który odbył się 10 października 1971 roku. Wycisnął wówczas 177 kg. Jego wyczyn upamiętnia jedna z czterech tabliczek informujących o pobitych rekordach świata wisząca na nowej trybunie przy ul. Gdańskiej.
Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się szkoleniem. W 2016 roku z okazji 70-lecia Zawiszy Bydgoszcz otrzymał tytuł najlepszego sztangisty w historii klubu. Zmarł 27 września, w wieku 83 lat.
Ryszard Rybski
Ryszard Rybski zmarł 8 czerwca 2022 roku, cztery dni przed swoimi 83. urodzinami. W bokserskim ringu stoczył 436 pojedynków. Przegrał 51, dwa z nich, z dwukrotnym mistrzem olimpijskim, Jerzym Kulejem.
Przez 19 lat walczył w ringu, ogromną większość tego czasu spędził w barwach Zawiszy Bydgoszcz.
W latach 60. XX wieku był jednym z najlepszych polskich bokserów w kategorii lekkopółśredniej. Nigdy jednak nie wywalczył w tamtym, „złotym” okresie polskiego pięściarstwa medalu mistrzostw Europy czy igrzysk olimpijskich. Na przeszkodzie w awansie do reprezentacji stawał mu bowiem walczący w tej samej wadze, Jerzy Kulej – dwukrotny mistrz olimpijski z Tokio (1964) i Meksyku (1968). Z Kulejem walczył trzykrotnie, a o zaciętości tych zmagań niech mówią werdykty sędziowskie. Kulej dwukrotnie zwyciężył 2:1, raz padł remis. Rybski dwukrotnie pokonał za to Józefa Grudnia – innego z wielkich asów trenera Feliksa Stamma – mistrza i wicemistrza olimpijskiego.
Stanisława Sowa
Nestorka i założycielka sławnej bydgoskiej cukierni. Zmarła 14 grudnia 2021 roku. Miała 100 lat. Stanisława Sowa wraz z mężem Feliksem pierwszy zakład cukierniczy – przy ulicy Pomorskiej w Bydgoszczy, otworzyła w 1946 roku. To matecznik bardzo popularnej, także w Europie Cukierni Sowa. Od tego miejsca zaczęła się historia tej firmy.
Kamila Wyrębska
Jedna z najbardziej znanych nauczycielek w Bydgoszczy. Zmarła 27 stycznia 2022 roku, w wieku 50 lat. Kamila Wyrębska pracowała w Szkole Podstawowej nr 40 (wchodzi w skład ZS nr 24, podobnie jak XII LO) najpierw jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, potem ukończyła dodatkowe studia i zdobyła uprawnienia do nauki języka angielskiego.
Była pedagogiem oddanym uczniom. Nie pozostawiła bez pomocy żadnego ze swoich wychowanków. W 2014 r. w plebiscycie „Gazety Pomorskiej” otrzymała tytuł „Superbelfra”: Najlepszego Nauczyciela SP w Bydgoszczy. Po jej śmierci otwarto Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej działa przy Zespole Szkół nr 24 w Bydgoszczy.
Ryszard Zawiszewski
Społecznik, nauczyciel, polityk, popularyzator kultury, sportu i turystyki. Zmarł 13 lutego 2022 roku w wieku 81 lat. W czasach PRL był sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. W III RP był przez dwie kadencje radnym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego (od 1998 roku), a od 2012 r. także radnym Bydgoszczy. W miejskiej radzie był członkiem komisji kultury, sportu i ochrony środowiska. Radny był także członkiem Towarzystwa Budownictwa Społecznego, przewodniczącym Rady Nadzorczej Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, działaczem samorządu osiedlowego na Szwederowie. Przez wiele lat upowszechniał amatorski sport i turystykę, sprawując funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, sam będąc czynnym uczestnikiem form sportu amatorskiego, a profesjonalnym przewodnikiem turystycznym, pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych.