Wybierasz się na egzamin na prawo jazdy? Wkrótce będziesz musiał sięgnąć głębiej do kieszeni

Opłaty za egzamin na prawo jazdy kategorii „B” wyniosą nawet 250 złotych. W górę idą pójdą również opłaty za inne kategorie „prawka”.

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego będą mogły podnieść opłaty za egzaminy końcowe na prawo jazdy. Taką możliwość dają im znowelizowana Ustawa Prawo o ruchu drogowym i Ustawa o kierujących pojazdami. Decyzję w tej sprawie podejmie wkrótce Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, któremu podlegają WORD-y. Ile będzie kosztował egzamin na „prawko” najpopularniejszej wśród zdających kategorii „B”?

Dotychczas kursanci podchodzący do egzaminu musieli zapłacić 30 złotych za egzamin teoretyczny i 140 złotych za egzamin praktyczny. Po zmianie koszt egzaminu znacznie wzrośnie – teoria kosztować będzie 50 złotych, praktyka nawet (to cena maksymalna, jej wprowadzenie zależy od Sejmiku) 200 złotych. Całość zamknie się więc kwotą 250 złotych. Jako, że szerokie grono kursantów nie zalicza egzaminu za pierwszym podejściem, każda kolejna próba będzie równie kosztowna.

Wzrosną również opłaty za egzaminy na inne kategorie prawa jazdy. I tak egzamin na kategorię prawa jazdy AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1, T będzie wymagał wniesienia opłaty w wysokości 200 złotych (maksymalnie), a egzamin na prawo jazdy kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E, D1+E – maksymalnie 250 złotych za egzamin.

Nie obserwujemy zwiększonego zainteresowania egzaminami tak, by zdążyć przed podwyżką. Patrząc na koszty kursu na prawo jazdy, który teraz wynosi około 3 tysięcy złotych i na to, że dotychczas egzamin praktyczny kosztował 140 złotych podwyżka nie wydaje się duża. A 200 złotych to stawka maksymalna, Sejmik może ustalić ostatecznie inną stawkę opłaty za egzamin – zauważa Tomasz Szoch, zastępca dyrektora bydgoskiego WORD.

Średnia dzienna zdawalność egzaminów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego od lat jest podobna i wynosi około 30 procent.

Informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter