Wybory prezydenckie w maju – najważniejsze informacje dla wyborców z Bydgoszczy

Przygotowania do wyborów / Fot. B. Witkowski / UMB

18 maja odbędą się wybory prezydenckie. Jak otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania, głosować przez pełnomocnika i dopisać się do obwodu głosowania?

Wybory na prezydenta RP odbędą się 18 maja, ewentualna druga tura dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca. Wyborcy mogą wziąć udział w głosowaniu osobiście, ale również oddać głos korespondencyjnie czy przez pełnomocnika. Dla pewności powinni również sprawdzić, czy i gdzie figurują w spisie wyborców, a gdy chcą do spisu się dopisać, muszą to zrobić szybko.

Zamiar głosowania korespondencyjnego – do 5 maja

Wyborcy z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności albo najpóźniej w dniu głosowania kończący 60 lat mogą głosować korespondencyjnie. Taką chęć należy jednak zgłosić komisarzowi wyborczemu do dnia 5 maja. Pakiet wyborczy trafi do wyborcy poprzez pocztę, najpóźniej na 6 dni przed datą głosowania. Kopertę z kartą do głosowania i oświadczeniami można przekazać listonoszowi, zanieść na pocztę lub dostarczyć do lokalu wyborczego (nie wrzucając jej jednak do urny do głosowania, tylko oddając członkom komisji). Druk zamiaru głosowania korespondencyjnego można pobrać tu.

Głosowanie przez pełnomocnika – do 9 maja

Wyborcy, którzy w dniu wyborów ukończą 60 lat, a także wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa, wyborca wpisany do rejestru wyborców Miasta Bydgoszczy, najpóźniej do 9 maja składa wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy ul. Przyrzecze 7- 13 pok. 101, mieszkańcy Fordonu mogą to zrobić również w Biurze Meldunkowym Nr 4 przy ul. Gawędy 5.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia – wniosek do 15 maja

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem można głosować wszędzie – w każdej komisji w kraju, za granicą czy na statku. Zaświadczenia trzeba dobrze pilnować, jego zgubienie uniemożliwi głosowanie, duplikaty nie są wydawane. Wydanie zaświadczenia (można o nie wystąpić osobiście lub drogą elektroniczną) oznacza także wykreślenie ze spisu wyborców. Formalności można dopełnić w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy ul. Przyrzecze 7- 13 pok. 101,102, 104 lub Biurze Meldunkowym Nr 4 przy ulicy Gawędy 5 w Fordonie.

Zmiana obwodu głosowania (jednorazowo i na stałe)

Każdy wyborca może zmienić miejsce głosowania w danych wyborach na podstawie złożonego wniosku o zmianę miejsca głosowania. We wniosku podaje się nazwisko i imiona, numer PESEL, adres, pod którym wyborca będzie przebywał w dniu wyborów. Wniosek składa się w urzędzie miasta najpóźniej do 15 maja 2025 roku. Wyborca, który wnioskował o zmianę miejsca głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Wyborca, pod pewnymi warunkami, może też zmienić miejsce głosowania na stałe (również tylko do 15 maja). Ujęcie w stałym obwodzie głosowania daje możliwość głosowania w miejscu zamieszkania lub przebywania i dotyczy wszystkich wyborów i referendów. Kto może wpisać się do stałego obwodu głosowania w naszym mieście?

  • osoba, która mieszka na stałe w Bydgoszczy, ale pod innym adresem niż jest zameldowany na pobyt stały
  • osoba, która mieszka na stałe w Bydgoszczy, a nie jest zameldowany tu na pobyt stały
  • osoba, która przebywa na stałe w Bydgoszczy, ale nigdzie nie zamieszkuje (jest bezdomny)

Urzędnik może poprosić o pokazanie oświadczenia o stałym zamieszkaniu, dodatkowego dokumentu, który to potwierdzi np. akt notarialny, umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym mieszkasz oraz innych dokumentów potwierdzających Twoje związki z Bydgoszczą np. umowa o pracę lub zaświadczenia o zatrudnieniu, oświadczenia z organizacji społecznych, stowarzyszeń, rachunki za media, korespondencja z innymi urzędami, ZUS, Urząd Skarbowy itp. Wniosek możesz złożyć osobiście w urzędzie lub elektronicznie przez profil zaufany na platformie e-PUAP.

Wszystkie druki wniosków i załączniki można pobrać ze strony Urzędu Miasta Bydgoszczy, pod tym adresem. Uwaga, aby pobrać informację z Centralnego Rejestru Wyborców o danych przetwarzanych w tym rejestrze należy złożyć wiosek w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy ul. Przyrzecze 7- 13 pok. 101, w poniedziałek, środa, czwartek w godz. od 8:00 do 16:00, wtorek w godz. od 8:00 do 18:00, piątek od 8:00 do 14:00.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter