Uczestnicy wycieczki przy żydowskiej kuczce. W takich altanach modlono się w czasie hebrajskiego święto Sukkot / Fot. Turystyka bez Filtrów
„Stary Fordon – miasto trzech kultur” – to hasło kolejnego spaceru w ramach cyklu „Zostań Turystą w Swoim Mieście”. Miłośnik Starego Fordonu pokazał dawne nekropolie i świątynie, będące kawałkiem historii po Żydach i Niemcach zamieszkujących w ówczesnej miejscowości, a dzisiaj bydgoskim osiedlu. To projekt finansowany z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Uczestnicy wycieczki przez dwie godziny poznawali wielokulturową historię Starego Fordonu. Poprowadził ją Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Oprowadzenie rozpoczęło się w niedzielę, 23 lipca, na – zrewitalizowanym w zeszłym roku – Rynku w Starym Fordonie. Niektórzy po raz pierwszy mogli zobaczyć nabrzeże nad Wisłą po remoncie. Mieszkańcy i turyści odwiedzili także kościoły św. Mikołaja i św. Jana, żydowską kuczkę przy ul. Kapeluszników, zakład karny w Fordonie od zewnątrz czy dawne cmentarze.
– Zobaczyliśmy jak zachowały się ślady kultury żydowskiej, polskiej i niemieckiej w Starym Fordonie. Wiele osób nie wie, że można tutaj odnaleźć cmentarz żydowski i ewangelicki. Bardzo dobrze, że członkowie Stowarzyszenia dbają o nie. Dawno nie byłam w tej części Bydgoszczy, jestem pozytywnie zaskoczona jak wiele się zmieniło, chociażby Rynek i okolice. Zwiedzając nasze miasto, warto wybrać się także i tutaj – powiedziała po zwiedzaniu pani Jola, uczestniczka wycieczki.
Następny spacer w ramach projektu „Zostań Turystą w Swoim Mieście” odbędzie się w niedzielę, 30 lipca. Przewodnik Bartosz Masiełajć opowie o bydgoskiej Szwajcarii, czyli o Górnym Tarasie. Chętni dowiedzą się trochę o pra-Wiśle, płynącą kiedyś przez Bydgoszcz, która ukształtowała charakterystyczną rynnę, widoczną do dzisiaj.
Spacery i spływy odbywające się w tym projekcie są darmowe, dzięki wsparciu z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!