Praktyczne Warsztaty dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych mają już swoją tradycję / Fot. Nadesłane
Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum UMK organizuje już piątą edycję „Praktycznych Warsztatów dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych”, które już na dobre wpisały się do kalendarza naukowych spotkań dla młodzieży.
Uroczysta inauguracja odbędzie się 23 września (poniedziałek) o godzinie 9.00 w Auli nr 35 budynku Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przy ul. Jurasza 2 w Bydgoszczy.
– Informacje docierające od dyrekcji szkół średnich, jak również od samych uczniów tych placówek, jednoznacznie wskazywały na potrzebę zorganizowania tego typu wydarzenia, które pozwoli uczniom poczuć się jak studenci jednego z kierunków realizowanych na Wydziale Farmaceutycznym CM UMK: analityki medycznej, farmacji lub kosmetologii oraz pomoże przy dokonaniu jednego z najważniejszych i najtrudniejszych wyborów w życiu – wyboru kierunku studiów – informuje uczelnia.
Począwszy od września 2022 r., władze Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjęły inicjatywę mającą na celu podzielenie się swoimi osiągnięciami oraz bazą naukową i dydaktyczną z młodzieżą szkół ponadpodstawowych z regionu oraz całej Polski. W tym celu zainaugurowano wydarzenie o nazwie Praktyczne Warsztaty dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych. Warsztaty te są wydarzeniem cyklicznym organizowanym we wrześniu i lutym.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronem przez: Wojewodę kujawsko-pomorskiego Michał Sztybla, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Telewizję Polską S.A. Oddział w Bydgoszczy oraz naszemiasto.pl Bydgoszcz.
W zbliżającej się V edycji Praktycznych Warsztatów dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych weźmie udział 800 uczniów z szkół średnich zarówno z województwa kujawsko-pomorskiego, jak i spoza naszego regionu. Uczestnicy będą mieli do wyboru 21 tematów warsztatów realizowanych przez Pracowników 13 Katedr Wydziału Farmaceutycznego CM UMK.
- Biochemia Kliniczna – Metody separacji i ilościowego oznaczania białek.
- Biofarmacja – I po bólu, czyli jak szybko uwalniania się substancja czynna z leków przeciwbólowych.
- Botanika Farmaceutyczna i Farmakognozja – Rodzina astrowate (Asteraceae) – tajniki budowy i znaczenie dla człowieka.
- Botanika Farmaceutyczna i Farmakognozja – Roślinne surowce olejkowe stosowane w lecznictwie, kosmetyce i perfumerii.
- Chemia Fizyczna – Zastosowanie technik spektroskopii UV-VIS w oznaczaniu substancji czynnych w lekach.
- Chemia Leków – Analiza jakościowo-ilościowa wybranych substancji leczniczych.
- Katedra Chemii Nieorganicznej i Analitycznej – Analiza jakościowa kationów i anionów. Określenie tożsamości wybranych nieorganicznych związków farmakopealnych.
- Katedra Chemii Nieorganicznej i Analitycznej – Oznaczenie zawartości makroelementów w lekach i suplementach diety.
- Katedra Chemii Organicznej – Jak powstaje aspiryna?
- Katedra Chemii Organicznej – Chemia kolorów: odkryj sztukę syntezy barwników.
- Katedra Chemii Organicznej – Jaki to związek? Barwne reakcje chemii organicznej.
- Katedra Chemii Organicznej – Budowanie leków, które działają.
- Katedra Diagnostyki Laboratoryjnej – Jak funkcjonuje nowoczesne laboratorium medyczne?
- Katedra Patobiochemii i Chemii Klinicznej – Co kryje w sobie materiał biologiczny?
- Katedra Patobiochemii i Chemii Klinicznej – Układ grupowy ABO I RH(D), czyli o czym nam powiedzą czerwone krwinki.
- Katedra Patofizjologii – Wczoraj i Dziś: przeżyj jedną godzinę jako Senior .
- Katedra Patofizjologii – Steruj Swoim Umysłem: warsztaty biofeedback dla Młodych Talentów.
- Katedra Technologii Chemicznej Środków Leczniczych – Ból z głowy – jak zrobić paracetamol?
- Katedra Technologii Chemicznej Środków Leczniczych – Do It Yourself! Sprawdź co kryje w sobie kosmetyk.
- Katedra Technologii Postaci Leku – Sporządzanie wybranych półstałych preparatów dermatologicznych.
- Katedra Toksykologii – Sprawdź swój smaki i podejmij czekoladowe wyzwanie z analizą sensoryczną.
Warsztaty będę odbywały się na terenie laboratoriów Wydziału Farmaceutycznego i zajęcia będą miały charakter praktyczny. Wydarzenie jest przeznaczone dla uczniów trzecich i czwartych klas o profilach biologiczno-chemicznych i przyrodniczych. W ramach zajęć będą mieli okazję zapoznać się z różnymi technikami badawczymi stosowanymi w naukach farmaceutycznych i medycznych, samodzielnie wykonać różne eksperymenty oraz doświadczyć atmosfery uniwersyteckiej.
Dotychczas odbyły się cztery edycje warsztatów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów szkół średnich.
Głównym celem jest stworzenie możliwości uczniom szkół średnich, szczególnie zainteresowanym i uzdolnionym w zakresie nauk biologicznych i chemicznych, możliwości bezpłatnego spotkania z nauczycielami akademickimi Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK, zapoznania się nowoczesną aparaturą badawczą, samodzielnego wykonania doświadczeń naukowych oraz zapoznania się z życiem studenckim. Przez cały czas trwania Warsztatów, do dyspozycji Uczestników pozostają nauczyciele akademiccy, władze dziekańskie oraz przedstawiciele Samorządu Studenckiego.
Wydarzenie podporządkowane jest idei: „Studiuj w Bydgoszczy, pracuj w Bydgoszczy, mieszkaj w Bydgoszczy”.