Wystawa prac studentów / Fot. Robert Sawicki
Studenci trzech kierunków Politechniki Bydgoskiej pokazują swoje prace projektowe w Galerii Miejskiej bwa.
W Galerii bwa przy ul. Gdańskiej do 6 czerwca można oglądać projekty powstałe w ramach prac semestralnych, dyplomowych i inicjatyw pozaprogramowych. Wystawa składa się z 97 prac. Wyjątkowość tegorocznej edycji polega na tym, że po raz pierwszy w przestrzeni Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wydział Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej zaprezentował prace studentów kierunków: wzornictwa, architektury wnętrz oraz komunikacji wizualnej.
Komunikacja wizualna jest nowym kierunkiem, utworzonym wraz z początkiem roku akademickiego 2022/23. Na całym Wydziale Sztuk Projektowych studiuje obecnie 337 osób.
To nie tylko wystawa, ale spotkanie z kreatywnością, innowacją i odwagą w projektowaniu. Prezentowane projekty graficzne, wizualizacje i animacje ożywiające idee. Makiety i prototypy mogą stać się rozwiązaniami przyszłości. Może to, co będzie w murach bwa, już wkrótce zmieni nasze otoczenie.
– Spoglądam na te prace z wielką ciekawością, życzę państwu, żebyście doczekali realizacji swoich pomysłów, jeżeli nie od razu, to nieco później – mówił podczas otwarcia Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – W wielu przypadkach takie wdrożenia już nastąpiły.
Prezydent Bydgoszczy wręczył pięć wyróżnień, a prace wybrał plastyk miasta Marek Iwiński sugerując się tematyką i funkcjonalnością oraz możliwością zastosowania projektów w życiu codziennym.
Wyróżnieni:
Martyna Deręgowska
Agnieszka Dambecka
Marcelina Paluszkiewicz
Patrycja Kieszkowska
Grzegorz Stolarski
– Wiele z prac niesie w sobie wrażliwość na potrzebę społecznych zmian, proponując autorskie rozwiązania. Przykład stanowi projekt poświęcony renowacji wnętrza więzienia, którego podstawowym założeniem było przekształcenie i zoptymalizowanie jego przestrzeni. Nie mniej znaczącą intencją pracy pozostaje przełamanie wyobrażenia na temat zakładów karanych i podobnych miejsc, pomagając w zerwaniu z towarzyszącą im stygmatyzacją” – napisała kuratorka wystawy dr Ewa Sobczyk.
„Nie brakuje w nich także nowatorskich wizji, w których wzory mebli i ich konfiguracje zostały oparte o układ ciał niebieskich. Innowacyjność kreacji staje się również udziałem projektów komunikacji wizualnej, których znaczna część powstała przy użyciu najbardziej współczesnych mediów, jak grafika, fotografia, film i gra. Niektóre z nich służą czystej rozrywce, szeroko cenionej i pożądanej, inne sięgają do tematu ludzkiego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Pomimo zawartej w przekazie powagi, użyte w nich środki wyrazu nadają im przystępny wydźwięk, który zachęca do interakcji. Dotyczy to także serii plakatów przedstawiających okładki czasopisma The Bydgoszczaner, (stanowiących nawiązanie do popularnego, nowojorskiego tygodnika), o wyraźnym akcencie lokalnym, utrzymanym wśród pozostałych prac. Należą do nich założenia wnętrzarskie, sięgające do nowoczesnych adaptacji historycznej zabudowy w Bydgoszczy oraz rozwiązania uwzględniające naturalny krajobraz miasta. W związku z tym, wśród wizualizacji pozostają widoczne nowe aranżacje wnętrza Opery Nova, kawiarni i kamienic oraz przestrzeni znanych placów miejskich. Znaczącymi wśród projektów, są też te, które wykazują troskę o środowisko i człowieka” – napisali kuratorzy wystawy dr Ewa Sobczyk i dr Szymon Owsiański.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!